Pavučinec červenošupinný (Cortinarius bolaris)

Pavučinec červenošupinný je krásná, ale nejedlá houba, někdy uváděna i jako jedovatá. Tento druh jde velice dobře určit podle nápadného, výrazně červeného šupinkatého klobouku. Roste vzácně v nižších a teplejších polohách, jednotlivě nebo ve skupinách v listnatých lesích pod buky a duby v období od srpna do října. Má nevýraznou houbovou vůni a chuť je nevýrazná, někdy hořká nebo kořenitá.

Základní charakteristika Pavučince červenošupinného

Doba výskytusrpen – říjen
Místo výskytulistnaté lesy
Užitná hodnotanejedlá houba
Tvar třeněválcovitý až kyjovitý
Barva třeněbělavá, nažloutlá
Konzistence třeně a dužninytvrdá, později dutá
Povrch třeněvláknitý (vláknité červené šupiny)
Povrch kloboukušupinkatý
Barva kloboukužlutá, pokrytá oranžově červenými šupinami
Tvar kloboukupolokulovitý, později sklenutý až plochý
Vůněhoubová, nevýrazná
Chuťnevýrazná, někdy hořká nebo kořenitá
Hymenoforlupeny
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Pavučince červenošupinného

Klobouk: je 30 – 60 mm široký, nejprve polokulovitý, později sklenutý až plochý, v mládí s podehnutým okrajem. Povrch klobouku je šupinkatý, s vínově červenými šupinami. A jeho barva je žlutá. 

Lupeny: jsou nízké a husté, v mládí krémové a nažloutlé, zakryté pavučinkou, později pak rezavě hnědé, po otlačení červenají.

Třeň: je kyjovitý nebo válcovitý, tvrdý, později dutý, bělavý až žlutavý, 30 – 100 x 5 – 15 mm. Povrch je vláknitý s vláknitými červenými šupinami. 

Dužnina: je bělavá, na řezu žloutnoucí, ve stáří se zbarví do hnědočervena. Má nevýraznou houbovou vůni a nevýraznou, někdy hořkou nebo kořenitou chuť.

Mikroskopie: výtrusy jsou široce eliptické, 6-8 x 4,5-5,5 (-6) µm, hrubě bradavčité. Výtrusný prach je skořicově hnědý. 

Výskyt Pavučince červenošupinného

Pavučinec červenošupinný roste vzácně v nižších a teplejších polohách, jednotlivě nebo ve skupinách v listnatých lesích pod buky a duby v období od srpna do října.

Možnost záměny

Méně zkušený houbař by si Pavučince mohl splést s houbou jménem Šafránka červenožlutá (Tricholomopsis rutilans). Ta má ovšem třeň i klobouk spíše vínový než oranžový, výtrusný prach má bílý. Šafránka je označována jako jedlá houba s otazníkem, nedoporučuje se její konzumace ve větším množství. Tato houba má nevýraznou kyselou chuť, která se stářím plodnic zvýrazňuje, lze tedy sbírat jen mladé plodnice v opravdu malém množství. Roste na pařezech a skrytých kořenech jehličnatých stromů, především borovic. Nalezneme ji v jehličnatých a smíšených lesích v období od července do října. 

Pavučinec červenošupinný recept

Pavučinec červenošupinný patří mezi nejedlé houby, proto ho v žádném případě nesbíráme !!!


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.