Šťavnatka pomrazka (Hygrophorus hypothejus)

Šťavnatka pomrazka je opravdu skvělou konzumní houbou a patří mezi nejchutnější šťavnatky. V kuchyni je snadno jedlá a flexibilní. Přestože jsou její plodnice malé a v tomto směru neúčinné, umožňují spolu s dalšími podzimními houbami úpravu nových houbových pokrmů až do pozdní doby sklizně. Není řazena mezi tržní houby a mezi houbaři je navíc podceňována. U této šťavnatky nehrozí záměna za škodlivé houby. Od ostatních konzumních hub je navíc snadno rozpoznatelná, zejména podle zbarvení, ale navíc i podle pozdní doby vývoje.

Množství vitamínů se v houbách mění. Všechny obsahují karoten, provitamín A, vitamín B1 a B2, navíc menší množství vitamínu E, D, K, PP. Obsahují také nezbytné minerální látky a následující složky — vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, mangan a měď. V každém případě je pravdou, že houby vstřebávají nežádoucí složky, jako je arsen, rtuť a olovo, z okolní půdy a vzduchu. Proto by se houby neměly sbírat v oblastech, kde se v půdě může vyskytovat vyšší obsah těchto složek. Udržujeme strategický odstup od míst v blízkosti ulic, mechanických zařízení, v zónách následků teplovodních regulačních stanic apod. Houby a šťavnatky se konzumují samostatně a zařazují se do pokrmů v podstatě pro svou nezaměnitelnou a lahodnou vůni.

Základní charakteristika Šťavnatky pomrazky

Doba výskytuZáří, říjen, listopad, prosinec
Místo výskytuJehličnatý les, smíšený les, kosodřevina
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněŽlutá
Konzistence třeně a dužninyKřehká (dužnina světle žlutá a neměnná)
Povrch třeněHladký a slizký
Povrch kloboukuSlizký a vláknitý
Barva kloboukuHnědá, olivová do kávová
Tvar kloboukuPlochý, vmáčklý, klenutý
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná
HymenoforLupeny — řídké, tlusté, žlutavé a sbíhavé
PrstenMá nenápadný a slizovitý
PochvaNemá

Klíčové znaky Šťavnatky pomrazky

Klobouk je 30-60 mm široký, lesklý s podvinutým okrajem, později rovný až poněkud odstátý, někdy s blátivým středovým hrbolkem nebo bývá tenkostěnný, za vlhka vrostlý, hladký, hnědý až olivově hnědý, od okraje plynule rozmazaný do hnědožluté barvy, paprsčitě vláknitý. Lupeny jsou spíše tlusté a nedostatečné, na hřbetě srostlé, zpočátku bělavé, později žluté až žlutooranžové.

Třeň je okrouhlý a dutý, 40-80 x 5-10 mm, pravidelně zúžený a směrem k bázi ohnutý, podélně šlachovitý, světle žlutý, tu a tam s oranžovým nádechem nebo na bázi narůžovělý, v mládí zcela slizký, později s přecházejícím slizovitým prstenem. Dužnina je bělavá, pod pokožkou klobouku nažloutlá. Chuť je jemná, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou oválné až okrouhlé, duté 7,5-10 x 4-5,5 µm.

Výskyt Šťavnatky pomrazky

Vyvíjí se lokálně a hojně, obvykle v pozdní době sklizně nebo na začátku zimy po primárních mrazech pod dvoujehličnatými borovicemi. Vyhledává kyselejší a písčité půdy. Od září do prosince.

Možnost záměny

Šťavnatka olivová (Hygrophorus olivaceoalbus) se vyvíjí od léta do sklizně zpravidla pod smrky. Má bělavé, nikdy ne žlutavé lupeny.

Šťavnatka pomrazka — Recept

Rýžový houbovec

Ingredience:

  • 250 g hub
  • 250 g rýže
  • 150 g uzeného masa
  • 5 stroužků česneku
  • sádlo
  • pepř
  • sůl

Postup:

Rýži uvaříme doměkka. Na sádle osmahneme houby, přidáme uzené maso nakrájené na kousky, mletý česnek, sůl a pepř a smícháme s rýží. Zapékací misku vymažte olejem, vložte do ní připravenou rýži a houbovou směs a zapečte ji do zářivě hnědé barvy.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.