Pařezník pozdní (Panellus serotinus)

Pařezník pozdní patří mezi jedlé houby, nejedná se však o houbu přílišné kvality. Velkou výhodou je to, že ho můžeme nalézt v době kdy jiné druhy hub již nerostou. Tato houba je tužší a má mírně nahořklou chuť a nevýraznou vůni. Roste roztroušeně ve skupinách na odumřelých i živých kmenech listnatých stromů. Především na kmenech olší, vrb, buků a javorů na vlhkých místech. Vyskytuje se ve smíšených a listnatých lesích, ale také v parcích, zahradách a na mýtinách v období od září do ledna. V kuchyni se používá k sušení či přípravě guláše nebo k nakládání do nálevu.

Základní charakteristika Pařezníka pozdního

Doba výskytuzáří – leden
Místo výskytulistnaté lesy, smíšené lesy, parky, zahrady, mýtiny
Užitná hodnotajedlá houba
Tvar třeněpostranní, kyjovitý, dolů ztenčující
Barva třeněžlutá, okrová, oranžová
Konzistence třeně a dužninypružná
Povrch třeněplstnatý, jemně šupinkatý
Povrch kloboukušupinkatý, plstnatý a za vlhka slizký
Barva kloboukuzelená, olivová, šedá, hnědá
Tvar kloboukuplochý, klenutý
Vůněnevýrazná
Chuťnevýrazná, hořká
Hymenoforlupeny
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Pařezníka pozdního

Klobouk: bývá široký 30 – 100 mm, ledvinovitý, škeblovitý nebo vějířovitý, s rovným, jemně zvlněným okrajem. V mládí je lepkavý, za vlhka lesklý a slizký, za sucha sametový, olivově hnědý nebo zelený, někdy namodralý. V ranném stadiu, stejně jako lupeny i oranžový. 

Lupeny: jsou v mládí žlutooranžové, později až okrově hnědavé, husté a pružné, zřetelně oddělené od třeně.

Třeň: je postranní a krátký, kyjovitý, 10 – 30 x 10 – 20 mm, dolů ztenčující. Povrch třeně je plstnatý a jemně šupinkatý. Barvu mívá oranžovou, okrovou nebo žlutou.

Dužnina: je tuhá, bělavá nebo nažloutlá. Má nevýraznou, někdy mírně nahořklou chuť a nevýraznou vůni.

Mikroskopie: výtrusy ledvinovité nebo válcovité, 4-6,5 µm dlouhé a 1-2 um široké, hladké a bezbarvé, cystidy přítomny na lupenech i třeni. Výtrusný prach je bílý.

Výskyt Pařezníka pozdního

Pařezník pozdní roste roztroušeně ve skupinách na odumřelých i živých kmenech listnatých stromů. Především na kmenech olší, vrb, buků a javorů na vlhkých místech. Vyskytuje se ve smíšených a listnatých lesích, ale také v parcích, zahradách a na mýtinách v období od září do ledna.

Možnost záměny

Pařezníka pozdního si lidé často pletou s hlívou ústřičnou. Od té se liší především okrově až oranžově žlutě zbarveným, plstnatým, často nápadně jemně oranžově šupinkatým třeněm. 

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) – výborná, jedlá, dřevokazná houba, velice oblíbená a hojně sbíraná, která má i léčivé účinky. Snadno se dá pěstovat  v domácích podmínkách a také průmyslově. Má raději chladnější počasí, nalézt ji proto můžeme od října do března ve smíšených a listnatých lesích, v parcích, zahradách, na mýtinách a pod. Roste hojně v trsech nad sebou na pařezech a kmenech různých dřevin, především listnatých stromů. 

Pařezník pozdní recept

Pařezník pozdní smažený v česnekovém těstíčku

Ingredience na 2 porce:

  • Pařezník, omytý a očištěný
  • 1 ks vejce
  • 1 hrnek mléka
  • 1 hrnek hladká mouka
  • 1 stroužek česneku
  • sůl
  • pepř
  • olej na smažení

Postup: 

Z pařezníku vykrájíme tuhé středy. Do misky rozklepneme vejce, přidáme hladkou mouku, přilijeme mléko, přidáme nadrobno nasekaný česnek, špetku soli a pepře (podle chuti) a metličkou vymícháme hladké těsto. Na pánvi si rozehřejeme olej a pařezníky obalené v těstíčku smažíme po obou stranách dozlatova. Usmažené pařezníky necháme okapat na papírové utěrce a podáváme ještě teplé např. se salátem Coleslaw.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.