Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron)

Hřib žlutomasý - babka - Xerocomus chrysenteron

Je to jedna z nejhojnějších hub v našich lesích, ale není příliš ceněná. Známá je spíše pod svým známým názvem babka, který houba získala díky svému rozpukanému klobouku připomínající mu starodávné ženské vrásky.

Do médií se kdysi vyvalila zpráva mykologa Jiřího Baiera, že houby babky jsou škodlivé a jejich využití způsobuje rakovinu. Toto tvrzení je zcela absurdní a vedení České mykologické společnosti se od něj distancovalo.

V každém případě zůstává pravdou, že nevýhodou žlutomasé houby je její neuvěřitelná červivost v suchém podnebí, a naopak její sklon k tvorbě plísně ve vlhkém podnebí. Jednou z plísní, která tyto houby kazí, je organismus nedohub zlatovýtrusý, který parazituje na plodnicích těchto známých hub v raných stádiích vývoje. Nakažený hřib babky poznáte od pohledu podle bílého povlaku na klobouku, který postupně mění barvu na žlutou až hnědožlutou.

Ať tak či onak, v případě, zkonzumujete kontaminovanou žlutomasou houbu, u které není blízkost parazitické hlívy lidským okem nezaměnitelná, je koncentrace jedů zcela zanedbatelná a jeho požití v podstatě nepředstavuje žádnou újmu na zdraví. Takto budete moci pokračovat ve sběru mladých a nezaměnitelně nenakažených babek, ale měli byste je využít co nejdříve a v ideálním případě je nesušit.

Základní charakteristika Hřibu žlutomasého

Doba výskytuČerven, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les, louky, parky, sady, zahrady, křoviny, stráně, mýtiny, ostatní
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněŽlutá, červená a růžová
Konzistence třeně a dužninyKřupavá — měkká dužina, na řezu slabě modrá až červená
Povrch třeněVláknitý
Povrch kloboukuPlstnatý
Barva kloboukuHnědá a šedá
Tvar kloboukuPolokulovitý a plochý
VůněNevýrazná
ChuťPříjemná a kyselá
HymenoforRourky — žlutá, pak žlutozelená, při zranění modrá
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Hřibu žlutomasého

Klobouk je 30-120 mm v průměru, v mládí polokulovitý, uprostřed vyhlazený u zralejších plodnic, povrch suchý a hladký, hnědý, olivově hnědý až hnědošedý, na okrajích u vyvinutých plodnic rudě rozpraskaný. Rourky v mládí žluté, později zelenožluté s dodatečně zbarvenými, případně velkými a hranatými póry. Při mechanickém poškození modrají.

Třeň je kulovitý a dutý, směrem k bázi pravidelně se zmenšující, až 100 mm dlouhý, až 20 mm tlustý, pod kloboukem žlutý, směrem k bázi vínově červený a šupinkatý. Dužnina je nažloutlá, na průřezu okrajově bledě modrá, na bázi třeně narudlá nebo nahnědlá. Vůně okrajově houbová, chuť mírná. Výtrusy jsou olivově žluté.

Výskyt Hřibu žlutomasého

Vyvíjí se mimořádně hojně od června (května) do listopadu v lesích všeho druhu, ale také v parcích, jednotlivě nebo ve skupinách, od bažin až po hory.

Možnost záměny

  • Hřib uťatovýtrusý (Xerocomellus porosporus)
  • Hřib sametový (Xerocomellus fragilipes)
  • Hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus)

Hřib žlutomasý v kuchyni

Žlutomasá houba neboli babka má nádhernou, mírně štiplavou houbovou chuť. Na řezu je poněkud modrá. Kvůli své jemné dužnině není žlutomasá houba výjimečně vhodná na smažení jako steak, ale je ideální na houbové obložené mísy a praženice, omelety, omáčky a obzvláště neuvěřitelné polévky, mezi které patří například rozšířená jihočeská kulajda. A v případě, že budeme mít štěstí a objevíme část mladých a zdravých plodnic, naložíme je do octa.

Babka smažená

Ingredience

  • Babky
  • Česnek
  • Cibule
  • Tuk
  • Kmín
  • Krupice
  • Vejce
  • Pepř a sůl
  • Petrželka

Postup

Očistíme až 700 g babek a nakrájíme je na menší kousky. Nadrobno nakrájíme 1 oloupanou cibuli a 2-3 stroužky česneku na libové kousky a osmahneme je na 1 lžíci rozpuštěného tuku. Přidejte babky, okořeňte je drceným kmínem a po krátkém smažením rozprášíme 1 lžičku jemné krupice a 8-10 minut podusíme pod pokličkou. Když jsou houby křehké, přilijeme ještě 6 rozšlehaných vajec. Osolíme, opepříme a smícháme a dusíme, dokud vejce nezůstanou vláčná. Na talíři posypeme nasekanou petrželkou.


Všechny hřiby v našem atlasu hub

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook