Čirůvka kravská (Tricholoma vaccinum)

Tricholoma vaccinum

Již několik tvůrců ji považovalo za konzumní houbu, ale nevalné chuti. Z jejího nespecifického názvu nevyplývá, že by ji jedla hospodářská zvířata, ale byla jí dána v dřívějších dobách, protože byla hojná.

Základní charakteristika Čirůvky kravské

Doba výskytuČervenec, srpen, září a říjen
Místo výskytuJehličnaté lesy
Užitná hodnotaNejedlá houba
Tvar třeněVálcovitý, dole často napuchlý
Barva třeněHnědá, červená, nahoře bělavý
Konzistence třeně a dužninyDutá, dužnina bělavá až narezavělá, neměnná
Povrch třeněVláknitý, šupinkatý a vločkatý
Povrch kloboukuŠupinkatý, hrubé a vláknité šupiny, trvale rezavě huňatý
Barva kloboukuHnědá a červená
Tvar kloboukuPlochý, kuželovitý s hrbolkem
VůněZemitá
ChuťHořká
HymenoforLupeny jsou bělavé, pak načervenalé s hnědými skvrnami, prořídlé a vysoké
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Čirůvky kravské

Klobouk je 30-80 mm široký, v mládí zprohýbaný, nálevkovitý nebo zvoncovitý, později rovně rozložený s centrálním hrbolkem, zkorodovaný nebo rezavě hnědý vláknitý na světlejším podkladu, s oddělenými lupénky, suchý, rozpraskaný. Okraj klobouku je dlouze klenutý, plstnatý až chlupatý, v dospělosti světlejší.

Lupeny jsou decentně tlusté, později zmenšené, roztroušené lístky, 6-10 mm vysoké, zpočátku sytě, později okrově narůžovělé, nakonec žíhané hnědě skvrnité, na třeni vykrojený, krátkým zoubkem sbíhavé. Třeň je okrouhlý a dutý, 40-80 x 10-15 mm, pod kloboukem bělavý nebo narůžovělý, směrem k bázi pomalu až rudohnědý, vláknitý nebo podélně šídlovitý, nejlépe vločkatý, během vývoje se stane dutým. Dužnina je bělavá až narudlá. Vůně je pachová a přirozená. Chuť je svíravě ostrá a nepříjemná. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou zakřivené, 5,5-7,5 x 4-5,5 µm, průsvitné.

Výskyt Čirůvky kravské

Vyvíjí se od července do října (někdy až do listopadu), zpravidla ve svazcích, v podstatě ve vlhkých jehličnatých lesích (smrkové lesy), od středních poloh místy velmi hojně.

Možnost záměny

Vyznačuje se v podstatě nezaměnitelnými červenohnědými šupinami na klobouku, je těžké ji zaměnit za jinou houbu nebo s jinými druhy čirůvek. Zásadně zbarvená čirůvka střechovitá (Tricholoma imbricatum) obsahuje jemně paprsčitě vláknitý klobouk, bez vyčnívajících šupin a bez plstnatého huňatého okraje. Obsahuje jemnou chuť. Socha et al. (2012) uvádějí možnou záměnu s neobvyklou nečervenající čirůvkou, která disponuje hnědým kloboukem bez rudých odstínů, nepříjemně páchnoucí dužninu a kulovité výtrusy. Záměna je navíc hypoteticky myslitelná u několika druhů vláknic (druh Inocybe), které však mají matný výtrusný prach. Nezkušený houbař si může splést čirůvku kravskou s václavkami (rod Armillaria), které se častěji vyvíjí ve shlucích na rostlinném odpadu (tlející dřevo, pařezy apod.).

Čirůvka kravská — Recept

Tato houba je pro svou hořkou dužninu nejedlá. Proto se nedoporučuje sbírat.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.