Holubinka nazelenalá (Russula virescens)

holubinka nazelenala

Je to možná obyčejná letní houba, která se v suchém podnebí vyvíjí opravdu hojně a její mírně nasládlá chuť oříšků je jednou z nejlepších holubinek vůbec. Nesporně stojí za to poznat její běžné vlastnosti a zařadit ji do svého sběratelského seznamu hub.

Základní charakteristika holubinky nazelenalé

Doba výskytuČerven, červenec, srpen, září, říjen     
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý a chutný
Barva třeněBílá a později přechází na rezavé skvrny
Konzistence třeně a dužninyKřehká a později vatovitá a drobivá
Povrch třeněHladký
Povrch kloboukuSametový
Barva kloboukuZelená
Tvar kloboukuKulovitý, plochý, vmáčknutý a klenutý
VůněPříjemná a ovocná
ChuťPříjemně oříšková
HymenoforLupeny
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky holubinky nazelenalé

Klobouk: 50-120 (-150) mm široký, zprvu polokulovitý až kulovitý, na okraji protáhlý, kompaktní a hladký, později zakřivený, při vývoji souvisle narovnaný až mělce odstálý, v některých případech na okraji zvlněný, suchý až poněkud hladký, bělavý, našedlý, olivově nebo měděně zelený a často rezavě hnědě skvrnitý, s obtížně odlupující se pokožkou.

Šupiny: 5-12 mm vysoké, spojené, zprvu husté a bílé, později ubývající, světle krémové a jemné, ve stáří na okraji hnědočervené tečkované.

Třeň: 35-90 x 15-40 mm, kulatý a dutý, plný, obtížný, v mládí bílý a na povrchu drsný, ve stáří od báze rozmělněný a žíhaný.

Dužnina: Na řezu bílá, po delší době okrajově hnědnoucí, zpočátku pevná, později křehká, s nenápadnou ovocnou vůní a nasládlou oříškovou chutí.

Výtrusy: bělavé až sametově nažloutlé.

Výskyt holubinky nazelenalé

Dubo—habrové lesy, lesní světliny a různé smíšené lesy na nevápenatých půdách v trávě ve světlých listnatých lesích, zejména dubových a březových, v některých případech navíc v jehličnatých lesích, zejména v jedlových. Inklinuje k březovým lesům a smíšeným lesům s převahou břízy, dubu nebo buku a s kyselým substrátem. Setkáte se s nimi od června do října, takže máte dostatek času si je nasbírat.

Možnost záměny holubinky nazelenalé

Díky rozpukané pokožce na čepičce (klobouku) je to jeden z mála druhů holubinek, které je obecně snadné rozpoznat. Nezkušený houbař si ji může splést s jinými zelenými holubinkami, ale pozor na záměnu s nebezpečnou muchomůrkou zelenou (Amanita phalloides). Jiné druhy holubinek mohou mít navíc porušenou pokožku klobouku, např. holubinka kachní (Russula anatina), holubinka namodralá (Russula cyanoxantha) nebo holubinka olivová (Russula olivacea), ale ne v takové míře jako holubinka nazelenalá (Russula virescens).

Holubinka nazelenalá – Recept

Kadlíkovy smažené holubinky s novýma bramborama

Ingredience:

  • Půl košíčku holubinek
  • Sůl
  • Česnek
  • Hladká mouka
  • Vajíčko
  • Strouhanka
  • 1 kg brambor (malé, velké jako vlašský ořech)
  • Pepř
  •  Kmín
  • Cibule / pórek

Postup

Běžte do lesa, kde se běžně vyskytují. Rostou už od léta a prakticky ve stejných lokalitách, na které jste zvyklí. Po příchodu domů houby dočistěte a použijte jak klobouk, tak nohu. Větší houby lze rozkrojit napůl a menší kousky nechejte celé. Houby prosolte a zespodu je potřete utřeným česnekem. Nechejte je chvíli odpočinout a mezitím si nachystejte brambory. Oškrabte je a následně nakrájejte na plátečky nebo max. na měsíčky. Dejte je na pánev s cibulí, pořádně vše pro kmínujte, posolte, přidejte vývar, sádlo a duste.

Zapněte friťák a holubinky obalte v trojobalu. Ve friťáku houby osmažíme do zlatova a mezitím hlídejte brambory na pánvi. Pokrm je dost těžký, takže si ho nedělejte na večeři. Na talíř poskládejte pár kousků hub, trochu brambor, můžete je doplnit i petrželkou nebo si do misky vedle udělejte okurkový salát.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.