Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)

Opeňka měnlivá, lidově též zvaná Opěnka nebo Lipůvka je výborná jedlá dřevokazná houba. Sbíráme však jen klobouky mladých plodnic, neboť dužnina třeně je moc tuhá. V minulosti byla tato houba velmi oblíbená a hojně sbíraná, dnes už tolik známá není. Patří mezi houby, které se dají pěstovat. Má příjemnou chuť a výraznou aromatickou vůni čerstvého dřeva. Roste od nížin po hory ve velkých trsech na padlých i živých stromech a také na pařezech listnatých stromů, nejčastěji na lípách a břízách ve smíšených a listnatých lesích nebo také na mýtinách, v období od května do listopadu. V kuchyni je všestranně využitelná, nejčastěji se používá do gulášů, masitých pokrmů, omáček nebo polévek. Můžeme ji ale také sušit nebo nakládat do octa.

Doba výskytukvěten – listopad
Místo výskytumýtiny, listnaté a smíšené lesy
Užitná hodnotajedlá houba
Tvar třeněválcovitý a tenký
Barva třeněhnědá
Konzistence třeně a dužninytvrdá, v mládí plná, později dutá 
Povrch třeněs bělavým mizejícím prstenem, pod ním šupinatý
Povrch kloboukuhladký, rozložený s nízkým hrbolem, lepkavý až slizký
Barva kloboukuza vlhka hnědá až žlutohnědá, za sucha s okrovým středem a s tmavším hnědým okrajem
Tvar kloboukunejdříve polokulovitý, později plochý s malým hrbolem
Vůněvýrazná aromatická vůně čerstvého dřeva
Chuťlahodná a příjemná
Hymenoforlupeny
Prstennepatrný
Pochvanemá

Klíčové znaky Opeňky měnlivé

Klobouk: bývá široký 20 – 60 mm, výjimečně i širší, nejprve je polokulovitý, později plochý s malým hrbolem, je hladký, lysý, slizký a lepkavý.  Za vlhka hnědý až žlutohnědý, za sucha s okrovým nebo žlutým středem a tmavším hnědým okrajem. 

Lupeny: jsou v mládí spíše husté, žlutavé až žlutookrové. V dospělosti pak široce připojené ke třeni a mají světle skořicovou až rezavě hnědou barvu.

Třeň: bývá často zakřivený a válcovitý a dorůstá do velikosti 30 – 100 x 4 – 8 mm. Povrch třeně je nad prstenem lysý ve světlé okrové barvě, dole až černohnědý. Pomíjivý prsten je zprvu bělavý, později zbarven výtrusným prachem do hněda.

Dužnina: v klobouku bělavá, tenká, ve třeni až tmavě hnědá. Má příjemnou kořenitou chuť i vůni.

Mikroskopie: mandlovité nebo eliptické, 6 – 7,5 x 3,5 – 4,5 µm spory jsou hnědé a hladké. Výtrusný prach je okrově hnědý.

Výskyt Opeňky měnlivé

Opeňka měnlivá roste hojně v bohatých trsech na živých i padlých kmenech listnatých stromů, ale také na pařezech, nejčastěji na lípách a břízách v období od května do listopadu. 

Možnost záměny

Čepičatka jehličnanová (Galerina marginata) – smrtelně jedovatá houba která obsahuje podobně toxické látky jako muchomůrka zelená. Roste jednotlivě, občas v trsech na pilinách a odřezcích dřeva a na rozkládajícím se dřevě jehličnanů ve smíšených a jehličnatých lesích v období od srpna do října. Má okurkově moučnou vůni i chuť. A její plodnice jsou menší.

Třepenitka maková (Hypholoma capnoides) – jedlá houba která roste v trsech na tlejících pařezech, na kosodřevinách, mýtinách, v jehličnatých a smíšených lesích v období od března do prosince. Má nevýraznou chuť i vůni.

Třepenitka cihlová (Hypholoma sublateritium) – roste v menších, ale i větších trsech na tlejících pařezech a kořenech jehličnatých i listnatých stromů ve smíšených, jehličnatých i listnatých lesích, ale také v sadech, parcích, zahradách a na mýtinách v období od července do listopadu. Má hořkou chuť a nevýraznou vůni.

Třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) – jedovatá houba která roste od nížin až do hor ve velkých trsech na tlejících kořenech a pařezech skoro po celý rok ve smíšených, listnatých i jehličnatých lesích, ale i v sadech, parcích, zahradách, ale i na mýtinách a v křovinách v období od března do prosince. Má nepříjemnou hořkou chuť a nevýraznou vůni. 

Opeňka měnlivá recept

Polévka kulajda

Ingredience na 6 porcí:

  • 300 g čerstvé opeňky
  • 2 litry vývaru (můžeme použít vývar z masoxu)
  • 4 větší brambory
  • 1 litr kysané smetany
  • 30 gramů hladké mouky
  • 6 vajec
  • trochu kmínu
  • sůl 
  • kopr

Postup:

Do hrnce s vývarem dáme na kostičky nakrájené brambory, přidáme na plátky nakrájenou Opeňku, sůl a kmín a vaříme doměkka. Ve smetaně rozmícháme mouku a přidáme do polévky, zamícháme a povaříme. Nakonec přidáme najemno nasekaný kopr. Do hotové polévky nakonec dáme natvrdo uvařené vejce.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.