Slizák mazlavý (Gomphidius glutinosus)

Slizák mazlavý je jedlá, chutná a výtečná houba, kterou si houbaři na první pohled často pletou s klouzkem, který je blízký příbuzný. Plodnice slizáka mazlavého jsou také potaženy silnou vrstvou hustého, rosolovitého slizu, který se musí odstranit a tahle skutečnost mnoho houbařů odrazuje od jeho sběru. Roste velmi hojně, na vlhčích místech v jehličnatých a smrkových lesích v období od července do října. Má nevýraznou chuť i vůni. V kuchyni je tato houba všestranně použitelná, nejlepší úprava je nakládání do octa. Při vaření plodnice zfialoví a nakládané zčernají, ale to jim ani trochu neubírá na jejich kvalitě.

Základní charakteristika Slizáka mazlavého

Doba výskytučervenec – říjen
Místo výskytujehličnaté a smrkové lesy
Užitná hodnotajedlá houba
Tvar třeněválcovitý
Barva třeněbílá, naspodu citronově žlutá
Konzistence třeně a dužninyměkká
Povrch třeněhladký, slizký
Povrch kloboukuhladký, slizký
Barva kloboukušedá, hnědá, později s černohnědými skvrnami
Tvar kloboukunálevkovitý, klenutý, plochý
Vůněnevýrazná
Chuťnevýrazná
Hymenoforlupeny
Prstenmá, vyvýšený sliznatý val
Pochvanemá

Klíčové znaky Slizáka mazlavého

Klobouk: je zprvu polokulovitý, později pak plochý nebo  vmáčklý, masitý, široký 50 – 120 mm, s podvinutým, dlouho rozloženým okrajem. Povrch klobouku je hladký, se silnou vrstvou slizu, který jde i s pokožkou snadno sloupnout. Barvu mívá šedohnědou, později s černohnědými skvrnami.

Lupeny: jsou řídké, pružné, tlusté a sbíhavé, bělavé, později černají.

Třeň: je válcovitý, 50 – 100 mm dlouhý a až 20 mm široký, bělavý, naspodu citronově žlutý, nad slizovitým prstenem zúžený.

Dužnina: je měkká a bělavá, na řezu neměnná. Chuť i vůně je nevýrazná.

Mikroskopie: výtrusy vřetenovité, výtrusný prach je hnědočerný až černý.

Výskyt Slizáka mazlavého

Slizák mazlavý roste velmi hojně, na vlhčích místech v jehličnatých a smrkových lesích v období od července do října. 

Možnost záměny

Klouzek slizký (Boletus aeruginascens) – jedlá a chutná houba, která roste roztroušeně ve všech typech lesů a na mýtinách pod modříny. Nalézt ji můžeme v období od června do října. Má hnědý, šedý nebo olivový klobouk který po otlačení ztmavne. Jeho povrch je pokrytý slizkou pokožkou. Chuť má příjemnou, kyselou, ovocnou a vůni příjemnou, nevýraznou, ovocnou.

Slizák mazlavý – recept

Houbová topinka s houbami a čekankou

Ingredience (na 1 topinku):

  • Slizák mazlavý – 1ks
  • Slanina – 1 plátek
  • Máslo
  • Kmín
  • Sůl
  • Červená čekanka
  • Chléb – 1 plátek
  • Česnek
  • Jarní cibulka
  • Petržel

Postup:

Slizáka mazlavého si nakrájíme na tenké plátky. Plátek slaniny nakrájíme na menší kostičky nebo proužky a osmažíme v pánvi na kousku másla. Jakmile slanina chytne barvu, přidáme nakrájeného Slizáka a plátky opékáme z obou stran, dokud nejsou zlatavé. Osolíme a posypeme trochou kmínu. Následně přidáme červenou čekanku a vše společně promícháme. Tuto směs si v pánvi dáme trochu stranou a uděláme si topinku. Tu pořádně osmažíme dozlatova a dokřupava. Poté ji vyndáme z pánve, překrojíme napůl a obě půlky potřeme česnekem. Na vrch topinek nandáme připravenou směs a ozdobíme petrželkou a jarní cibulkou. Dobrou chuť!


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.