Muchomůrka růžovka (Amanita rubescens)

muchomůrka růžovka

Růžovky, kterým se navíc běžně říká masák, jsou velmi dobré a vskutku rozkošné houby k jídlu. Za posledních 40 let se houby staly v našem národě běžně sbíranou a mimořádně ceněnou houbou.

V anketě o nejchutnější houbu, kterou před několika lety uspořádala Československá mykologická společnost, zvítězila na prvním místě, a to před pravými hřiby. Hřib růžovka má četné tvary a varianty, ty však zpravidla nejsou klasifikovány, a tak se efektivně rozpozná (Amanita rubescens f. annulato-sulphurella), hřib sírově žlutá růžovka, která obsahuje nápadný sírově žlutý prsten. V některých případech se navíc vyskytuje albinotický tvar, který však není taxonomicky uznáván. Tento tvar zcela postrádá běžné zbarvení klobouku, ale dužnina pod pokožkou je klasicky růžová.

Základní charakteristika Muchomůrky růžovky

Doba výskytuČerven, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les, jiné
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý a vylomitelný
Barva třeněBílá až růžová
Konzistence třeně a dužninyKřehká (později dutý, dužnina bílá a při jakémkoliv poranění začne růžovět
Povrch třeněHladký až vločkatý
Povrch kloboukuSe zbytky plachetky (bílé strupy a někdy jsou lysé)
Barva kloboukuBílá, červená a růžová
Tvar kloboukuKulovitý, plochý a klenutý
VůněNevýrazná a občas zatuchlá
ChuťSladká, ale většinou nevýrazná
HymenoforLupeny jsou husté, volné a při poranění růžoví
PrstenMá mohutný a bílý, hustě rýhovaný
PochvaNemá

Klíčové znaky Muchomůrky růžovky

Klobouk je nejprve okrouhlý, v mládí polokulovitý, později vzrostlý do roviny, 50-120 mm široký, tmavý nebo šedohnědý. Na povrchu ojediněle zajištěný bělavými nebo šedivými zbytky vela (ale může být i téměř holý). Okraje jsou hladké, nejsou brázdité. Lupeny jsou tlusté, bílé a volné.

Třeň 50-120 mm vysoký, až 40 mm tlustý, kulatý a dutý, na počátku plný, potom vatovitý až prázdný, směrem k bázi nepatrně silnější a končící v hlízce s výjimečně nezaměnitelnými zbytky vela (jakoby bradavičnatými kroužky kolem nejlepší části hlízky). Barva třeně je bílá až šedobílá. Horní část třeně obvykle disponuje nezaměnitelným bělavým prstencem, na horní straně nezaměnitelně vroubkovaný. Dužnina bílá, nezměněná. Chuť je jemná a vůně zemitá. Výtrusy jsou čistě bílé.

Výskyt Muchomůrky růžovky

Houževnatě se vyvíjí v lesních porostech všeho druhu. Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní poloviny zeměkoule. V celé České republice a na Slovensku je mimořádně hojná, vyskytuje se od června do listopadu, nejčastěji a nejhojněji po lijácích, ale může se vyvíjet i v mimořádně suchých obdobích, navíc mimořádně hojně, ale spíše ostrůvkovitě. Nejčastěji se vyvíjí v listnatých, smíšených a jehličnatých lesích, v parcích a na cestách od bažin až po vysoká pohoří.

Možnost záměny

Při sběru muchomůrky růžové je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože laik si ji může splést s muchomůrkou panterovou. Ať tak či onak, muchomůrka panterová (neboli tygrovaná) nemá rýhovaný prstenec, disponuje jasným hnědým kloboukem a nemá ani náznak po růžové barvě, která je charakteristická pro muchomůrku růžovou. Také muchomůrka růžová je velmi podobná muchomůrce šedivce (Amanita spissa), která také neobsahuje ani ždibec růžové barvy. Navzdory tomu, že je konzumovatelná, její chuť je strašná!

Možnou záměnu lze předpokládat i u dalšího málo známého druhu, který byl vyobrazen z německé strany hor. Jedná se o muchomůrku ošemetnou (A. pseudorubescens), která je považována za jedovaté dvojče. Tento druh ovšem neustále není uznáván. Podle jednoho popisu v publikaci, se ho snažil dlouho hledat český mykolog A. Pilát, který tento druh nalezl v červenci 1968 ve smrkových lesích nad Horskou Kvildou na svazích hory Zhůří na Šumavě v nadmořské výšce 1100-1150 m nad mořem. Pilát našel 8 plodnic této houby a byl přesvědčen, že není škodlivá, přičemž jedovatost vysvětlil tím, že se pravděpodobně jedná o staré zničené plodnice, které produkují škodlivé látky. Každopádně tento druh není podporován řadou odborníků, protože se pravděpodobně jedná o ekomorfu atypických plodnic růžovek.

Muchomůrka — Recept

Růžovka na přírodní způsob

Ingredience:

  • 500 g klobouků
  • Koření na grilování
  • Olej
  • Sůl
  • Pečivo
  • Salát

Postup

Očištěné masové čepičky rozčtvrtíme, menší rozkrojíme napůl a opečeme je na rozpáleném oleji nebo tuku téměř na 2 minuty z obou stran, osolíme, ochutíme grilovacím kořením a pepřem. Na talíři vyložíme kouskem ledového salátu, na něj položíme opečené růžičky, ozdobíme zeleninou a podáváme s dresinkem nebo tatarskou omáčkou a čerstvým chlebem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.