Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

hliva ustricna

Hlíva ústřičná je jedním z četných dřevokazných organismů, které parazitují na živinách několika, především listnatých dřevin. Hlíva zastupuje místo v čeledi hlívovitých hub a je pojmenována podle barvy klobouku, která má odstín po ústřicích. Ve shodě s příručkami hub je hlíva poněkud nasládlé chuti a je známý svou silnou vůní.

Hlíva ústřičná je výjimečně dobrou pochoutkou a v poslední době se těší velké oblibě gurmánů. Houby mají v kuchyni opravdu širokou škálu využití. Ze sušených hub se skvěle připravuje úžasná polévka, navíc se hodí k přípravě pečeného masa, nádivek, těstovin a rýže a hlívy ústřičné lze využít k přípravě chutných studených porcí zeleninové směsi. Rozdrcené houby jsou neuvěřitelně voňavou pochoutkou! Hlíva ústřičná se používá také jako mediciální houba.

Základní charakteristika hlívy ústřičné

Doba výskytuLeden až březen, říjen až prosinec
Místo výskytuListnatý a smíšený les, park, zahrady, mýtiny
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněBílá
Konzistence třeně a dužninyTvrdá
Povrch třeněChlupatý
Povrch kloboukuHladký a lysý
Barva kloboukuHnědá, šedá, fialová
Tvar kloboukuExcentrický
VůněHoubová, kořenitá
ChuťPříjemná, nevýrazná, sladká
HymenoforLupeny
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky hlívy ústřičné

Klobouky mladších hub mají podvinutý okraj, později se klobouk upevňuje a stává se vějířovitým s ostrým okrajem, lupeny jsou zpravidla skrovné. Hřib se vyvíjí v trsech, na boku se ze dřeva vyvíjejí třeně (nohy). Spodní patra organismu mohou být pokryta bezpečným bílým povlakem výtrusů z klobouků nad nimi. Hmota je jemná, tvárná a příjemně voní.

Výskyt hlívy ústřičné

Hlíva je rozšířena téměř po celém světě. Může se jednat o běžný až hojný druh. U nás se tato houba vyskytuje v přírodě od začátku podzimu do začátku zimy. Vyvíjí se na kmenech listnatých stromů — nejčastěji topolů, buků, vrb nebo bříz, jednou za čas i na jehličnanech. Často se objevuje na odumřelých nebo umírajících stromech. Hlíva ústřičná se dá velmi jednoduše vypěstovat i u vás doma. Pro domácí pěstování je nezbytné získat sazenice. Je běžně dostupná ve většině obchodů a je jednou z nejznámějších hub na celém světě.

Možnost záměny

Záměna za jiné druhy je v podstatě znemožněná a u škodlivých druhů téměř nemyslitelná. Další srovnatelné druhy patří mezi konzumovatelné — jedná se o hlívu plicní (Pleurotus pulmonarius) a hlívu dubovou (pleurotus dryinus). Obě poznáte, protože jsou prakticky zcela bílé, až na narůžovělou část klobouku. Jedovatá hlíva olivová (Omphalotus olearius) disponuje žlutooranžovými plodnicemi s hnědými šupinami.

Hlíva nálevkovitá (Pleurotus cornucopiae) – Má klobouk tvarovaný do hluboké nálevky, a kromě toho má dlouhou třeň. Roste od léta do konce podzimu.

Choroby postihující hlívu ústřičnou

Jedním z nejčastějších problémů při pěstování hlívy je tvorba plísní, které napadají substrát nebo samotné mycelium. Určitou prevencí je sbírání všech plodnic včetně nožky a kořene, protože zbytky se v substrátu zřejmě rozkládají. Plísňové nákazy mohou přenášet i malé mušky, které se živí zbytky mycelia. V takovém případě je rozhodující zachovat velkou čistotu a kolem substrátu a svazků mycelia lze navíc umístit lepkavé tyčinky na hmyz. Neměly by se používat postřiky proti hmyzu, protože ty houba nasákne a pak je sníte i s toxiny.

Hlíva ústřičná – Recept

Dršťková polévka

Ingredience:

  • 0,5 kg hlívy ústřičné (čerstvou)
  • 2 větší cibule
  • 3 stroužky česneku
  • Olej
  • Hladká mouka
  • Máslo
  • Majoránka
  • Zeleninový vývar
  • Mletá sladká paprika

Postup

Nakrájejte cibuli najemno a hlívu na plátky. V hrnci rozehřejte olej a přidejte cibuli a hlívu. Krátce a opatrně osmahněte. Jakmile hlíva vypustí šťávu, poduste ji pár minut. Poté vše zasypte paprikou, solí, pepřem, česnekem a vše povařte. Z másla a mouky si udělejte jíšku, kterou polévku zahustíte a následně velmi krátce povaříme.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.