Pečárka (žampión) dvouvýtrusá (Agaricus bisporus)

Pečárka dvouvýtrusá, zvaná též Pečárka hnědá, Pečárka zahradní nebo Žampion dvouvýtrusý je výtečná jedlá houba která se (nejčastěji v bílé formě) pěstuje především ve velkopěstírnách a patří proto mezi nejvíce používané jedlé houby. Ve volné přírodě tuto houbu moc často neuvidíme. Roste roztroušeně, obvykle ve skupinách, především na dobře hnojených půdách, nalézt ji proto můžeme na kompostech, na polích, na hromadách hnoje, v zahradách, alejích, podél polních cest, často také ve sklenících nebo pařeništích, na pastvinách, ale i pasekách v období od května do října.

Nejvíce rozšířena je v Severní Americe. Pěstování žampionů má dlouholetou tradici a její začátek spadá  již do 17. století a dnes jsou pěstovány po celém světě. V kuchyni je Pečárka všestranně použitelná. V receptech je nejvíce uváděná a v gastronomii je známá pod názvem Portobello. Má příjemnou houbovou vůni a oříškovou chuť. Pečárka je mimo jiné i bohatým zdrojem draslíku, který přispívá ke správné funkci svalů, nervů i srdce.

Základní charakteristika Pečárky dvouvýtrusé

Doba výskytukvěten – říjen
Místo výskytudobře hnojené půdy, komposty, pole, hromady hnoje, zahrady, aleje, polní cesty, skleníky, pařeniště, pastviny, paseky
Užitná hodnotajedlá houba
Tvar třenězavalitý, válcovitý
Barva třeněnad prstenem bílý, pod ním hnědošedý
Konzistence třeně a dužninytvrdá
Povrch třeněvláknitý
Povrch kloboukuhladký, šupinkatý
Barva kloboukuhnědá
Tvar kloboukupolokulovitý, plochý
Vůněpříjemná, houbová
Chuťoříšková
Hymenoforlupeny
Prstenbílý a nálevkovitý
Pochvanemá

Klíčové znaky Pečárky dvouvýtrusé

Klobouk: bývá široký 50 – 120 mm, zprvu polokulovitý, později plochý s podvinutým, rovným  okrajem. Barva klobouku je hnědá s hladkým, šupinkatým povrchem.

Lupeny: jsou volné a husté, nejprve narůžovělé, později černohnědé.

Třeň: je tvrdý, zavalitý a válcovitý, 30 – 70 x 10 – 30 mm, s vláknitým povrchem. Nad prstenem je třeň hladký a bílý, pod ním hnědošedý. 

Dužnina: je bílá, na řezu červenající. Má oříškovou chuť a příjemnou houbovou vůni.

Prsten: je bílý a nálevkovitý, tlustý a plstnatý.

Mikroskopie: výtrusy elipsoidní, tlustostěnné, 6,5 – 8 x 5,5 – 6,5 µm.

Výskyt Pečárky dvouvýtrusé

Pečárka dvouvýtrusá roste roztroušeně a nehojně, obvykle ve skupinách,především na dobře hnojených půdách, nalézt ji proto můžeme na kompostech, na polích, na hromadách hnoje, v zahradách, alejích, podél polních cest, často také ve sklenících nebo pařeništích, na pastvinách, ale i pasekách v období od května do října.

Možnost záměny

Pečárka (žampion) lesní (Agaricus silvaticus) – jedlá, velmi chutná houba, která roste hojně na vápencových půdách ve smrkových lesích. Nalézt ji proto můžeme v jehličnatých a smíšených lesích v období od července do října. 

Důležitým rozpoznávacím znakem u žampionů je barevná změna dužniny při poranění a na řezu, která je odlišná. 

Pečárka dvouvýtrusá je na řezu červenající, pečárka lesní karmínově červená.

Pečárka dvouvýtrusá recept

Plněná Pečárka dvouvýtrusá

Ingredience:

  • 4 velké plodnice Pečárky
  • 100 ml vroucí vody
  • 8 sušených rajčat naložených v oleji
  • 50 g kuskusu
  • 1 cibule
  • 100 g uzeného tofu 
  • 2 lžíce rajského protlaku
  • sůl

Postup: 

Kuskus zalijeme vroucí vodou, zakryjeme pokličkou nebo talířkem a necháme ho 20 minut odpočinout. Mezitím si nadrobno nasekáme sušená rajčata, které dáme do mísy i se dvěma lžícemi oleje. Přidáme nastrouhané tofu, nadrobno nakrájenou cibuli, rajský protlak, sůl a hotový kuskus. Vše pečlivě promícháme. Pečárkám vylomíme nožičky, které nastrouháme do připravené směsi a ještě jednou promícháme. Každý klobouček zevnitř osolíme a naplníme směsí. Poté je narovnáme do pekáčku, který je vymazaný olejem. Podlijeme trochou vody, přiklopíme a pečeme v předem vyhřáté troubě na 200°C, přibližně 45 minut. Podáváme s rýži podušenou s mrkví.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.