Čirůvka prstenitá (Tricholoma batschii)

Vzácný druh čirůvky prstenité je zařazený v rámci Červeného seznamu hub (Beran 2006) jako druh s neefektivně známým rozšířením. Shodně s různými nálezy se vyskytuje roztroušeně uvnitř pásma zajištěných oblastí Bílých Karpat, a to na mýtinách s jednotlivými borovicemi (Pinus sylvestris) nebo na travnatých lesních okrajích.

Čirůvka prstenitá je jedním z mykorhizních společníků, mykorhizy s jinými borovicemi se dvěma jehlicemi ve svazku, např. s borovicí černou (Pinus nigra). Několik zdrojů (např. Kuo 2006) navíc dokládá věrohodnost mykorhizy s jinými jehličnany. Tato houba, nápadná především prstencem pod kloboukem, se vyvíjí v době sklizně na zásaditých půdách.

Základní charakteristika Čirůvky prstenité

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen, listopad
Místo výskytuJehličnatý les, smíšený les a kosodřeviny
Užitná hodnotaNejedlá houba
Tvar třeněVálcovitý
Barva třeněHnědá a oranžová, nad prstenem světlejší – bělavá
Konzistence třeně a dužninyTvrdá, bělavá dužnina
Povrch třeněVláknitý na vrcholu jemně vločkatý
Povrch kloboukuLysý, vláknitý a za vlhka lepkavý
Barva kloboukuHnědá, červená na středu tmavší
Tvar kloboukuKlenutý
VůněNevýrazná a moučná
ChuťHořká, moučná a svíravá
HymenoforLupeny, husté, bělavé až krémové
PrstenMá v mládí
PochvaNemá

Klíčové znaky Čirůvky prstenité

Klobouk je zprvu polokulovitý, s podehnutým okrajem, později široce sklenutý až rovný, 50-120 mm široký, za vlhka mírně lepkavý, za sucha šlachovitý, zkorodovaný, hnědý až oranžově hnědý, v některých případech na okraji oranžový. Lupeny jsou tenké nebo trochu tlusté, bělavé až syté, ve stáří pravidelně hnědě skvrnité.

Třeň je okrouhlý a dutý nebo poněkud kyjovitý, 50-100 x 10-25 mm, s chudým, parovitým, ale velmi nezaměnitelným prstenem na obústí, rozděleným na bílou zónu nad prstenem a zbytek třeně zbarvený světle (oranžově, rezavě) hnědě. Dužnina je bělavá. Vůně a chuť jsou moučné, chuť častěji nahořklá. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou elipsoidní, 4-7 x 3,5-5 µm, průsvitné, hladké.

Výskyt Čirůvky prstenité

Pod borovicemi se vyvíjí jen velmi zřídka, známá je především v jedné oblasti, kde se vyvíjí v opuštěném pískovcovém lomu pod borovicí lesní a břízou. Často se vyvíjí v obrovských trsech, tu a tam ve shlucích.

Zjevně se vyskytuje již od července, ale jeho základní sezóna je v době sklizně, kdy od poloviny září do listopadu vytváří až pět vln. Jednou za čas můžete najít nové plodiny až kolem Vánoc — vše ovšem záleží na klimatu.

Možnost záměny

Od ostatních čirůvek ji lze velmi dobře rozpoznat podle třeně, který je silně rozdělen na tmavou spodní a světlou horní část. Čirůvka střechovitá, která se vyvíjí ve srovnatelném prostředí, nemá třeň oddělený prstencovou zónou a srovnatelná čirůvka opálená se vyvíjí pod listnatými stromy.

Za srovnatelnou houbu čirůvek vyvíjejících se pod borovicemi se může považovat čirůvka bělohnědá (Tricholoma albobrunneum), která má bělavou zónu v horní části třeně, ale bez prstence a méně výrazně ohraničenou.

Čirůvka prstenitá — Recept

Její protivná ostrá chuť ji činí nevkusnou. Ať už je to jakkoli, je na seznamu ohrožených druhů, takže si od nás zaslouží slušné zacházení.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.