Hnojník třpytivý (Coprinellus micaceus)

hnojnik trpytivy

Hnojník třpytivý — Coprinellus micaceus by mohl být univerzálně rozšířeným organismem z čeledi Psathyrellaceae. V případě, že se čerstvě nasbírané houby před konzumací řádně tepelně upraví, jsou vhodné ke konzumaci. Pokrmy z hnojníku třpytivého třpytky nikdy nekombinujte s alkoholickým nápojem, protože hrozí nebezpečí nevolnosti!

Základní charakteristika Hnojníku třpytivého

Doba výskytuKvěten, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Místo výskytuParky, sady, zahrady, stráně, mýtiny
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněBílá
Konzistence třešně a dužinyKřehká
Povrch třeněLesklý
Povrch kloboukuRýhovatý a jemně zrnitý
Barva kloboukuHnědá, okrová
Tvar kloboukuVejčitý, zvoncovitý
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná
HymenoforLupeny
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Hnojníku třpytivého

Klobouk 10-50 mm široký, zprvu vejčitý, 10-40 mm vysoký, výrazně pruhovaný, žluto hnědý, s bělavými moučnými kapkami vela na povrchu, později zvoncovitý nebo nálevkovitý se zvlněným nebo roztřepeným okrajem, souvislý, štěpný, chudý, rozpraskaný, s vyvýšeným okrajem. Lupeny bývají velmi husté, 3-8 mm široké, v mládí bělavé nebo světle okrové, rychle (fialově) šednoucí, nakonec téměř tmavé s bledým okrajem, rozprostřené. Třeň okrouhlý a dutý, 30-120 x 2-7 mm, prázdný, zpočátku na povrchu drsný (kaulocystidy), později holý, bílý, hladký, na bázi okrajově rozšířený.

Dužnina je štíhlá, jemná, bělavá, dokud jsou plodnice mladé. Vůně a chuť jsou nevýrazné. Plodnice nepodléhají příliš autolýze a lze je skutečně sušit i když jsou zatím mladé, a ne tak vyvinuté. Stárnutím tmavnou a drobí se, ale nerámují tmavou, hladkou dužninu. Prach spor je černo hnědý až černý. Výtrusy jsou zakřivené až vejčité, 7-10,5 x 4,5-7 µm, někdy s nálevkovitou bází a zkráceným vrcholem (mitrovitým), matně zkorodované hnědé — zárodečný pór je centrální.

Výskyt Hnojníku třpytivého

Často se vyvíjí v bohatých trsech nebo shlucích, nejčastěji na pařezech nebo na tlejících kořenech u báze kmene listnatých stromů. Vyskytují se především od května do listopadu a to opravdu mimořádně hojně.

Možnost záměny

Velmi srovnatelná je houba hnojník kmenový (Coprinellus truncorum) a klamavý hnojník (Coprinellus saccharinus), které nemají zvětralý hřbet (žádné kaulocystidy). Kontrasty mohou být také v rámci tvaru nebo míry výtrusů, barvy klobouku a vela, ale údaje bývají nebo možná jsou stále rozporuplné. Diskutuje se o tom, zda se jedná o podstatné izolované druhy. Také nebo možná neobvyklý hnojník lesní (Coprinellus silvaticus) nemá na povrchu klobouku vločky vela.

Hnojník — Recept

Někdy je označován jako konzumní houba, ale nelze jej kombinovat s alkoholem — má srovnatelné účinky jako antabus. Zpravidla je považována za nejedlou houbu.

Guláš z Hnojníku

Ingredience:

  • 750 g hub
  • Pórek
  • 1 ks cibule
  • 2 lžíce kukuřičné mouky
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce sladké papriky
  • 2 stroužky česneku
  • Mořská sůl
  • Kmín
  • 1 lžička mořské řasy
  • 1 lžička libečku

Postup

Pečlivě nakrájíme houby na menší kousky, stejně jako cibulku a pórek. Rozehřejte si pánvičku a následně si na ní poduste vše nakrájené. Za chvíli si přisypte sladkou papriku, lehce poprášíme moukou. Podle chuti nezapomeňte dosolit, okmínovat, a nakonec zalijeme vodou. Celý obsah duste až do té doby, než vše krásně změkne. Nemusíte udržovat vysokou teplotu, protože pak hrozí, že směs připálíte. Zvolte raději menší stupeň a osmažte si pokrm pomalejší cestou.

Jakmile se dostanete do bodu, že pokrm změkne, dohoďte na pánev mořské řasy, trochu libečku a nezapomeňte ani na prolisovaný česnek. Jakmile dosmažíte, přendejte jídlo na talířek a podávejte jej pokud možno s pečivem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.