Destice chřapáčová (Discina ancilis)

destice chrapacova

Destice chřapáčová může být méně známou konzumní jarní houbou. Navíc na ni narazíte i nešťastnou náhodou na odumřelém pařezu u potoka. Vypadá jako prasečí ucho a lze ji tak účinně zaměnit za ucho Jidášovo!

Vzhledem k tomu, jak moc byla její chuť vychvalovaná, ji můžete využít do těstovinového salátu. Destici chřapáčovou můžete objevit od dubna do května na smrkových pařezech nebo mrtvých kmenech. Mladé plodnice mají tvar ohnutých sklenic, které se stabilně otevírají do tvaru talířku. Mladé destice jsou světlé, krémové, zatímco ty starší mají spíše hnědavou barvu. Podobně jako ucho Jidášovo se využívají do omáček a polévek.

Základní charakteristika Destice chřapáčové

Doba výskytuDuben až květen
Místo výskytuJehličnatý les, smíšený les (teplejší oblasti)
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněKrátký, tlustý a žebrovaný
Barva třeně
Konzistence třeně a dužninyVelmi křehká
Povrch třeně
Povrch kloboukuHrbolkatý a vrásčitý, nepravidelně zprohýbaný
Barva kloboukuHnědá a okrová, zespoda bělavá až narůžovělá barva
Tvar kloboukuMiskovitá plodnice
VůněNevýrazná
ChuťNevýrazná
HymenoforJiné
Prsten
Pochva

Klíčové znaky Destice chřapáčové

Plodnice jsou široce miskovité až rovné, 30-120 mm široké, laločnaté a ohnuté. Svrchní vrstva výtrusů je hladká, hnědá, vrásčitá, zatímco spodní strana plodnic je světlejší, bělavá, světle hnědá nebo narůžovělá, s omezenými žebry, které vyrůstají z krátkého žebernatého třeně častěji ponořeného v substrátu.

Dužnina je chudá, jemná, světle okrová. Chuť a vůně jsou nenápadné. Výtrusy jsou bílé, vřetenovité, 25-40 x 11,5-14 µm, s areolami na sloupcích, zpravidla s větší centrální a dvěma menšími kuličkami po stranách. Ve stélce se vyvíjí 8 výtrusů. Parafýzy jsou v závěru kyjovité a obsahují hnědá pigmentová zrnka.

Výskyt Destice chřapáčové

Vyvíjí se od dubna do května v jehličnatých a smíšených lesích, především ve smrkových lesích na nánosech tlejícího dřeva a v jeho okolí. V teplejších podhorských oblastech je lokálně hojná.

Možnost záměny

Destice okrouhlá se vyvíjí na dřevě listnatých stromů. Žlutavá destice (Discina leucoxantha) má na povrchu plodnice místo hnědé vrstvy výtrusů žlutavou. Obě mají různorodý charakter výrůstků na výtrusnicích. Terčovnice síťnatá (Disciotis venosa) má v čerstvém stavu nepříjemný zápach, který se však obvykle při teplé úpravě ztrácí.

Málokdy se vyvíjí v zamokřených územích, např. v lužních lesích, a má kratší oválné výtrusy. Při pohledu z nadhledu jsou destice navíc zaměnitelné s kořenitkou nadmutou (Rhizina undulata), která se vyvíjí na spáleništích. Srovnatelné mohou být i další druhy destic, popř. některé z řasnatky (Peziza).

Destice — Recept

Jak se může destice při vaření chovat? Při dušení nebo rychlém opékání v tuku rychle povoluje. Zároveň si stále udržuje půvabnou texturu. Rozhodně není slizká nebo jinak nepříjemná.

Nepochybujte o tom, že při přípravě pokrmů využijete jejich povrch, který si budete moci efektivně přizpůsobit podle toho, jak houbu nakrájíte. Menší plodnice ponechané vcelku vytvářejí ideální houbové penízky. Nakrájená na libové nudličky se bude bezvadně hodit do směsí se zeleninou a masovými nudlemi. Pokud potřebujete udusat její povrch a zároveň umocnit její křehké zvýraznění, nakrájejte ji na malé tvary. Takto je navíc i rychleji uvařená.

Těstovinový salát s Desticí chřapáčovou

Ingredience:

  • Destice chřapáčová
  • 200 g těstovin
  • Zelený chřest
  • Uvařené vajíčka
  • Ředkvičky
  • Olivový olej
  • Majonéza
  • Čerstvá pažitka
  • Koření, sůl a pepř

Postup

Očistěte destici od veškeré zeminy a zbytků z lesa. Odřízněte krajní části třeně. Větší plodnice rozřežte na menší kousky. Uvařte těstoviny podle pokynů v osolené vodě. Odlomte krajní konce chřestu a zbytek nakrájejte na menší kousky. Oloupejte vejce uvařená natvrdo ze skořápek. Omyjte ředkvičky, odřízněte stopky a rozkrojte je na poloviny. Chřest a ředkvičky smažte na rozehřáté pánvi asi 5 minut.

Zeleninu přesypejte do mísy a dejte ji stranou. Na pánvi osmahneme destici ve zbývajícím oleji čtyři až pět minut v závislosti na velikosti plodnic. Uvařené těstoviny vložte do hlubší mísy. Přidejte osmaženou zeleninu, majonézu, olivový olej a nasekanou pažitku. Dochuťte solí a pepřem. Pečlivě promíchejte. Na talíř dejte lžící porci míchané zeleniny, přidejte uvařené vejce a posypeme smaženou chřapáčovou desticí.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.