Hřib koloděj (Boletus luridus)

Hřib koloděj

Tato lahodná houba, která má místo u modráků, je u nás velmi rozšířená. Víte však, jak poznat hřib koloděj od ostatních modráků, které mohou být nejen konzumovatelné, ale navíc i nechutné nebo dokonce škodlivé? A na co dalšího si dát pozor? Modrák je jedním z nejvybranějších úlovků — je úžasný v masových směsích, omáčkách a guláších. Co by měl každý houbař vědět, ještě předtím, než ji vloží do svého krásného proutěného košíčku?

Základní charakteristika Hřibu koloděje

Doba výskytuKvěten, červen, červenec, srpen, září, říjen
Místo výskytuListnatý les, smíšený les, parky
Užitná hodnotaJedlá a velmi výtečná houba
Tvar třeněVálcovitý, kyjovitý a soudkovitý
Barva třeněHnědá, žlutá a červená
Konzistence třeně a dužninyTvrdá — žlutá dužina, na řezu intenzivně modrá
Povrch třeněSíťovina — hnědočervená síťovina s velkými oky
Povrch kloboukuPlstnatý
Barva kloboukuHnědá, žlutá a olivová
Tvar kloboukuPolokulovitý, plochý, klenutý, vypouklý
VůněHoubová a nevýrazná
ChuťPříjemná a nevýrazná
HymenoforRourky — oranžové až cihlově červené
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Hřibu koloděje

Klobouk je 50-200 mm široký, zprvu polokulovitý, později sklenutý (polštářovitý) až široce rozložený, žluto olivový, hnědoolivový, často s oranžovým, místy s růžovým nádechem, dlouze plstnatý. Rourky jsou v raném mládí žluté až žlutoolivové, se žlutými až oranžovými, předtím dlouhými rudými póry, které při otlačení modrají.

Třeň je kyjovitý nebo kulovitý a dutý, 50-150 x 20-50 mm, žlutý, rozjasněný oranžovým až rudým síťováním. Dužnina je žlutá, na bázi třeně rudá, na řezu nebo při otlačení rychle a jednoznačně modrá. Vůně je mdlá. Chuť je nevýrazná. Výtrusy jsou čisté, olivově hnědé. Výtrusy jsou vřetenovité, 11-16 x 5,5-6,5 µm, hladké.

Výskyt Hřibu koloděje

Vyvíjí se od května do října převážně v listnatých lesích, parcích a na březích jezer, většinou pod lipami (Tilia), duby (Quercus), buky (Fagus), ale může se vyskytovat i pod jinými listnatými stromy.

Boletus luridus - hřib koloděj

Možnost záměny

  • Hřib kovář (Sutorius luridiformis) obsahuje zrnitý třeň, bez síťky.
  • Hřib polosíťkovaný (Suillellus mendax) obsahuje v horní polovině třeně síťku, které směrem k bázi přechází v jemná zrníčka. Vyvíjí se v teplých listnatých lesích, většinou pod duby.
  • Neobvyklý hřib Quéletův (Suillellus queletii) se vyvíjí v teplých oblastech ve srovnatelných životních prostorech jako hřib koloděj, při vývoji má oranžová trubkovitá ústí.
  • Další je hřib satan, který je sice škodlivý, ale příliš neobvyklá houba, která je zapsána v Rudém seznamu hub. Od hřibu koloděje se liší především barvou klobouku, který je v případě satana bělavý nebo našedlý. V každém případě je předním zvláštním znakem vůně, která je pravidelně — zejména u ostřílenějších hub — přirovnávána ke kazivci nebo karbolce.

Další škodlivá a neobvyklá houba, je hřib Le Galové, je na Červeném seznamu hub a pravděpodobnost, že se s ní setkáte, je mizivá. V případě, že se tak stane, rozeznáte ji od koloděje podle klobouku, který je pravidelně porušený. Navzdory tomu, že může změnit barvu, je zpravidla šedo bílá nebo okrajově narůžovělá a zájmem je, aby při dešti nebo vlhku zrudla.

Hřib koloděj v kuchyni

Po přípravě této prvotřídní houby nepochybujte o tom, že je při surovém stavu nepatrně škodlivá, a už vůbec nepochybujte o tom, že ji musíte úplně uvařit. V případě, že není vařená správným způsobem, může způsobit velmi vážné žaludeční problémy. Doporučená doba vaření je 25 minut, což je u koloděje mnohem zásadnější než u běžnějšího kováře.

Obvykle kvůli skutečnosti, že takzvané termolabilní škodliviny, které vařením mizí, jsou v koloději hojnější než v kováři. Proto z koloděje nedělejte smažené řízky, ale v případě, že tuto strategii plánujete risknout, nakrájejte houbu na slabší řezy a smažte ji déle a postupně. Pozor si dejte i při sušení, protože skutečně při sušeném stavu by se houba měla uvařit celá a neměla by se do pokrmu přidávat až na závěr. Kromě toho byste měli vzít v úvahu skutečnost, že zelený salát bude mít tmavou barvu.

Guláš z hřibu koloděje

Ingredience

  • 250 g hřibu koloděje
  • 100 g cibule
  • 2 brambory
  • Sůl, pepř a kmín
  • Olej
  • Sladká a pálivá paprika
  • Hladká mouka
  • 2 l vývaru

Postup

Nejprve houby zcela očistíme a nakrájíme na malé kousky. Poté nakrájíme cibuli a osmahneme ji na oleji dohněda. Přidáme sladkou a pálivou papriku, kmín, pepř a sůl. Vlijeme dovnitř vývar, který zahustíme 2 lžícemi hladké mouky. Přidáme oloupané a nakrájené brambory. Poté vařte asi 30 minut, dokud brambory nezměknou. Guláš z koloděje můžete podávat s chlebem, pro ilustraci s opečenou bagetou s máslem a bazalkou.


Všechny hřiby v našem atlasu hub

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook