Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)

Kotrč kadeřavý je druh keřovitých chorošů, kteří žijí jako parazité na kořenech stromů. V rámci České republiky jsou nejznámější dva druhy — kotrč kadeřavý, nehojný druh parazitující na borovicích, a kotrč Němcův, neobvyklý druh parazitující na jedlích.

Jde o lahůdku, která okouzlí oko i chuť gurmána. Tato houba je bizarní, voňavá a lahodná a její nejpozoruhodnější předností je pouze to, že si ji nelze splést s žádnou nechutnou nebo jedovatou houbou. Její velké plodnice se objevují na stejných místech po několik dlouhých let, takže máte zajištěnou plnou proutěnou nádobu. A svými léčebnými vlastnostmi předčí očekávání.

Základní charakteristika Kotrče kadeřavého

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen
Místo výskytuJehličnatý les, smíšený les, zejména pod borovicemi
Užitná hodnotaJedlá a výtečná houba
Tvar třeněTlustý a kořenovitý, v zemi ponořený
Barva třeněBílá a okrová
Konzistence třeně a dužninyKřehká, dužnina bílá a neměnná
Povrch třeněHladký
Povrch klobouku
Barva kloboukuBílá, okrová a plodnice
Tvar kloboukuKulovitý a plodnice
VůněHoubová a kořenitá
ChuťPříjemná, pálivá, sladká, oříšková
HymenoforJiné
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Kotrče kadeřavého

Je to obrovská jedlá, zajímavě vypadající, konzumní houba s huňatým vzhledem a bez klobouku v pravém slova smyslu. Plodnice se skládá z četných rovných větévek po vzoru květáku nebo třeba mozku. Vyvíjí se specificky ze země nebo ze dřeva a několikanásobně se větví. Vnitřní větvení je masité a šupinaté, zatímco ty na povrchu plodnice bývají zvlněné. S věkem mění barvu ze světle žlutobílé na okrově hnědou. Sladce voní a má lahodnou oříškovou chuť.

Výskyt Kotrče kadeřavého

Kadeřavci se vyvíjejí ve více starších borových lesích a neustále se vyskytují u kořenů borovic, na kterých parazitují. V případě, že tento neobvyklý organismus objevíte, pečlivě si místo označte, protože s největší pravděpodobností tam plodnice znovu vyrostou. V českých lesích se vyvíjejí od července do října. Objevit můžete i další dva druhy kotrčů (K. Němcův a K. štěrbákový), které parazitují na jiných dřevinách, např. na smrku, jedli, dubu nebo buku. Přestože jsou jedlé, je jejich sběr zakázán, neboť se jedná o ohrožený druh.

Možnost záměny

Srovnatelný je kotrč Němcův, který má větve klínovité, silné, na vrcholu zvlněné, ale ne kadeřavé.

Kotrč kadeřavý — Recept

Plodnice kotrče obsahují přibližně 6 % bílkovin, a kromě fruktózy a glukózy obsahují navíc monosacharidy xylózu a manózu, které jsou základem pro skvělou výživu a správné fungování lidského těla. Jsou také bohatým zdrojem hořčíku a vitamínu D3 a E, kterých obsahují mnohem více než jiné druhy hub. Kadeřavé houby podporují tvorbu krve a obsahují látky, které tělu pomáhají zvyšovat hladinu hemoglobinu, a tím posilují jeho vnímavost. Díky obsahu látky sparassol mají houby antibakteriální a protiplísňové účinky. Ukázalo se také, že má rozhodující vliv v rámci léčby rakoviny, protože obsahuje betaglukan 1,3 D — látku s protirakovinnými účinky.

Jeho lahodná chuť vynikne v polévkách, dušených pokrmech a asijských jídlech. Kotrč je chuťově neobvyklá houba s nádhernou, poněkud kořenitou vůní a charakteristickým oříškovým zvýrazněním. Je úžasná pro přípravu dršťkové nebo gulášové polévky (srovnatelná například s houbami měkkýši) a navíc je skvělá v bramborové polévce. Dá se použít k přípravě různých placiček a chutnou pochoutku získáte i v případě, že ji nakrájíte na kousky a opečete v těstíčku (bylinkovém nebo pivním těstíčku, jaké se používá například na smažené cibulové kroužky). Pokud si nevíte rady s experimentováním, budete moci navíc čerstvou houbu zařadit do asijských pokrmů na způsob čínské pánve, kde může účinně převzít roli masa.

Falešná dršťková polévka

Ingredience:

  • 4 hrníčky na silné plátky nakrájených hub
  • 1 cibule
  • 2 lžíce sádla
  • 3 lžíce hladké mouky
  • 1 lžíce majoránky
  • 1 lžíce sladké papriky
  • 2 stroužky česneku
  • 5 hrníčků vody
  • pepř, sůl

Postup

Skvělé jsou kačenky a kotrče, ale využijete i lišky, růžovky, bedly nebo hlívy ústřičné. Očištěné houby nakrájejte na silnější kousky a asi 20 minut je poduste. Z tuku, cibule a mouky udělejte jíšku a zeslabte ji houbovým vývarem. Přidáme rozmačkaný česnek se solí, paprikou, majoránkou a pepřem. Rozšlehejte s vodou, povařte téměř 5 minut, vmíchejte do ní podušené houby a vařte ještě 5 minut.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.