Hřib siný (Gyroporus cyanescens)

Hřib siný

Konec léta a podzim jsou jistě rájem pro houbařské nadšence. Sbírání hub je v tomto období jedním z běžných aktivit a nejen že si můžete přinést domů velkou sbírku různých hub, pokud máte nasbírané houby, ale navíc budete moci objevovat krásná místa v přírodě a procházet se na čerstvém vzduchu.

Samozřejmě musíte být při sběru hub opatrní a vybírat si houby, které dobře znáte. Skuteční znalci mohou přinést domů zajímavou směs rozmanitých druhů hub, které jsou vhodné na polévku a smaženici, ale navíc i na zavaření, zmražení nebo sušení. Jednou z nejchutnějších hub jsou určitě tzv. hřiby, jejichž sortiment je v našich lesích početný. Většina hřibů při poranění dužniny více či méně modrají — říká se jim modrající houby nebo modráky.

Modráky získaly svůj název díky modravému zbarvení dužniny v poškozených oblastech, které je způsobeno mimořádně rychlou oxidací látek obsažených v dužnině. Mezi modráky můžete objevit jedlé, nejedlé i jedovaté druhy hub. Skutečně zahrnuje několik neobvyklých druhů, kterým hrozí vyhynutí. Proto je určitá informovanost o těchto houbách při jejich sběru skutečně nezbytná. Při sběru je rozhodující, aby jedlé modré houby prošly alespoň dvacetiminutovou tepelnou úpravou. Mezi nejznámější modrající hřiby patří hřib kovář, hřib koloděj, hřib modrák a řada dalších.

Základní charakteristika Hřibu siného

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý, soudkovitý
Barva třeněŽlutá a okrová
Konzistence třeně a dužninyTvrdý — později plstnatý až dutý, bělavý, intenzivně namodralý
Povrch třeněPlstnatý
Povrch kloboukuPlstnatý
Barva kloboukuŽlutá, okrová až žlutošedá
Tvar kloboukuKlenutý
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná
HymenoforRourky — bílý, pak nažloutlý, při pohmoždění intenzivně namodralý
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Hřibu siného

U mladých plodnic je klobouk polokulovitý, pak je zvednutý a talířovitý, u zralejších plodnic je rovný a protažený, v některých případech s okraji zvednutými vzhůru. Na šířku měří 40-150 mm. Povrch je vláknitě plstnatý, stářím oprýskaný, hrubě hrbolatý, tu a tam, zejména na okrajích, popraskaný. Barva je světlá, sametová, žlábkovitá až slabě zrnitá, žlutá nebo hnědožlutá, v některých případech s bohatšími skvrnami. Rourky jsou bělavé, až 10 mm vysoké, u třeně volné. Jejich póry jsou bělavé, stářím do jisté míry žloutnoucí a získávají korodované skvrny. Při otlačení hluboce modrají.

Třeň je kulatý a dutý nebo kyjovitý, směrem k bázi se rozšiřuje, má barvu srovnatelnou s povrchem klobouku, ale v blízkosti klobouku je světlejší. Uvnitř korunky se nacházejí rozštěpy nebo dutiny uvnitř tkáně, někdy vzájemně propojené. Dužnina je bělavá, do jisté míry plstnatá, na řezu nebo při poranění se zbarvuje do blankytně modré nebo indigově modré barvy. Chuť ani vůně nejsou patrné. Výtrusy jsou nažloutlé, elipsoidní a hladké, 8-10 x 4-5 µm velké.

Hřib siný (Gyroporus cyanescens)

Výskyt Hřibu siného

Hřib modrák se vyvíjí zásadně na korozivních půdách v borových a bukových lesích, ne zrovna výjimečně hojně. Vyskytuje se od července do října.

Možnost záměny

Díky bledému zbarvení, a nezaměnitelnému modravému zbarvení se jedná o velmi dobře identifikovatelný druh. Blízce příbuzný je pouze hřib kaštanový (Gyroporus castaneus) je jasně rozpoznatelný podle jasně hnědého klobouku a třeně a bezbarvého pletiva.

Hřib siný v kuchyni

Modráková omáčka

Je to recept na žlutozelenou omáčku s neuvěřitelnou chutí — v létě je opravdu oživující, mírně ohřátá, vlažná.

Ingredience

  •  Hřib modrák
  •  Brambory
  •  Voda a sůl
  •  Černé koření
  •  Nové koření
  •  Bobkový list
  •  Mléko
  •  Smetana
  •  Máslo
  •  Hladká mouka
  •  Ocet

Postup

Nakrájíme a povaříme modráky a případně další srovnatelné houby, přidáme na kostičky nakrájené brambory, osolíme, přidáme celé černé koření (5 zrnek) a nové koření (2 zrnka), sůl, případně vegetu. Z hladké mouky a mléka nebo sladké smetany připravíme záklechtku. V případě, že použijeme mléko, nezapomeňme do omáčky na závěr dát kousek másla. Podle chuti přidám bobkový list a ocet (vše podle chuti).


Všechny hřiby v našem atlasu hub

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook