Václavka bezprstenná (Armillaria socialis)

Václavka bezprstenná je houbou, kterou znala už dávno medicína ze starověké Číny. Tyto houby například zlepšují vizuální vnímání a posilují asimilaci. 100 gramů čerstvých václavek obsahuje 1-3 gramy bílkovin, 7,5 gramu cukru a 0,6 gramu tuku.

Minerálních látek není mnoho, za zmínku stojí fosfor, vápník a draslík. Zajímavější jsou objevy, které věda nasbírala kolem aktivních výtažků z václavek za posledních patnáct dlouhých let. Tyto extrakty dobře působí proti mikrobům a parazitům, jako jsou stafylokoky a pneumokoky, a obsahují propionovou a máselnou kyselinu. Testy ukázaly, že václavka zlepšuje srdeční činnost a krevní oběh do přídatných orgánů a mozku u zvířat, které václavky pravidelně konzumují.

Základní charakteristika Václavky bezprstenné

NemáDoba výskytuČervenec, srpen, září a říjen
Místo výskytuListnaté lesy, podmáčené louky, lužní lesy
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněHnědá, červenohnědá, černohnědá s olivovým nádechem
Konzistence třeně a dužninyTřeň je vláknitý a dužnina libová
Povrch třeněKulatý
Povrch kloboukuVmáčklý, podvinutý
Barva kloboukuŽlutohnědý, okrově hnědý, rezavě hnědý
Tvar kloboukuVyklenutý
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná, houbová
HymenoforLupeny
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Václavky bezprstenné

Klobouk václavky bezprstenné je zahnutý, uprostřed vrásčitý a až 10 cm široký, žlutý až okrově hnědý a zejména uprostřed s jemnými korodovanými hnědými šupinami. Třeň je obrovský, 5-17 cm dlouhý a 0,5-1,5 cm tlustý, kulatý a dutý, okrově hnědý nebo červenohnědý, na bázi černohnědý a není kroužkovaný. Dužnina je libová, ztvrdlá a v mládí pružná, uvnitř klobouku bělavá, ale pod pokožkou zelenožlutá, ztvrdlá a vláknitá. Její konzistence je téměř vatovitá a má okouzlující vůni a chuť.

Výskyt Václavky bezprstenné

Václavky bezprstenné se vyvíjí velmi často v bohatých trsech na pařezech a živých kmenech a poté i na odumřelých kmenech a pařezech listnatých stromů, zejména dubů. Vyskytuje se v nejteplejších oblastech. Na podmáčených a rašelinných mýtinách se zpravidla vyvíjí i v srpnu. U nás má pouze jedno naleziště, a to v jižních Čechách. Druhým bezprstenným druhem je mimořádně vzácná václavka bažinná (Armillaria ectypa).

Možnost záměny

Václavka bezprstenná – Recept

Václavky na smetaně

Ingredience:

  • 500 g václavek
  • 150 ml smetany na vaření
  • 100 g másla
  • 1 kostka drůbežího bujónu
  • 1 polévková lžíce mleté sladké papriky
  • 2 polévkové lžíce kukuřičného škrobu
  • citrónová šťáva
  • cukr moučka

Postup:

Očistěte houby, nakrájejte je, omyjte je, vložte do hrnce s vroucí vodou a nechte 1 minutu povařit. Nasypte do sítka, a ještě jednou propláchněte. Rozpustíme máslo, přidáme papriku, krátce podusíme, zalijeme téměř 300 ml vody a přidáme omyté lišky. Přilijte vývar, jemně osolte, přikryjte a 20 minut poduste, během dušení doléváme vypařenou vodu. Když houby změknou, přidáme vodu (téměř 1300 ml), necháme povařit, přidáme smetanu a zahustíme škrobem rozkvedlaným v malém množství vody. Dochutíme citronovou šťávou, cukrem a solí. Podáváme s chlebem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.