Muchomůrka citronová (Amanita citrina)

muchomůrka citrónová

Tato jedovatá houba se vyvíjí opravdu hojně, takže je pravděpodobné, že na ni každý houbař někdy narazí. Zejména mladá muchomůrka citronová může být méně zkušeným houbařem zaměněna a může způsobit problémy zdravotnímu stavu.

Jak tyto houby od sebe rozeznat? Muchomůrka citronová obsahuje množství jedu bufoteninu, který se navíc vyskytuje v exkrementech obojživelníků a následně se nazývá jed z obojživelníků. Nezpůsobuje pouze silné poškození žaludku, ale navíc srdeční problémy a ačkoli se může jednat o mírně škodlivou houbu, její využití může být pro jedince se srdečním onemocněním nebezpečné, nebo dokonce smrtelné!

Základní charakteristika Muchomůrky citronové

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen, listopad
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaMírně jedovatá houba
Tvar třeněVálcovitý a nahoru ztenčující
Barva třeněŽlutá, zelená a bílá
Konzistence třeně a dužninyMěkká
Povrch třeněHladký (válcovitý, dutý)
Povrch kloboukuSe zbytky a bývá vločkatý
Barva kloboukuŽlutá, zelená, bílá až citronová
Tvar kloboukuPolokulovitý, plochý, klenutý
VůněSklepní (voní jako staré brambory)
ChuťNevýrazná
HymenoforLupeny
PrstenMá žlutý, chabý, splihlý, hladký
PochvaMá přirostlý a nízký s rovným okrajem

Klíčové znaky Muchomůrky citronové

Klobouk je 30-80 mm široký, zpočátku polokulovitý, později se narovnává. Barvy nažloutlé, zelenožluté, bělavě žluté, v některých případech téměř bílé. Pravidelně opatřený stroupky, které mají nepatrně světlejší odstín než povrch klobouku. Často se stává, že na klobouku stroupky zcela chybí. Šupiny jsou bílé nebo okrajově nažloutlé, volné.

Třeň 40-120 x 10-20 mm je kulatý a dutý, na bázi s hlízou. Vláknitý, bělavý nebo bělavě nažloutlý, s bělavým prstenem srovnatelným s barvou třeně. Dužnina bělavá, šlachovitá, se zápachem nebo možná vůní po čerstvě rozemletých bramborách. Výtrusy jsou čistě bílé. Roste výjimečně hojně v listnatých i jehličnatých lesích na odkryté půdě (holá zem). Vyskytuje se od léta do sklizně. Inklinuje ke kyselejším půdám.

Výskyt Muchomůrky citronové

Muchomůrka citronová se mimořádně hojně vyvíjí od jara do sklizně (červen až listopad) v jehličnatých a smíšených lesích, méně v listnatých lesích, zejména pod borovicemi a smrky. Je mírně škodlivá pokud ji sníte v malé dávce. Způsobuje žaludeční a střevní potíže.

Možnost záměny

V mládí se muchomůrka citronová nejvíce podobá jedlým houbám — žampionům. Na co si dát pozor? Jedním z rozdílů je, že houba na rozdíl od smrtelně jedovatých muchomůrek nemá pochvu. Při sběru muchomůrek je velmi důležité vyjmout je celé ze země a zjistit, zda mají pochvu, nebo ne. Pak nehrozí záměna za pečárku.

Od žampionů lze muchomůrku odlišit také podle barvy jejich lupenů. V mládí mohou mít slabě růžovou, šedavou nebo nahnědlou barvu, ale velmi brzy se tmavý výtrusný prach změní na čokoládově hnědou až černou. Muchomůrky mají výtrusný prach bílý, a proto zůstávají lístky světlé (toto pravidlo platí pro všechny muchomůrky, nejen pro muchomůrku citronovou). Další charakteristikou jedlých žampionů je anýzová nebo příjemná sklepní vůně — někteří houbaři hovoří také o vůni hořkých mandlí nebo čokolády.

Žampionům se podobají například i muchomůrka zelená smrtelná, muchomůrka slámově žlutá a muchomůrka jarní. Muchomůrka zelená (Amanita phalloides) se především liší jasnou pochvou na bázi třeně (znám i jako kalich smrti). Od muchomůrky citronové se rapidně liší díky zduřelé bázi!

Muchomůrka — Recept

Jelikož je muchomůrka citronová škodlivá, využijte následujícího receptu a udělejte si muchomůrkovou náhradu!

Vajíčkové muchomůrky

Ingredience:

  • 10 vajec
  • Petržel
  • Kapary
  • Hořčice
  • Majonéza
  • Sůl a pepř
  • Rajčata
  • Olivový olej

Postup

Vejce uvaříme, a pak zchladíme ve studené vodě — oloupejte skořápku. Odřízněte špičku a vyjměte žloutky. Smíchejte je s nasekanými bylinkami, kapary, hořčicí a majonézou, osolte a opepřete a naplňte jimi vydlabané bílky. Rajčata rozkrojíme napůl, vydlabeme tkáň a položíme jako čepičky na bílky, jemně potřeme olivovým olejem. Zbylé špičky bílků nakrájejte nadrobno a posypeme jimi muchomůrky. Ozdobte na talíři a nechte přijít návštěvu. Muchomůrky můžeme pokropit bazalkovým olejem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.