Pařezník obecný (Panellus stipticus)

Pařezník obecný patří mezi nejedlé dřevokazné houby. Vyskytuje se nejen v Evropě, ale také v Asii, Severní Americe a Oceánii. Roste velmi hojně v hustých skupinách na kmenech a pařezech listnatých stromů. Nejčastěji na kmenech buků a dubů. Nalézt ho můžeme v listnatých a smíšených lesích nebo také na mýtinách v období od března do listopadu. Má ovocnou vůni a nepříjemnou hořkou chuť. Zajímavostí u této houby je, že suché plodnice se po navlhčení opět oživují. 

Základní charakteristika Pařezníka obecného

Doba výskytubřezen – listopad
Místo výskytulistnaté a smíšené lesy, mýtiny
Užitná hodnotanejedlá houba
Tvar třeněkyjovitý, dolů ztenčující, výstředný až postranní
Barva třeněokrová
Konzistence třeně a dužninypružná
Povrch třenělysý
Povrch kloboukuplstnatý, zvlněný a lepkavý
Barva kloboukužlutá, okrová, hnědá
Tvar kloboukuledvinovitý, škeblovitý, plochý, někdy prohloubený
Vůněovocná
Chuťnepříjemně hořká
Hymenoforlupeny
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Pařezníka obecného

Klobouk: bývá široký 10 – 35 mm, ledvinovitý nebo škeblovitý, plochý, někdy prohloubený. Okraj klobouku je nejdříve podvinutý, později pak zvlněný. Jeho povrch je zrnitý nebo plstnatý a za vlhka lepkavý. Za sucha tuhý a zkroucený. Barva klobouku bývá žlutá, okrová nebo hnědá.

Lupeny: jsou nízké,pružné a husté, od třeně oddělené a jsou krémové, okrové až do hněda nebo skořicové se žlutým nádechem.

Třeň: je krátký, výstředný až postranní, plstnatý nebo zrnitý, u klobouku rozšírený a má okrovou barvu.

Dužnina: je pružná a měkká, tenká a za sucha křehká a tuhá. Má ovocnou vůni a nepříjemnou hořkou chuť.

Mikroskopie: výtrusy 4-5 x 2-3 µm, bezbarvé a hladké, elipsoidní. Výtrusný prach je bělavý.

Výskyt Pařezníka obecného

Pařezník obecný roste velmi hojně v hustých skupinách na kmenech a pařezech listnatých stromů. Nejčastěji na kmenech buků a dubů. Nalézt ho můžeme v listnatých a smíšených lesích nebo také na mýtinách v období od března do listopadu.

Možnost záměny

Pařezník jemný (Panellus mitis) – nejedlá dřevokazná houba která roste v menších trsech, ale i ve skupinách či ve velkých shlucích převážně na jedlových a smrkových větvích. Nalézt ho můžeme v jehličnatých a smíšených lesích v období od srpna do prosince. Plodnice připomínají malé škebličky nebo bílé mořské mušličky. Tato houba má hořkou chuť a nevýraznou vůni.

Pařezník obecný recept

Pařezník obecný patří mezi nejedlé houby, proto ho v žádném případě nesbíráme!!!


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.