Pařezník jemný (Panellus mitis)

Pařezník jemný patří mezi dřevokazné nejedlé houby. Roste hojně převážně na jedlových a smrkových větvích v menších trsech, ale také ve skupinkách a velkých shlucích v období od srpna do prosince. Najdeme ho v jehličnatých a smíšených lesích. Plodnice připomínají malé mořské škebličky nebo mušličky. Má nevýraznou vůni a hořkou chuť.

Základní charakteristika Pařezníka jemného

Doba výskytusrpen – prosinec
Místo výskytujehličnaté a smíšené lesy
Užitná hodnotanejedlá houba
Tvar třeněkrátký, postranní, dolů se ztenčující
Barva třeněbílá
Konzistence třeně a dužninypružná
Povrch třeněvláknitý, vločkatý
Povrch kloboukuhladký
Barva kloboukubílá, někdy dorůžova
Tvar kloboukuledvinovitý až lasturovitý
Vůněnevýrazná
Chuťhořká
Hymenoforlupeny
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Pařezníka jemného

Klobouk: bývá široký 5 – 30 mm, ledvinovitý až lasturovitý, nejdříve jemně sametový, později  hladký a okraj klobouku je zprohýbaný. Má bílou až světle krémovou barvu, ve stáří pak okrovou až nahnědlou.

Lupeny: jsou husté a nízké, bílé až narůžovělé.

Třeň: krátký a postranní, dolů se ztenčující, vláknitý až vločkatý a dorůstá do velikosti 2-8 x 2-5 mm. Barva třeně je bílá.

Dužnina: je pružná a bělavá, bez výrazné chuti a vůně.

Mikroskopie: výtrusy 4-6 x 1-1,5 µm, hladké, úzce válcovité a bílé. Výtrusný prach je bílý. 

Výskyt Pařezníka jemného

Pařezník jemný roste zejména na jedlových a smrkových větvích v menších trsech, ale také ve skupinách a velkých shlucích. Nalézt ho můžeme v jehličnatých a smíšených lesích v období od srpna do prosince.

Možnost záměny

Pařezník obecný (Panellus stipticus) – nejedlá, velmi hojná dřevokazná houba, která roste v hustých skupinách na kmenech a pařezech listnatých stromů. Nejčastěji ho najdeme na kmenech buků a dubů. Nalézt ho můžeme v listnatých a smíšených lesích v období od března do listopadu. Má nepříjemnou hořkou chuť a ovocnou vůni.

Pařezník jemný recept

Pařezník jemný je nejedlá houba, proto ho v žádném případě nesbíráme!!!


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.