Ryzec smrkový (Lactarius deterrimus)

Ryzec smrkový je vynikající, houbaři často vyhledávaná a oblíbená, jedlá houba, která je však chutná až po tepelné úpravě. Je velice podobná ryzci pravému (borovému), na rozdíl od něj však roste výhradně pod smrky. Nalézt ho můžeme místy dosti hojně především na místech s větší vlhkostí, v jehličnatých lesích v mladých smrkových porostech v trávě nebo v mechu. Ve větším množství se vyskytuje hlavně v blízkosti lesních cest, pěšin a potůčků. Roste ale také na pastvinách a loukách v období od srpna do listopadu. Má příjemnou houbovou vůni a výraznou kořenitou, pálivou chuť. V kuchyni je všestranně použitelný, nejběžnější úprava je však nakládání do octa. Tato houba má však své místo i v lékařství, patří mezi přírodní antibiotika které mají protizánětlivé účinky a podporuje imunitu.

Základní charakteristika Ryzce smrkového

Doba výskytusrpen – listopad
Místo výskytuna vlhkých místech v trávě,v mechu, jehličnaté lesy,mladé smrkové porosty, lesní cesty, pěšiny, u potůčků, pastviny, louky
Užitná hodnotajedlá houba
Tvar třeněválcovitý
Barva třeněčervená, oranžová, žlutá
Konzistence třeně a dužninykřehká, třeň později dutý
Povrch třeněhladký
Povrch kloboukuhladký, za vlhka slizký
Barva kloboukučervená, oranžová, zelená, mrkvová, se zelenavými kruhy
Tvar kloboukuklenutý, plochý, vmáčklý
Vůněpříjemná, houbová
Chuťvýrazná, kořenitá, pálivá
Hymenoforlupeny
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Ryzce smrkového

Klobouk: bývá 30 – 100 mm široký, ploše sklenutý, uprostřed prohloubený, v dospělosti až nálevkovitý, v mládí s podvinutým, později ostrým okrajem. Za suchého počasí je pokožka hladká, matná a lysá, za vlhka lepkavá. Barva klobouku je červená, oranžová, zelená, mrkvová se zelenavými kruhy.

Lupeny: jsou sbíhavé, řídké a široké, poraněním zelenají a mají žlutooranžovou barvu.

Třeň: je válcovitý, hladký, později dutý, 30 – 70 x 10 – 20 mm, zbarvený podobně jako klobouk.

Dužnina: je křehká, nejprve bělavá, nad lupeny a pod pokožkou klobouku oranžová, později pak oranžovějící, při poranění zelenající. Mléko oranžovočervené, nehojné, mírně nahořklé. Chuť dužniny mírně svíravá, přijemně kořeněná.

Mikroskopie: výtrusy široce elipsoidní, 8-11,5 x 6,5-8,5 µm, ornamentované, s nepravidelnými a tenkými hřebínky tvořící velmi neúplnou síť. Výtrusný prach je okrový.

Výskyt Ryzce smrkového

Ryzec smrkový roste místy velmi hojně především na místech s větší vlhkostí, v jehličnatých lesích v mladých smrkových porostech v trávě nebo v mechu. Ve větším množství se vyskytuje hlavně v blízkosti lesních cest, pěšin a potůčků. Vždy však výhradně pod smrky. Roste ale také na pastvinách a loukách v období od srpna do listopadu.

Možnost záměny

Ryzec pravý (Lactarius deliciosus) – výtečná jedlá houba, za syrova nepříjemně chutnající, po tepelné úpravě patří mezi nejchutnější. Roste místy hojně, obvykle ve skupinách, na travnatých místech pod borovicemi v období od srpna do listopadu. Klobouk má červenou, oranžovou nebo zelenou barvu, pásovaný tmavšími soustřednými kruhy. Má příjemnou vůni a ostrou, stahující, pálivou, kořenitou chuť. Jedlé druhy ryzců poznáme především a hlavně podle oranžového až červenajícího mléka.

Ryzec smrkový recept

Vepřové plátky na ryzcích a bedlách

Ingredience:

 • 15 ks ryzce smrkového
 • 1 – 2 klobouky bedel
 • 2 ks vepřový řízek
 • 2 ks střední cibule
 • 1 lžíce mleté sladké papriky
 • 3 dkg másla
 • 1 lžička kmínu
 • 2 dl oleje
 • sůl
 • pepř mletý
 • hladká mouka na jíšku

Postup:

Vepřové řízky naklepeme, osolíme, opepříme a necháme chvíli uležet. Na pánev dáme olej a trochu másla, přidáme nakrájenou cibuli, kterou usmažíme dozlatova. Poté přidáme na kostičky nakrájené houby, chvíli smažíme a přidáme plátky masa které osmahneme z obou stran. Poprášíme je sladkou paprikou a poté zalejeme vodou, přidáme sůl, pepř, kmín a dusíme dokud není maso měkké. Nakonec zahustíme jíškou. Podáváme s knedlíkem nebo čerstvým pečivem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.