Muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina)

muchomůrka tygrovaná

Co nevím, to nesbírám. To jsou bystrá slova každého méně zkušeného houbaře. Proč se ale nenaučit rozpoznat nebezpečnou a jedovatou muchomůrku tygrovanou od muchomůrky růžovky, když je houbařská sezóna opět v plném proudu a muchomůrky mohou být kuriózním rozšířením jídelníčku.

Každoročně dochází k tragické otravě muchomůrkou tygrovanou (Amanita pantherina). Nejčastěji je zaměňována s masákem a jejich mladými plodnicemi, kdy však nejsou zcela vytvořeny rozlišovací znaky. Kromě toho se oba organismy vyvíjejí ve stejných biologických systémech, tj. v listnatých i jehličnatých dřevinách. Muchomůrce tygrované se daří zejména pod buky, lípami nebo borovicemi.

Hlavní projevy otravy nastanou po půl až dvou hodinách po jídle. U nakažených se objevují centrální indikace: deprese, ataxie, vizualizace, delirium a hyperkinetické chování. U několika pacientů může dojít k myoklonickým záškubům, které lze přehlušit standardní antikonvulzivní léčbou. Jednou za čas dochází ke zvracení. Většina otrav není smrtelná, ale bez včasné léčby může stav skončit smrtí. Léčba je symptomatická, ale prognóza je obvykle dobrá a nákaza není provázena orgánovými komplikacemi. Výrazně menší šanci mohou na přežití mít jedinci s oběhovou a srdeční poruchou.

Základní charakteristika Muchomůrky tygrované

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaSmrtelně jedovatá houba
Tvar třeněVálcovitý a hlízovitý
Barva třeněBílá
Konzistence třeně a dužninyMěkký (v mládí vatovitě vycpaný, později dutý a dužnina bílá a neměnná)
Povrch třeněHladký, lesklý
Povrch kloboukuSe zbytky plachetky (vločkatý) se soustředěnými kruhy
Barva kloboukuHnědá a šedá
Tvar kloboukuKulovitý a plochý a klenutý
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná
HymenoforLupeny jsou husté, bílé a u třeně volné
PrstenMá bílý a málo vyvinutý a nerýhovaný
PochvaMá (je nad ní několik úzkých prstenců)

Klíčové znaky Muchomůrky tygrované

Klobouk je v mládí kulovitý, později polokulovitý a při vývoji vyhlazený, 5-15 cm široký, světle až matně hnědý s oříškovým nádechem, při vývoji na okraji jemně vrásčitý, rovnoměrně zajištěný bílými rovnými bradavkami, které mohou být deštěm smyty. Třeň je kulatý a dutý, 1-2 cm široký, 5-15 cm vysoký, bílý. V horní třetině až polovině třeně je tenký bílý prsten, který v mládí přiroste až k okraji klobouku, a proto není rýhovaný.

Prsten je pomíjivý a v některých případech ho ani nenajdete. Na bázi (spodní straně) třeně může být hlízovitý, obříznutá bílá pochva, přes kterou je až k prstenu třeně vločkatý nebo sjednocený. Lupeny jsou bílé, volné na třeni, poněkud břichaté. Látka je bílá a na řezu nemění barvu. Vůně a chuť jsou nevýrazné, slabě ředkvovité.

Výskyt Muchomůrky tygrované

Místy se vyvíjí hojně, zejména v teplejších listnatých lesích, ale i ve smíšených a jehličnatých lesích. Pod jehličnany v horách se vyskytuje muchomůrka tygrovaná, která obsahuje matný klobouk a je robustnější.

Možnost záměny

Muchomůrka růžovka (Amanita rubescens), známá jako masák, je báječná jedlá houba. Vůbec se nepodobá muchomůrce tygrované, na třeni má pruhovaný suknicový prsten, který se vyvíjí z vrcholu třeně a je spojen s lístky, od nichž v mládí získává rýhování. Třeň je na bázi hlízovitý s areolami, ale nemá pochvu. Poraněním a při ožírání hmyzem je dužnina plodnic rudá nebo růžová a jsou na různých místech rozeznatelné i na neporaněné dužnině plodnice.

Areoly na povrchu klobouku jsou špičaté, nálevkovité až jehlicovité. Muchomůrka šedivka (Amanita excelsa, syn. A. spissa) je konzumní houba horší jakosti. Má stejný tvarovaný brázditý prsten, hlízu na bázi třeně a areoly na klobouku jako muchomůrka růžovka. Dužnina při poranění nemění barvu nebo se jen postupně zbarvuje do mdlé hnědi a obsahuje páchnoucí bramborovou vůni.

Muchomůrka — Recept

Jedovatý druh způsobuje neurotoxické a izoxazolové otravy, známky poškození se projeví po 30 minutách — teplo po celém těle, pálení a brnění kůže, sucho v ústech. V žádném případě ji nekonzumujte!


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.