Pavučinec náramkovitý (Cortinarius armillatus)

Pavučinec náramkovitý patří mezi jedlé houby, ale pouze v malém množství s jinými druhy hub. Často je uváděna jako houba nižší kvality. Mladé plodnice si můžeme na první pohled splést s křemenáčem březovým. Roste hojně na kyselých půdách v mechu pod břízami ve smíšených lesích v období od července do října. Má nevýraznou chuť i vůni.

Doba výskytučervenec – říjen
Místo výskytusmíšené lesy, kyselé půdy, v mechu pod břízami
Užitná hodnotajedlá houba – v malém množství s jinými houbami
Tvar třeněválcovitý a kyjovitý
Barva třeněbělavá, s věkem hnědnoucí
Konzistence třeně a dužninytvrdá
Povrch třeněvláknitý, nepravidelné, šikmé, cihlově červené šupinkaté pásky
Povrch kloboukuvláknitý a suchý
Barva kloboukučervená, později dohněda
Tvar kloboukunejprve polokulovitý, později sklenutý, v dospělosti ploše rozprostřený se širokým středovým hrbolem
Vůněnevýrazná
Chuťnevýrazná
Hymenoforlupeny
Prstennemá 
Pochvanemá

Klíčové znaky Pavučince náramkovitého

Klobouk: bývá široký 50 – 120 mm, nejdříve je polokulovitý, později sklenutý až rozprostřený se širokým a nízkým hrbolem. Jeho okraj je dlouho podehnutý a mladé plodnice mají okraj často ověšen červenými zbytky závoje. Povrch klobouku je vláknitý a suchý. Barva klobouku je červená, cihlová, později dohněda.

Lupeny: jsou středně husté a vysoké, v mládí v okrové barvě, brzy oranžově hnědé, nakonec pak rezavě hnědé.

Třeň: je válcovitý, hlízovitý,  60 – 120 x 10 15 mm, bělavý, stářím hnědnoucí s tvrdou konzistencí a vláknitým povrchem. Na třeni jsou v dolní části šikmé a nepravidelné, cihlově červené šupinkaté pásky.

Dužnina: je krémová nebo bělavá, pod pokožkou klobouku a třeně oranžová. Má mírnou chuť a nevýraznou ředkvovou vůni.

Mikroskopie: výtrusy jsou středně bradavčité, mandlovité nebo oválné,  9-12 x 6-7 µm. Výtrusný prach je rezavě hnědý.

Výskyt Pavučince náramkovitého

Pavučinec náramkovitý roste hojně na kyselých půdách v mechu pod břízami ve smíšených lesích v období od července do října.

Možnost záměny

Mladé plodnice snadno zaměníme za – Křemenáč březový (Leccinum versipelle) – jedlá, velmi chutná houba. Roste roztroušeně ve všech typech lesů, ale také na okrajích cest nebo v parcích, výhradně však pod břízami v období od června do října.

Pavučinec Bulliardův (Cortinarius bulliardii) – nejedlá houba, horní část třeně a klobouk jsou zbarveny do hněda, spodní část je zářivě oranžová. Roste nehojně na zásaditých a vápnitých půdách v teplých listnatých lesích, nejčastěji pod buky, duby a lískami v období od srpna do října.

Pavučinec purpurový (Cortinarius paragaudis) – nejedlá houba, má výrazně menší plodnice i výtrusy než Pavučinec náramkovitý. Roste v jehličnatých lesích pod borovicemi a smrky v období od srpna do října.

Pavučinec náramkovitý recept

Houba je sice označována za jedlou, ale pouze v malém množství a v kombinaci s jinými houbami. Nicméně pojem malé množství lze jen těžko odhadnout. Proto s ohledem na lidské zdraví nedoporučujeme tuto houbu konzumovat.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.