Strmělka mlženka (Clitocybe nebularis)

Strmělka mlženka (Clitocybe nebularis)

Často se jedná o krásnou a masitou houbu, jejíž sběr je mimořádně lákavý. Je konzumovatelná, pro někoho výnosná, protože se objevuje pozdě, ale choulostivějším lidem může způsobit žaludeční potíže. Ti, kteří její vůni nehodnotí jako nepříjemnou, ji zpravidla mohou bez potíží spotřebovat. Předepisuje se ovšem delší vaření.

Základní charakteristika Strmělky mlženky

Doba výskytuSrpen, září, říjen, listopad, prosinec
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les, louky, parky, mýtiny
Užitná hodnotaJedlá, ale pouze mladé plodnice
Tvar třeněVálcovitý, nahoru ztenčující
Barva třeněBílá, šedá
Konzistence třeně a dužninyPružná, bělavá a masitá
Povrch třeněVláknitý
Povrch kloboukuHladký, suchý, ojíněný, matný
Barva kloboukuBílá a šedá
Tvar kloboukuPlochý a klenutý
VůněAromatická
ChuťKořenitá, pálivá (pálivá většinou ve stáří)
HymenoforLupeny jsou husté a bělavé
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Strmělky mlženky

Klobouk je 50-150 (200) mm široký, masitý, zpočátku sklenutý, zvětralý, s podvinutým okrajem, později rovný až poněkud odstátý, v některých případech s širokým středovým hrbolkem, nehygrofánní, bělavý, tmavý až šedohnědý, na okraji častěji světlejší, suchý a matný. Lupeny jsou tlusté, mezní, bělavé, později bohaté, široce připojené ke třeni až okrajově sbíhavé.

Třeň je okrouhlý a dutý, 50-100 x 15-30 mm, obvykle směrem k bázi rozšířený, v mládí častěji kyjovitý, bělavý nebo světle tmavý, podélně vláknitý, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je bělavá, pevná, v mládí baculatá, ve stáří vatovitá. Vůně je pevná, moučně sladká a vonná, obvyklá pro tento druh. Chuť je proměnlivá, líčí se jako mírná, sladká, voňavá, aromatická nebo hořká. Výtrusy jsou bělavé nebo nažloutlé. Výtrusy jsou kruhové, 5,5-8 x 3,5-4,5 µm, průsvitné, hladké.

Výskyt Strmělky mlženky

Vyvíjí se mimořádně hojně, od konce měsíce srpna do prosince, obvykle v trsech, pásech nebo kruzích, ve všech druzích lesních porostů, ale také v křovinách, parcích a zahradách. Rozkládá dřeviny a odstraňuje náletové dřeviny.

Možnost záměny

Intenzivní, obzvláště aromatická vůně je neustále rozhodujícím prvkem, který odlišuje strmělku mlženku od jiných, rovněž tak stavěných nebo zbarvených strmělek, stejně jako od jiných, méně příbuzných druhů. Zvláště výrazná je u mladších rostlin.

  • Strmělka kyjonohá (Ampulloclitocybe clavipes) má zpravidla šedivou, nebo poněkud tmavší pokožku klobouku, menší plodnice se zvláště nálevkovitým nebo kyjovitým třeněm, skutečně v době zralosti.
  • Také neobvyklá strmělka šedoplstnatá (Clitocybe alexandri) zahrnuje nepatrně tmavší klobouk. Vyvíjí se ve vyšších polohách a inklinuje k antropogenním půdám.
  • Expanzivní strmělka veliká (Infundibulicybe geotropa) vytváří štíhlé plodnice, při vývoji se zvláště nálevkovitým kloboukem.

K dispozici je také bílý druh strmělky mlženky (Clitocybe nebularis var. Alba). V každém případě zůstává specifická vůně. Lze ji také zaměnit s několika bílými nebo šedavými druhy, čirůvkou kosatcovou (Lepista irina) a čirůvkou zamlženou (Lepista panaeolus), které však mají nesbíhavé lupeny a liší se zdobenými výtrusy. Varování před záměnou s nebezpečně škodlivou závojenkou olovovou (Entoloma sinuatum) se často objevuje v houbařských atlasech. Ta roste zásadně v nejparnějších měsících roku, její lupeny jsou v mládí žlutavé a s věkem růžové od barevného výtrusného prachu.

Strmělka mlženka – recept

Utopenci ze Strmělky mlženky

Ingredience

  • 2 kg strmělka mlženka a čirůvka fialová
  • 1 l voda
  • 0,50 l ocet
  • 2 lžíce sůl
  • 12 lžíce cukr
  • 15 ks nové koření Kuliček
  • 15 ks pepř celý Kuliček
  • 1 ks hřebíček
  • 2 ks bobkový list
  • 2 ks feferonka 1 – 2
  • 3 ks cibule Velké
  • 3 lžíce slunečnicový olej

Postup

Čirůvky fialové, dvoubarevné a mlženky otřete vlhkým hadříkem a rozkrojte je na polovinu (téměř 4×4 cm). Očistěte je od třeně (nožiček). Vložte je do hrnce a podle toho, kolik máte hub, je naplňte do poloviny nálevem z jednoho dílu octa a dvou dílů vody. Přiložte ochucovadla (koření). Vše vařte asi 10 minut. Mezitím si připravte nakrájenou cibuli a 3,5 litrovou sklenici.

Cibule musí být více než 1/3 množství hub. Když jsou houby uvařené, nevypínejte sporák. Vložte skromný svazek cibule, hub nebo feferonek do sklenice a postupujte takto po vrstvách. Do nálevu, který máme na sporáku, nalijeme přibližně 3 lžíce oleje a necháme ho přibližně 3 minuty probublávat. Vroucím nálevem zalijeme houby a cibuli a přikryjeme. Za dva dny to každý labužník ocení. K houbám navíc přikládáme uvařené Jidášovo ucho, Václavku nebo Penízovku sametonohou.


Další strmělky

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook