Hřib peprný (Boletus piperatus)

Hřib peprný (Boletus piperatus)

Hřib peprný, známý také jako měďohřib peprný nebo také klouzek peprný, je jedlá houba používaná spíše než pepř jako ochucovadlo ve smaženici, polévkách, omáčkách nebo např. v leču. Řadíme ho do třídy stopkovýtrusných (Agaricomycetes), řádu hřibotvarých (Boletales), čeledi hřibovité (Boletaceae) a rodu hřib (Boletus).

Základní charakteristika Hřibu peprného

Doba výskytuČerven, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les, mýtiny
Užitná hodnotaJedlý — pouze do směsí a jako koření
Tvar třeněVálcovitý, dolů ztenčující se
Barva třeněHnědá, žlutá a okrová
Konzistence třeně a dužninyTvrdá
Povrch třeněHladký a lysý
Povrch kloboukuSlizký — za sucha lesklý
Barva kloboukuHnědá, žlutá a okrová
Tvar kloboukuPolokulovitý a plochý
VůněPříjemná a houbová
ChuťPálivá
HymenoforRourky rezavo hnědé
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Hřibu peprného

Klobouk je 2-6 cm široký, v mládí polokulovitý, později rovný, žlutohnědý, okrový až matně rudohnědý, za vlhka lepkavý, slupka neloupatelná. Rourky korodované hnědé — póry v mládí tmavě červené, později korodované hnědé, obrovské, hranaté. Třeň je 3-7 cm dlouhý, 0,5-1 cm tlustý, okrouhlý a dutý, plný, okrový až žlutohnědý, vespod obvykle světlejší a zajištěný žlutým myceliem. Dužnina je ve třeni žlutá, v klobouku narůžovělá nebo nahnědlá, při poškození nemění barvu. Má peprnou, ostrou chuť (bez odpudivé ostré chuti) a nenápadnou vůni. Výtrusy jsou elipsoidní, světle hnědožluté, 8-12 × 3-3,5 µm. Výtrusný prach je skořicově hnědý.

Výskyt Hřibu peprného

Vyskytuje se od června do listopadu v dřevinách všeho druhu, především v jehličnatých a několika listnatých stromech, jako jsou břízy, buky a duby, většinou na korozivních půdách, také v okolí lesních ulic.

Možnost záměny

Hřib maličký (Chalciporus hypochryseus), který je v rámci Červeného seznamu hub (Macromycetes) České republiky evidován jako druh, o kterém však nejsou k dispozici dostatečné informace a jeho póry bývají spíše žluté.

Hřib peprný může být zaměněn za vzácnější druh hřibu — hřib rubínový. Ten má navíc tmavě červené rudé póry, ale vyvíjí se především pod listnatými stromy. Hořce chutnající variantou hřibu peprného je hřib hořký (Chalciporus piperatus amarellus), který má fialově červené póry. Český název je hřib peprný a latinský název Chalciporus piperatus.

Hřib peprný v kuchyni

Jedlá houba, která se v gastronomii používá v malém množství jako dochucovadlo a ve tvaru malých kousků pro vylepšení, protože má pálivou a peprnou chuť. Používá se například do smaženice místo pepře, ale také do omáček, polévek, čočky atd. Kromě toho se může nakrájet na tenké plátky a usušit, poté jemně rozdrtit a použít jako koření, možná spíše než pepř, což je prospěšnější. Oproti jiným houbám s pálivou chutí nemá ostrou nebo kousavou chuť. Pálivou chuť lze vytěsnit delší tepelnou úpravou.

Koření z hřibu peprného

Ingredience

  • sušené nakrájené houby
  • mlýnek na koření

Postup

Nakrájejte hřiby peprné na středně tenké plátky a nechte je úplně oschnout. Sušené houby dobře skladujte a čerstvě rozemleté houby přidávejte do pokrmů těsně před koncem vaření. Hřib peprný má odvozený svůj název od své palčivé chuti, která nápadně připomíná pepř.


Všechny hřiby v našem atlasu hub

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.