Lošák zprohýbaný (Hydnum repandum)

Lošák zprohýbaný (Hydnum repandum), někdy také známý jako lošák, je jedlá houba z čeledi lišákovitých, která se na začátku může podobat po lišce obecné. Její hymenofor na spodní straně klobouku je tvarován nápadnými štíhlými ostny.

Lošák zprohýbaný je chutná jedlá houba, která se v České republice pravidelně sbírá a je řazena mezi atraktivní druhy hub. Starší a odrostlejší plodnice se ke sběru nedoporučují, bývají tuhé, ostré, štiplavé.

Základní charakteristika Lošáka zprohýbaného

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý a nahoře se rozšiřující
Barva třeněBílá a ve stáří žloutnoucí
Konzistence třeně a dužninyKřehká až tuhá, dužnina je bílá a neměnná
Povrch třeněHladký
Povrch kloboukuHrbolkatý, jamkatý, suchý a matný
Barva kloboukuŽlutá, bílá, žemlová
Tvar kloboukuPlochý, vmáčklý, klenutý (nepravidelně zprohýbaný)
VůněPříjemná
ChuťNevýrazná
HymenoforOstny jsou bělavé, nestejné dlouhé, křehké, sbíhající na třeň
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Lošáka zprohýbaného

Plodnice je 5-12 cm vysoký, rozdělený na klobouk a třeň. Plodnice se pravidelně vyskytují ve shlucích, přičemž několik plodnic je obvykle spojeno klobouky. Klobouk je zpravidla 3-15 cm široký, nepředvídatelně upravený, oválný nebo jiného sporadického tvaru, na povrchu prodloužený, hrbolatý, zakřivený nebo na opačné straně, uprostřed vyklenutý. Okraj čepice se častěji, než jindy stáčí dolů, nebo se dokonce stáčí pod klobouk.

Barva horní strany klobouku se mění od světle béžové přes přírodní až po žlutou zkorodovanou. Na spodní straně klobouku může být hymenofor tvořený nápadnými, silnými ostny dlouhými asi 0,5 cm. Ostny jsou svislé, štíhlé, jemné a křehké, zrnitě zbarvené a na hřbetě poněkud splývající. Třeň je poněkud světlejší než klobouk, asi 3-8 cm dlouhý, ale v některých případech velmi krátký. Je ojediněle kulatý a dutý, ve stáří plný. Dužnina je bílá nebo nažloutlá, s houbovou nebo poněkud palčivou vůní a mírnou, ale v některých případech u zralejších plodnic ostrou chutí.

Výskyt Lošáka zprohýbaného

Velmi hojně se vyvíjí v listnatých a jehličnatých lesích v bažinách a horách. Často se vyvíjí ve velkém množství, tu a tam v pásech, kruzích nebo jiných svazcích. Výjimečně často zejména pod buky. Vyskytuje se od července do října, někdy až do listopadu.

Možnost záměny

Výjimečně srovnatelný je blízce příbuzný a konzumní lišák ryšavý (Hydnum rufescens), který se liší menšími plodnicemi, mnohem oranžovější barvou a často delšími ostny. Na začátku vývoje se lišák zprohýbaný navíc velmi podobá po lišce obecné (Cantharellus cibarius). Každopádně posledně jmenovaná je jasně rozpoznatelná podle toho, že nemá na spodní straně klobouku ostny, ale třeba podélné žilky splývající na ostny. Kromě jiného je navíc obvykle zbarvený sytěji žlutě.

Lošák zprohýbaný — Recept

Lošáci na kmínu

Ingredience:

  • mladí lošáci zbavení ostnů (trnů) nakrájení na stejně hrubé plátky
  • pohanková mouka
  • sůl
  • pepř
  • kmín
  • sádlo/olivový olej/ghí

Postup

Obalíme lošáky v mouce, ve které jsme již rozmíchali sůl, pepř a kmín (můžete pro začátek prohnat kmín přes kávový mlýnek, aby se výrůstky částečně rozbily; tím se uvolní vůně, ale hlavně plné výrůstky nekloužou mezi zuby). Nakrájené lošáky v tu chvíli postupně opečeme na tuku — lze zvolit kombinaci oleje a tuku, který se nepřepaluje, takže se vám budou smažit delší dobu bez rizik. Když jsou řezy křehké a hnědé, podávejte je s chlebem nebo třeba s rizotem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.