Šťavnatka modřínová (Hygrophorus lucorum)

Až na výjimky jsou šťavnatky chutné a jedlé houby, které se objevují především v době sklizně. V našich končinách se vyskytuje až 40 rozmanitých druhů šťavnatek, které lze poznat podle naprosto slizkých plodnic, více či méně sbíhavých lupenů a obyčejných bílých čistých výtrusů. Mezi nejrozšířenější a nejvyhledávanější druhy patří šťavnatka pomrazka a šťavnatka modřínová.

Základní charakteristika Šťavnatky modřínové

Doba výskytuZáří, říjen, listopad, prosinec
Místo výskytuJehličnatý les, smíšený les, pod modříny
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý a štíhlý
Barva třeněŽlutá
Konzistence třeně a dužninyKřehká (bílá, pod pokožkou klobouku, žlutá a neměnná)
Povrch třeněSlizký
Povrch kloboukuSlizký a tenkomasý
Barva kloboukuŽlutá, citronová až dozlatova
Tvar kloboukuPlochý, vmáčklý, klenutý
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná
HymenoforLupeny – řídké, tlusté, bělavé nebo citrónově žluté, sbíhavé
PrstenMá nepatrný a slizovitý
PochvaNemá

Klíčové znaky Šťavnatky modřínové

Klobouk je 30 až 60 mm široký, zpočátku kuželovitý, později se rozšiřuje do nálevkovitého tvaru. Je slizký, leskle citronově žlutý až zářivě žlutý. Lupeny jsou řídké, bělavé až žluté, na třeni okrajově ohraničené. Třeň je 30 až 60 mm dlouhý, obvykle až 10 mm široký, kulatý a dutý, bělavý, směrem k bázi nažloutlý, vločkatý až vláknitý, se slizovitými zbytky vela pokrývajícími lupeny na vrcholu v nejmladších plodech. Dužnina je bílá nebo nažloutlá uvnitř klobouku. Chuť a vůně není nijak výrazná. Výtrusný prach je bílý.

Výskyt Šťavnatky modřínové

Vyvíjí se velmi hojně, zpravidla v září až do prosince, souvisle pod modříny. Vyvíjí se také v blízkosti modřínů v trávě a zeleni v městských parcích.

Možnost záměny

Šťavnatka nádherná (Hygrophorus speciosus) je také spojena s modříny, ale má hrbolatý, oranžově vláknitý klobouk, uprostřed je oranžově červený.

Šťavnatka modřínová — Recept

K přípravě pokrmů budete možná potřebovat větší množství plodnice, protože není tak vydatná, ale je výjimečná v polévkách a smaženici, kde ji budete moci kombinovat s dalšími druhy hub v době sklizně, jako je pýchavka nebo penízovka sametonohá.

Šťavnatka modřínová jako škvarky

Ingredience:

  • Houby
  • Omastek
  • Sůl

Postup

Šťavnatky jsou opravdu skvělé houby, ale měli byste si jich nasbírat co nejvíce. Pokud si je usušíte, můžete si z nich v zimě udělat základ pro vynikající smetanovou omáčku. Nyní se vrátíme k receptu pro škvarky — recept je skutečně jednoduchý. Plodnici uchopíme za dlouhý třeň a klobouk ponoříme do rozpáleného oleje. Opečte, osolte a opepřete a užívejte si!


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.