Hřib dutonohý (Boletus cavipes)

hřib dutonohý

Správný název je Boletinus cavipes — hřib dutonohý, známý jako hřib dutonožka. Tato houba se vyznačuje trvale prázdnou stopkou a je vhodná zejména pro pokrmy, které se připravují z čerstvě nasbíraných hub.

Hřib dutonožka se řadí k druhu, který spadá do rodu Boletinus, který je mono typickým druhem s jedním zástupcem. Byl vyčleněn kvůli jeho zlatožluté formě (zlatožlutý hřib zlatonohý), který kontrastuje svým zjevně žlutým až zlato žlutým kloboukem s okrajově světlejšími rourkami. Vyskytuje se méně běžně, takže pokud ho najdete, nechejte jej v lese, aby se mohl dále rozmnožovat!

Základní charakteristika hlívy ústřičné

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen
Místo výskytuJehličnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněHnědá, žlutá
Konzistence třeně a dužninyDutá
Povrch třeněHnědá, žlutá
Povrch kloboukuŠupinkatý, plstnatý
Barva kloboukuHnědá, žlutá
Tvar kloboukuKuželovitý s hrbolkem
VůněNevýrazná
ChuťKyselá, trpká
HymenoforRourky
Prsten
PochvaNemá

Klíčové znaky

Klobouk 4-15 cm v průměru, široce kuželovitý, ve stáří rovný až plochý, v některých případech s hrbolkem uprostřed. Zcela šupinatě plstnatý, suchý, žlutohnědý, v některých případech červenohnědý, okraj na začátku zvlněný, v tomto místě ostrý s bělavými zbytky vela. Třeň poněkud splývá s hřbetem, a je světle žlutavý až olivově zelený. Póry jsou úžasně velké, paprsčitě protažené, zpočátku žluté, později zelenožluté, ve stáří olivově žluté. V mládí jsou zajištěny bělavým pláštěm. Prstenec vločkatý, vláknitě hnědý.

Třeň 4-12 cm vysoký, 0,8-3 cm tlustý, kulatý a dutý, prázdný, na bázi kyjovitý. V mládí je spojen s okrajem klobouku bělavým pláštěm a nechává na něm prstencovitou zónu. Barva nad touto zónou je citronově žlutá a směrem k bázi žlutohnědá, jemně šupinkatá. Dužnina je křehoučká, bělavá až nažloutlá, na řezu nemění barvu, zahrnuje okouzlující houbovou vůni, jemně zesiluje, ale při dlouhém přežvykování je okrajově palčivá, a nakonec přejde do kysela. Výtrusný prach je vždy žlutý až hnědoolivový, výtrusy elipsoidně vřetenovité, světle žlutohnědé, 7-10 x 3-4 µm velké.

Výskyt

Výskyt v červenci až do října velmi hojně roste pod modříny v podhorských a horských oblastech, především v modřínových lesích a smíšených lesích s převahou modřínů, na kyselých, chudých, hlinitopísčitých půdách.

Možnost záměny

Vzhledem k tomu, že hřib disponuje dutými třeněmi, plstnatým a jasně zbarveným kloboukem, je tento hřib prakticky nezaměnitelný.

Hřib dutonový v kuchyni

Dutonožky v paprikové panádě

Ingredience

  • Hřib dutonohý
  •  Sůl
  • Hladká mouka
  • Vejce
  • Mléko
  • Papriková pasta
  • Strouhanka
  • Olej, sádlo, máslo

Postup

Z hub vyjměte nožičky a kloboučky pečlivě očistěte papírovou utěrkou (neumývejte je, aby na ně nestříkala voda, kterou následně vsákne). Vejce rozšleháme s mlékem a přidáme paprikovou směs (podle chuti, přibližně 3PL na jedno vejce). Kloboučky obalíme v hladké mouce, v tu chvíli je vykoupeme ve směsi papriky a vajec a obalíme ve strouhance. Smažíme rychle na rozpáleném tuku a podáváme teplé, nejlépe s opečenými bramborami, ale chutnají dobře i studené, s chlebem.

Houbový pekáček

Ingredience

  • Hřiby (nakrájejte podle velikosti pekáče
  • 50 g slaniny
  • Sůl
  • Kmín
  • 3 stroužky česneku
  • Grilovací koření
  • Máslo
  • 150-200 ml smetany

Postup

Očištěné a podélně nakrájené pevné houby omyjte, osolte a posypeme v misce různým kořením (na vlhkých houbách lépe drží). V nachystaném pekáči (nebo na pánvi) opečeme na másle na kostičky nakrájenou slaninu, navrstvěte na ni nejlépe houby, okořeňte podle chuti, ozdobte nasekaným česnekem a zalijeme smetanou. Pečeme v troubě vyhřáté na 180-200 °C v odkrytém pekáči. Podáváme s brambory nebo chlebem.


Všechny hřiby v našem atlasu hub

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.