Pýchavka dlabaná (Lycoperdon utriforme)

Pýchavka dlabaná, známá také pod názvem Plešivka dlabaná, je v mládí jedlá, velmi chutná houba. Sbíráme však pouze mladé plodnice které mají výtečnou chuť. Je velmi podobná Pýchavce obecné, rozdíl poznáme v tom, že Pýchavka dlabaná nemá ostny (bradavky), plodnice jsou kulovitější, nahoře zploštělé a políčkovitě rozpukané. Zajímavostí u této houby je, že miskovitá (spodní) část plodnice po vyprášení výtrusů, zůstává ještě dlouhou dobu na zemi, odtud také pochází její název. Roste dosti hojně, nejčastěji na loukách a pastvinách, nalézt ji ale můžeme i v parcích, na pasekách a stráních v období od května do října. Má příjemnou, nevýraznou chuť a příjemnou, houbovou vůni. V kuchyni ji nejlépe využijeme do polévek nebo houbových směsí nebo jako mozeček, výborná je však i jako smažená v trojobalu.

Základní charakteristika Pýchavky dlabané

Doba výskytukvěten – říjen
Místo výskytupastviny, louky, parky, paseky, stráně
Užitná hodnotajedlá houba (pouze v mládí), velmi chutná
Vnější okrovkav mládí bělavá, bílá, plstnatá, později okrová nebo šedohnědá
Vnitřní okrovkapapírovitá, oříšková nebo šedookrová

Konzistence dužniny
křehká, později měkká
Teřichv mládí bílý až bělavý, postupně pak nažloutlý, olivový, čokoládově hnědý, nakonec tmavě hnědý
Povrch kloboukuhladký, rozpukaný
Barva kloboukubílá, později šedookrová
Tvar kloboukukulovitý, plodnice nahoře zploštělá
Vůněpříjemná, houbová
Chuťpříjemná, nevýrazná
Hymenoforteřich
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Pýchavky dlabané

Klobouk: plodnice jsou kulovité, široce hruškovité, mohutné, na temeni zploštělé, široké 50 – 120 mm, vysoké až 100 mm. Mají bílou barvu a hladký, políčkovitě rozpukaný povrch. V době zralosti se plodnice nahoře rozpadne a odhalí hnědý teřich.

Teřich: nejdříve bílý a pružný, měkký, bílý až bělavý, později pak vodnatí a barva se změní na olivově hnědou. Nakonec je čokoládově až tmavě hnědý. Ve stáří je pak suchý, rozpadá se na kusy a rozprašuje do okolí, nakonec zůstane jen suchá báze, která zůstává na svém místě ještě několik měsíců.

Vnější okrovka: je v mládí bělavá, bílá, plstnatá, na povrchu rozpraskaná na malé políčka, později pak má barvu okrovou nebo šedohnědou.

Vnitřní okrovka: je papírovitá, oříšková, šedookrová, v dospělosti se trhá na kusy, rozpadá se po částech a teřich se postupně vyprašuje.

Dužnina: je křehká, později pak měkká, vodnatá až suchá a práškovitá.

Mikroskopie: výtrusy 4-4,5 µm v průměru, hladké a kulovité, s kapkou, často s nepatrnou bradavičnatou stopkou. Výtrusný prach je hnědý.

Výskyt Pýchavky dlabané

Pýchavka dlabaná roste dosti hojně, jednotlivě i ve skupinách na loukách, pastvinách, pasekách, stráních nebo také v parcích. Nejčastěji ji můžeme nalézt na slunných stanovištích, vyskytuje se i ve vysokohorských polohách v období od května do října.

Možnost záměny

Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum) – v mládí jedlá houba s výtečnou chutí. Na rozdíl od Pýchavky dlabané má bradavčitý (ostnatý) povrch klobouku. Roste hojně ve všech typech lesů, ale také např. na loukách, pastvinách, mýtinách nebo také v parcích a zahradách v období od června do října.

Pýchavka dlabaná recept

Pýchavka na smetaně

Ingredience (pro 4 osoby):

  • 400 g pýchavek
  • 2 cibule
  • 2 lžíce oleje
  • 1 červená kapie
  • 500 g zakysané smetany
  • 1 litr vývaru (kuřecí nebo hovězí)
  • špetka muškátového oříšku
  • hladká mouka 
  • sůl 
  • pepř

Postup:

Cibuli nakrájíme nadrobno a na oleji ji osmažíme dozlatova. Kapii nakrájíme na nudličky, pýchavky na kostičky a přidáme k cibulce. Osolíme, opepříme, dáme špetku muškátového oříšku a vše dohromady chvíli smažíme. Zalijeme vývarem a vaříme asi 10 minut. V trošce smetany rozmícháme mouku a omáčku zahustíme. Dolijeme zbytek smetany a ještě chvíli vaříme. Podáváme s knedlíkem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.