Kozák bílý (Leccinum holopus)

Kozák bílý (dříve považován za albína Kozáka březového) patří mezi dobré jedlé houby s nevýraznou vůní a nakyslou chutí. V kuchyni má všestranné využití, ale sbíráme spíše mladé plodnice. Jeho výskyt je však vzácný a patří proto mezi ohrožené druhy. Před kuchyňským využitím by jsme však především měli dát přednost jeho ochraně. Najdeme ho vzácně ve smíšených, horských a listnatých lesích pod břízami, ve vlhkých lokalitách s kyselou půdou, na rašeliništích nebo stráních v období od července do října. 

Základní charakteristika Kozáka bílého

Doba výskytučervenec – říjen
Místo výskytusmíšené lesy, listnaté lesy, horské lesy, vlhké a kyselé lokality, rašeliniště a stráně
Užitná hodnotajedlá houba (vzácná)
Tvar třeněkyjovitý, válcovitý
Barva třeněbílá až bělavá
Konzistence třeně a dužninytvrdá, později dřevnatí
Povrch třenězrnitý, pokrytý šupinkami, v mládí krémovými, později nazelenalými
Povrch kloboukuhladký, plstnatý
Barva kloboukubílá, později šedozelená
Tvar kloboukuvypouklý, polokulovitý
Vůněnevýrazná
Chuťslabě nakyslá
Hymenoforrourky
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Kozáka bílého

Klobouk: bílý klobouk je v mládí polokulovitý, později vypouklý až poduškovitý a dorůstá do velikosti 30 – 100 mm. Povrch klobouku je plstnatý a hladký, za vlhka i mírně lepkavý, pomačkáním zežloutne a jeho okraj je rovný. 

Rourky: i póry jsou v mládí bílé až bělavé, později pak šedozelené, u třeně vykrojené, po stlačení slabě šednoucí.

Třeň: je kyjovitý nebo válcovitý s tvrdou konzistencí, později dřevnatějící a dorůstá do velikosti 70 – 150 x 8 – 20 mm. Povrch třeně je zrnitý a pokrytý šupinkami, které jsou v mládí bělavé, později pak krémové. Barva třeně je bílá nebo bělavá, ve stáří někdy v olivovém odstínu.

Dužnina: je v mládí bílá nebo bělavá, ve stáří pak i mírně nahnědlá. Její chuť je mírně nakyslá a má nevýraznou vůni.

Mikroskopie: výtrusy 13-21 x 4,5-7 µm, úzké, hladké a vřetenovité. Výtrusný prach je hnědý.

Výskyt Kozáka bílého

Kozák bílý roste velmi vzácně a roztroušeně pod břízami ve vlhkých a kyselých lokalitách, ve smíšených, horských a listnatých lesích, najdeme ho ale také na rašeliništích či stráních.

Možnost záměny

Kozák březový (Boletus scaber) – jedlá houba kterou, jak název napovídá, najdeme hojně pod břízami, často společně s Křemenáčem březovým, v parcích, listnatých a smíšených lesích nebo také u cest, často v trávě v období od července do listopadu. Má příjemnou chuť i vůni a ke sběru se hodí především mladé plodnice. V kuchyni má všestranné využití.

Kozák habrový (Boletus carpini) – jedlá houba, která roste roztroušeně nejčastěji pod habry, ale také pod duby a buky, ve smíšených a listnatých lesích v období od června do října. Má příjemnou chuť a houbovou vůni a ke sběru se hodí především mladé plodnice. Ty starší pak už mívají dřevnatý třeň a měkký klobouk.

Kozák bílý recept

Kozák bílý patří mezi vzácné a ohrožené druhy a jeho sběr tudíž nedoporučujeme.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.