Čirůvka zemní (Tricholoma terreum)

Kdysi byla čirůvka zemní považována za konzumovatelnou a chutnou, ale v poslední době je mírně řečeno evidována jako škodlivá houba. Jak k tomu došlo, jak tuto houbu poznat a na co si dát pozor? Čirůvka zemní je jednou z odolných hub, které se vyvíjejí skutečně i s prvními mrazy. Objevíte ji tedy skutečně i v prosinci. Do koše ji však nedávejte. V roce 2014 byla klasifikována jako škodlivá houba.

Teprve po řadě otrav touto houbou odborníci zjistili, že čirůvka zemní obsahuje nebezpečný jed, který může způsobit rhabdomyolýzu. Často se jedná o rozpad svalových buněk, při kterém se uvolňuje červené svalové barvivo, která může ucpat ledvinové kanálky. V případě, že si tuto houbu dáte jednou, pravděpodobně se vám nic nestane. Jed, který obsahuje, je agregátní, což naznačuje, že požití jedné nebo dvou jídel těchto hub zpravidla nic nezpůsobí, ale třetí měření v dávka může být smrtelná.

Základní charakteristika Čirůvky zemní

Doba výskytuZáří, říjen, listopad, prosinec
Místo výskytuJehličnatý les, smíšený les, parky, zahrady, jiné
Užitná hodnotaNejedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněBílá a šedá
Konzistence třeně a dužninyKřehká, třeň později vatovití, dužnina v klobouku našedlá, ve třeni bílá, neměnná
Povrch třeněVláknitý a zrnitý, zrnitý pod kloboukem
Povrch kloboukuŠupinkatý
Barva kloboukuHnědá a šedá
Tvar kloboukuPlochý, s hrbolkem a zvoncovitý
VůněPach syrových brambor
ChuťNevýrazná
HymenoforLupeny jsou bílé pak našedlé, vysoké, husté, zoubkem sbíhavé, v dospělosti na ostří zoubkaté
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Čirůvky zemní

Klobouk je 30-80 mm široký, v mládí nálevkovitý až zvoncovitý, později rovný až vyhlazený, zpravidla se středovým hrbolkem, jemný, na povrchu plstnatě vláknitý, matný, v některých případech šedohnědý. Okraj je v dospělosti obvykle prodloužený nebo rozpraskaný. U mladých plodnic je jemná pavučina od okraje klobouku ke třeni nezaměnitelná.

Lupeny jsou středně tlusté, až 10 mm vysoké, zpočátku bílé, později šedavé, ohraničené ke třeni zubem. Třeň je kulatý a dutý, 30-80 mm x 10-15 mm, jemný, bílý nebo šedavý, plyšový a vláknitý. Dužnina je bílá až šedobílá, jemná. Vůně je černá nebo okrajově zemitá. Chuť je mírná. Výtrusný prach je bílé. Výtrusy jsou elipsoidní, 5-7 x 4-5 µm, průsvitné a hladké.

Výskyt Čirůvky zemní

Ve vápencových oblastech může být výjimečně hojným druhem, vyskytuje se od září do prosince v jehličnatých a smíšených lesích a parcích, obvykle pod borovicemi, vzácněji pod smrky.

Možnost záměny

  • Čirůvka šedožemlová (Tricholoma scalpturatum) vytváří menší, obvykle dost světle bledé plodnice, které při sušení žloutnou. Vyvíjí se především pod listnatými stromy.
  • Čirůvka kroužkatá (Tricholoma cingulatum) se obvykle vyvíjí pod vrbami a v mládí obsahuje zvláštní prstenec na stopce.
  • Čirůvka růžovolupenná (Tricholoma orirubens) se vyvíjí pod listnatými stromy a její okvětní lístky se ve stáří zbarvují do růžova.
  • Čirůvka stříbrošedá (Tricholoma argyraceum) má žloutnoucí okvětní lístky a menší výtrusy.
  • Čirůvka černošupinatá (Tricholoma atrosquamosum) má poněkud větší plodnice s pokožkou klobouku praskající do tmavých šupin.
  • Čirůvka (Tricholoma myomyces) je obecně synonymizována s čirůvkou zemní
  • Čirůvka havelka (Tricholoma portentosum) zahrnuje zjevný žlutozelený nádech na třeni a často purpurovou pokožku klobouku.
  • Silně škodlivá čirůvka tygrovaná (Tricholoma pardinum) vytváří silnější plodnice s nezaměnitelně šupinatým kloboučkem. Vyvíjí se zásadně pod buky a jedlemi na vápenitých půdách.

Čirůvka zemní — Recept

Kdysi byla známá jako konzumní houba a v Itálii se možná ještě dnes prodává na trzích. Přesto se ukázalo, že obsahuje látky poškozující ledviny.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.