Pýchavka obrovská (Langermannia gigante)

Pýchavka obrovská, známá také pod názvem Vatovec obrovský, (vypadá totiž jako chomáč vaty), je jedlá a velmi chutná houba a je jednou z nejznámějších jedlých hub. Patří mezi velmi vyhledávané houby, vždy upoutá pozornost svou velikostí a je viditelná již z dálky. Její plodnice mohou vážit až 20kg, největší která v ČR byla nalezena měla 216 cm v průměru a vážila 20,8 kg. Roste roztroušeně v trávě na pastvinách, loukách, v zahradách, v kopřivách, ve světlých listnatých hájích a parcích v období od června do října. Často ji lze nalézt také poblíž lidských sídlišť a můžeme si ji i snadno sami vypěstovat. Pýchavka má i léčivé účinky, obsahuje mnoho minerálních látek, jde o sodík, vápník, hořčík, draslík nebo železo. Pomáhá při žaludečních nebo kožních onemocněních. Má příjemnou houbovou vůni a příjemnou nevýraznou chuť. Nepříliš staré a ještě měkké a pružné plodnice jsou výtečné jako řízky.

Základní charakteristika Pýchavky obrovské

Doba výskytučerven – říjen
Místo výskytupastviny, louky, zahrady, v kopřivách, světlé listnaté háje, parky
Užitná hodnotajedlá a velmi chutná houba
Vnější okrovkahladká, jemně pomoučená, v mládí bílá, pak nažloutlá, ve stáří pak okrová, hnědá až čokoládová, tenká a papírovitá
Vnitřní okrovkamatně lesklá v oříškové barvě
Konzistence dužninypružná a měkká, později vodnatí, usychá a rozpadá se na velké kusy
Teřichměkký a pružný, v mládí bílý, s příjemnou chutí i vůní, později žloutnoucí, olivový, nakonec šedohnědý
Povrch kloboukuhladký
Barva kloboukubílá, později okrová až světle hnědá
Tvar kloboukukulovitý
Vůněpříjemná houbová
Chuťpříjemná, nevýrazná
Hymenoforteřich
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Pýchavky obrovské

Klobouk: je bílý, okrový, později až světle hnědý, hladký, silný, nahoře často praskající, kulovitý, plodnice mohou mít v průměru až 50 cm.

Teřich: je v mládí měkký a pružný, bílý, později žloutnoucí, olivový, nakonec šedohnědý, vodnatí, hnědne a rozpadá se na velké kusy.

Vnější okrovka: je v mládí bílá, hladká, jakoby pomoučená, tenká a papírovitá, později světle okrová, hnědá až čokoládová. Ve stáří se pak rozpadá na pláty které jsou nepravidelné. 

Vnitřní okrovka: je oříšková, matně lesklá. Obě vrstvy okrovky se společně po částech rozlamují.

Dužnina: je pružná a měkká, později vodnatí, usychá a rozpadá se na velké kusy.

Mikroskopie: výtrusy 3,5-4,5 µm v průměru, kulovité, hladké, tmavě průsvitně červenohnědé, s prosvítající kapkou a bezbarvou stopečkou.

Výskyt Pýchavky obrovské

Pýchavka obrovská roste roztroušeně v trávě na pastvinách, loukách, v zahradách, v kopřivách, ve světlých listnatých hájích a parcích v období od června do října. Často ji lze nalézt také poblíž lidských sídlišť.

Možnost záměny

Pýchavku obrovskou nelze zaměnit za žádnou jinou houbu.

Pýchavka obrovská recept

Pýchavka obrovská v trojobalu

Ingredience:

  • Pýchavka
  • hladká mouka
  • vejce
  • strouhanka
  • sůl
  • sádlo

Postup:

Pýchavku oloupeme a nakrájíme na plátky. Připravíme si mouku, vejce které rozkvedláme a osolíme a strouhanku. Plátky pýchavky obalujeme nejdříve v mouce, pak ve vajíčku a nakonec ve strouhance. Smažíme na sádle dozlatova. Podáváme samotné nebo s chlebem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.