Hřib plstnatý (Boletus subtomentosus)

Hřib Plsnatý - Boletus xerocomus subtomentosus

Plstnaté hřiby se zde vyvíjejí ve velmi hojném počtu. Vyvíjí se ve všech druzích dřevin. Obecně ve smíšených lesích, listnatých lesích a navíc se vyskytuje v jehličnatých lesích, zpravidla ve smrko-borovicových lesích. Obecně se mu daří na okrajích lesních porostů a podél cest, v roklích, ale rád se vyvíjí i v březových alejích. Roste od začátku léta a poté v době sklizně, nejhojněji v září.

V suchém klimatu se vyvíjí a bývá velmi červavý. Ve vlhkém klimatu je pevný, ale opět velmi hnilobný. Plstnatý hřib je jedlý, všestranně použitelný a lze jej využít ve všech pokrmech. Je vynikající pro sušení. Mnoho lidí jej rádo jí obaleného v trojobalu, ale také v másle a kmínu. Je nezaměnitelný, nelze jej zaměnit s žádným nejedlým druhem. V létě nanejvýš s babkou, v době podzimu se může zaměnit s hřibem sametonohým, ale oba jsou k jídlu.

Základní charakteristika Hřibu plstnatého

Doba výskytuČerven, červenec, srpen, září, říjen
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaJedlá a velmi chutná
Tvar třeněVálcovitý, dolů se ztenčující
Barva třeněHnědá a žlutá
Konzistence třeně a dužninyTvrdá
Povrch třeněVláknitý a rýhovaný
Povrch kloboukuSametový a plstnatý
Barva kloboukuHnědá, žlutá, olivová a okrová
Tvar kloboukuPolokulovitý a plochý
VůněPříjemná a houbová
ChuťPříjemná
HymenoforRourky jsou zlatožluté
PrstenNemá
Pochva

Klíčové znaky Hřibu plstnatého

Klobouk je 30-120 mm široký, žlutavě olivový až okrově hnědý, hladký, matný, za suchého období, v některých disponuje s políčkovitě rozpukaným kloboukem. Rourky jsou v mládí leskle žluté, později žlutoolivové, diskovité až ke třeni nebo poněkud ohraničené, se středně velkými čtvercovými póry, které se při otlačení zpravidla zbarvují modrozeleně. Třeň je kulovitý a dutý nebo poněkud břichatý, 60-100 x 5-20 mm tlustý, směrem k bázi obvykle zmenšený až ztloustlý, plný, žlutý, podélně hnědě žilkovaný až žebernatý.

Dužnina je bělavá až žlutá, uvnitř klobouku máslově jemná, na bázi šlachovitá a pevná, směrem k bázi hnědnoucí. Na řezu téměř nemění barvu, v některých případech je poněkud více modrá. Vůně je příjemně houbová, ale někdy je na bázi třeně cítit malá chemická látka (jodoform). Chuť je mírná. Výtrusný prach je olivově hnědý a výtrusy jsou sotva zprohýbané až vřetenovité, 9-14 x 4-5 µm.

Výskyt Hřibu plstnatého

Vyvíjí se v listnatých nebo smíšených lesích zpravidla pod duby. V jižních Čechách se vyvíjí v zcela čistých borových lesích. Vyskytuje se v křovinách, příkopech, na okrajích převážně listnatých lesů, tu a tam i ve stromořadí.

Možnost záměny

Velmi srovnatelný je hřib hnědý (Xerocomus ferrugineus), který se zpravidla vyvíjí v jehličnanech, má sametové nebo bělavé pletivo a póry rourek skutečně v mládí s olivovými odstíny. Navíc je tomu naopak u druhů třídy Xerocomellus, kam patří například hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron). Plodnice těchto druhů jsou zpravidla menší s jemnější dužninou a často mají výrazně porušenou pokožku klobouku.

Hřib plstnatý v kuchyni

Je to velmi chutná a jedlá houba s máslově jemnou tkání. Jedná se o skutečně rozšířený druh houby, což dokazují její četná rozšířená lidová jména. Shodně s pokožkou klobouku se nejčastěji nazývá sameťák, ale také kožák, podloubník, podmásník, kozí pysk atd. V kuchyni ji lze využít téměř ve všech druzích houbových pokrmů. Úžasný je zejména ve směsích, mladé a pevné kloboučky jsou úžasné v octovém nálevu nebo jako ovar. Lze ji chránit všemi způsoby, sušení nevyjímaje. Starší plodnice jsou čas od času napadány plísní, kterou vyvolá nedohub zlatovýtrusný.

Hříbky s rajčaty a tymiánem

Ingredience

  • 1 kg očištěných malých hříbků
  • 1/2 kg cherry rajčat
  • 1 svazek tymiánu
  • 1 lžička mletého chilli
  • velká cibule
  • 3 lžíce olivového oleje

Nálev

  • 1 litr vody
  • 3 dcl octa, 60 g cukru
  • 1 lžička soli
  • několik celých zrnek pepře
  • nové koření

Postup

Hříbky nechte 3 minuty vařit ve vodě, scedíme je a vyjmeme, aby se okapala voda. Smíchejte je s nakrájenou cibulí a rajčaty rozkrojenými na poloviny, přidejte chilli, olivový olej a rozmixujte. Naplňte nádoby směsí do poloviny, přidejte snítku tymiánu a naplňte nádoby směsí téměř 2 cm pod okraj. Suroviny do nálevu přivedeme k varu a zalijte houby v nádobách teplým nálevem, aby byly ponořené. Dobře je přikryjte a téměř 20 minut sterilizujte při teplotě 80 °C.


Všechny hřiby v našem atlasu hub

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook