Šupinovka zhoubná (Pholiota populnea)

Jedná se o houbu bílého tlení. Výtrusy tohoto organismu jsou mimořádně silné a rychle pronikají do kontaminované tkáně. Vzhledem ke kombinaci výjimečně špatných biomechanických vlastností topolového dřeva a vysoké síly tohoto organismu je při nálezu plodnic většinou intenzivní a rychlá možnost selhání napadené části rozlomením. V případě objevení plodnic na kmeni je předepsána likvidace stromu.

U stromů napadených tímto patogenem je vážně ohrožena stabilita a hrozí selhání zlomy v důsledku zlomení nebo odlomení napadených částí stromu. Nejedná se o hojný dřevokazný organismus. Vyskytuje se tam, kde má vhodné podmínky (tj. nejčastěji v různých topolových porostech, parcích nebo lužních lesích, ale může se navíc vyskytovat na skládkách).

Základní charakteristika Šupinovky zhoubné

Doba výskytuZáří, říjen, listopad
Místo výskytuListnatý les, smíšený les, parky a jiné
Užitná hodnotaNejedlá houba
Tvar třeněKyjovitý a hlízovitý
Barva třeněBílá, okrová (nahoře bělavý, k bázi do okrova až dorezava)
Konzistence třeně a dužninyTvrdá
Povrch třeněPlstnatý a šupinovitý
Povrch kloboukuŠupinkatý, plstnatý, se zbytky plachetky (vločkatý)
Barva kloboukuBílá, okrová (uprostřed okrově béžový)
Tvar kloboukuPolokulovitý, klenutý
VůněNevýrazná
ChuťNepříjemná a hořká
HymenoforLupeny jsou husté, světle až tmavě šedohnědé
PrstenMá — vločkatá a prstenovitá zóna
PochvaNemá

Klíčové znaky Šupinovky zhoubné

Klobouk je 60-120 (200) mm široký, pravidelně obrovský, zvonovitý až kuželovitý, posléze potažený až plochý, v některých případech s širokým tupým hrbolem uprostřed, v mládí zajištěný stálým silným bílým nebo bělavým šlachovitým pláštěm, který spojuje základnu klobouku s okrajem. Později se plášť roztrhne a na světle okrovém podkladu se sundají bělavé vláknité šupiny, které se mohou na okraji udržet dlouho do dospělosti. Lupeny jsou tlusté, v mládí jsou bělavé nebo šedavé, někdy mírně vykrojené na třeni, zpravidla široce spojené a ohraničené krátkým zoubkem.

Třeň je okrouhlý a dutý, 50-120 x 15-30 mm, na bázi někdy kyjovitý (až 40 mm široký), nad mdlým prstenem bělavý a vločkatý, vespod hustě vláknitý a vločkatý, od báze hnědnoucí nebo korodovaný. Dužnina je bílá, plošně nezměněná, na bázi třeně zkroucená. Vůně je mdlá nebo nasládlá, u zralejších plodnic je odpudivá. Chuť je jemná, v některých případech nahořklá. Výtrusy pomalu hnědnou (korodují). Výtrusnicový prach je žíhaný, hnědý. Výtrusy jsou kruhové, 7-9 x 4,5-6 µm, tlustostěnné.

Výskyt Šupinovky zhoubné

Vyvíjí se od září do listopadu, roztroušeně, v některých případech hojně, na živém i mrtvém dřevě topolů, zřídka na jiných listnatých stromech (vrbách), pravidelně na řezné ploše pařezů nebo ležících kmenů, někdy velmi vysoko v koruně stromu. Inklinuje k teplejším oblastem.

Možnost záměny

Šupinovka zavalitá (Hemipholiota heteroclita) vytváří srovnatelně velké plodnice, které jsou však okrově hnědé a bez zřetelných šupin na klobouku a třeni. Voní chemicky. Vyvíjí se jednou za čas na břízách a olších.

Šupinovka zhoubná — Recept

Houba je nejedlá.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.