Čirůvka odlišná (Tricholoma sejunctum)

Čirůvka odlišná (Tricholoma sejunctum) může být škodlivý organismus z čeledi Tricholoma sejunctum. Klobouk je široký téměř 3-10 cm, má nažloutlou nebo nazelenalou barvu, na začátku má nálevkovitý tvar, který se později vyrovnává. Lupeny na spodní straně klobouku jsou asi 1 cm vysoké, bělavé. Okraje klobouku bývají lomené, zejména u zralejších rostlin. Noha je středně dlouhá, až 2 cm silná a bílá.

Vyvíjí se přibližně od srpna do října ve smíšených lesích. Zajímavou skutečností u této houby je, že je v některých případech zaznamenána jako jedlá a řada jedinců ji může jíst, ale u citlivých jedinců způsobuje velmi nepříjemnou otravu několik hodin po požití.

Základní charakteristika Čirůvky odlišné

Doba výskytuSrpen, září a říjen
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaMírně jedovatá houba
Tvar třeněVálcovitý a dole ztluštělý
Barva třeněBílá
Konzistence třeně a dužninyTvrdá, dužnina je bílá, neměnná, pod pokožkou klobouku jemně zažloutlá
Povrch třeněHladký a vláknitý
Povrch kloboukuHladký a vláknitý, za vlhka lepkavý
Barva kloboukuŽlutá a zelená na středu zahnědlá
Tvar kloboukuPolokulovitý, plochý a klenutý
VůněOkurkově moučná
ChuťHořká a okurková, moučná
HymenoforLupeny jsou husté, zoubkem sbíhavé, bělavé na ostří zažloutlé
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Čirůvky odlišné

Klobouk je 50-100 (150) mm široké, v mládí téměř polokulovité, později klenutý, někdy s širokým středovým hrbolem. Pokožka klobouku je velmi proměnlivé barvy, žlutá, žlutozelená, žlutavě okrová až hnědoolivová, v některých případech s oranžovým nebo korodovaným nádechem, ve středu častěji tmavší, s lepším rozsahem (zkorodovaných) hnědých tónů, suchá, hladká, obvykle jednoznačně šlachovitá. Okraj klobouku je zpočátku protažený, později rovný, často ojediněle zvlněný. Lupeny jsou skromně husté, smíšené s lupénkami, na temeni nevýrazné, těsně spojené až téměř volné, bílé nebo našedlé, v některých případech na okraji nažloutlé.

Třeň je okrouhlý a dutý, někdy vřetenovitý, 30-80 x 15-25 (30) mm, často krátký v poměru k šířce klobouku, podélně vláknitý, bílý, v některých případech (citronový) nažloutlý. Dužnina je bílá, na řezu na bázi třeně poněkud žíhaná, v některých případech pod pokožkou klobouku nebo třeně nažloutlá. Vůně je slabě hrubá, na řezu plodnicí je členitější. Chuť je moučná, v některých případech poněkud ředkvovitá nebo nahořklá. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou široce zakřivené až téměř kruhové, 4,5-7 x 3,5-5 µm, hladké.

Výskyt Čirůvky odlišné

Vyvíjí se od srpna do října, nehojně v jehličnatých lesích pod borovicemi, jedlemi a smrky. Vyhovují jí chudé, sušší a kyselejší půdy ze středních poloh.

Možnost záměny

Pod smrky a borovicemi se vyvíjí olivově hnědá čirůvka (Tricholoma viridilutescens), která však vyhledává vlhké zarostlé prostředí a vláknice vložené do pokožky klobouku jsou matně hnědé až tmavé. I ona má větší výtrusy. Výjimečně srovnatelný druh Tricholoma sejunctum se vyvíjí pod listnatými stromy (buk, dub, habr, líska). V písemných pramenech se o čirůvce odlišné (Tricholoma sejunctum var. coniferarum) pokaždé uvádí, že se vyvíjí pod jehličnany, ale údaje o ní byly a jsou rozporuplné. Přikláníme se k názoru, že podle Christensena a Heilmanna-Clausena (2013) je čirůvka odlišná jehličnanová (Tricholoma sejunctum var. coniferarum) synonymní s čirůvkou olivově hnědou (Tricholoma viridilutescens).

Čirůvka odlišná — Recept

Čirůvka odlišná je jedovatá houba, která se nesbírá, protože způsobuje závažné zdravotní problémy.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.