Jidášovo ucho (Hirneola auricula judae)

jidášovo ucho

V poslední době je u nás stále známější houba ucho Jidášovo. U nás se tato na první pohled bizarní houba vyvíjí vytrvale po celý rok, zimu nevyjímaje, a lze ji sbírat na každém keři černého bezu. Lidé si Jidášovo ucho oblíbili díky jeho báječné, křupavé konzistenci, která je kulminací pro běžná čínská jídla a neztratí se ani v obyčejném českém rizotu.

Boltcovitka Jidášovo ucho, Jidášovo ucho, ucho Jidášovo, boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae, Hirneola auricula-judae), černá houba, houba čínská — to všechno jsou názvy velmi chutných hub s posilujícími účinky. Její kuriózní název vychází z legendy, podle níž se Jidáš po své nevěře Ježíši Kristu oběsil na starším stromě a ke stromu přirostlo pouze jeho ucho.

Základní charakteristika Jidášova ucha

Doba výskytuLeden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Místo výskytuListnatý les, smíšený les, parky, sady, zahrady, křoviny a jiné
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeně
Barva třeně
Konzistence třeně a dužniny
Povrch třeně
Povrch klobouku
Barva klobouku
Tvar klobouku
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná
Hymenofor
Prsten
Pochva

Klíčové znaky Jidášova ucha

Kdysi používaný název této houby, Boltcovitka bezová, pravděpodobně nejlépe vystihuje její tvar. Plodnice jsou 2-7 cm široké, mají nápadně chrupavčitou konzistenci, jsou nezaměnitelně přizpůsobivé, v některých případech průsvitné, na dotek gumovité až rosolovité a jejich povrch působí jako lidská kůže. Zbarvení se v závislosti na podnebí a podmínkách mění od rudohnědé po matně kaštanově hnědou, vnitřek může být světlejší. Po vysušení houba ztmavne.

Klobouk je široký 30-120 mm a 1-3 mm tlustý. A je temenem (někdy i bokem) přirostlý k substrátu. Nejprve je spíše pohárkovitý, miskovitý a někdy až muškovitý. Svrchní strana klobouku je spíše zrnitá a vrásčitá. Výtrusný prach je charakteristicky bílý a výtrusy jsou válcovité, hladké a průsvitné.

Výskyt Jidášova ucha

Této cizokrajné houbě se nejlépe daří v chladnějším podnebí, a proto ji lze nalézt celoročně, přičemž se rozvíjí i v zimě. Ke svému životu potřebuje vlhký stín a zpravidla ji najdeme na kmenech a větvích starších stromů (nebo jiných listnáčů, např. vrby nebo buku), zpravidla na mrtvém dřevě, kde jsou její 2-7 cm široké, skořápkovité, gumovité, přizpůsobivé plodnice bočně spojeny. Barva se v závislosti na klimatu a podmínkách mění od rudohnědé po kaštanově hnědou a po usušení houba tmavne.

Možnost záměny

Méně zkušený houbař by mohl narazit na některou z řasnatek vyvíjejících se na tlejícím dřevě, například na řasnatku hnědou (Peziza badia). Řasnatky mají miskovité plodnice (apothecium), zpravidla s krátkým třeněm. Mají místo v Ascomycota — vřeckovýtrusné. Mušlovka plstnatá (Schizophyllum amplum) vytváří drobnější plodnice s bělavým plstnatým vnějším povrchem. Boltcovitka mozkovitá (Auricularia mesenterica) zahrnuje sjednocený, zvláště plstnatý klobouk a je často zbarvený do fialova. Je navíc poněkud masitější. Kromě toho existuje neobvyklá bílá forma boltcovitky, bílé ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae var. lactea), s čistě bílou plodnicí.

Jidášovo ucho – Recept

Léčivé účinky Jidášova ucha znali asijští léčitelé již před několika staletími. Tradiční čínská medicína ji využívá v různých podobách k léčbě zánětlivých onemocnění, k posílení obranyschopnosti ochranných prvků těla, k obnově zranění, k posílení mysli nebo k zamezení hypertenze. Na našem území byl černý bez doporučován Mattioliho herbářem proti oteklému hrdlu a neduživým očím a proti vodnatelnosti, migréně a na rudé otoky. Jidášovo ucho má šokující protivirové účinky a pozitivní vliv na naši necitlivost.

Zejména v chřipkovém období je proto vhodné zařadit Jidášovo ucho do jídelníčku méně. Díky obsahu glukanu se mu přisuzují protirakovinné účinky. Kromě toho je cenný jako normální podpůrný prostředek při léčbě infekcí imunitního systému, jako je četná skleróza nebo Crohnova choroba. Jidášovo ucho také obsahuje velké množství vápníku, fosforu, hořčíku, sodíku a draslíku, které jsou nezbytné pro dobrý stav svalů a jako prevence osteoporózy. Navíc je skvělý při duševní únavě a stresu. Jídlo z Jidášova ucha má také příznivý vliv na pokožku, vlasy a nehty. Nedoporučuje se v těhotenství a při kojení.

Houbový čaj na imunitu

Ingredience:

  • 2 g sušené houby
  • 300 ml vody
  • 1 lžíce medu

Postup

Sušené houby zalijeme studenou vodou, přikryjte a nechte macerovat 8 až 10 hodin. Poté je zajistěte a postupně vařte při teplotě 60 až 90 minut. Vyjměte, nechte co nejvíce vychladnout a vyčerpat. Ještě předtím, než čaj použijete oslaďte ho nektarem. Vypijte tuto tekutinu (1 sklenici) každý den po dobu dvou až tří týdnů po spánku nebo ráno po snídani. Každý den si připravte nový čaj.

Polévka z Jidášova ucha

Jidášovo ucho může být vyhledávanou úpravou, zejména v pokrmech, kde vynikne jeho mimořádná chrupavčitá konzistence. Při smažení v tuku znatelně praská. Jidášovo ucho se může jíst čerstvé, bez tepelné úpravy — tak je skutečně lepší, protože si uchovává okouzlující křupavost. Houba je využívaná pro tradiční čínské pokrmy počítající polévky, ale navíc je báječná v obyčejném českém rizotu spolu s mrkví a hráškem. V horkých dnech je navíc chutná čerstvá ve studených zeleninových porcích ze zeleninové směsi a nejlépe se kombinuje s mrkví a celerem, paprikou a bramborem.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.