Anýzovník vonný (Gloeophyllum odoratum)

anýzovník vonný

Tato houba se vyvíjí ve velkém na Hlinecku, ale je pravděpodobně všude možně, od bažin až po stráně. Hojně se vyvíjí na poškozených pařezech smrků. V zimních měsících je to jedna z mála hub, kterou lze zachytit a obdivovat její tvary. Je to nejedlá houba, ale nádherně voní. Její vůně připomínající anýz je tak pevná, že ji lze nalézt skutečně i ve starých plodnicích. Způsobuje hnědou hnilobu dřeva. A zapište si za uši, je nejedlý!

Základní charakteristika anýzovníku

Doba výskytuPo celý rok
Místo výskytuJehličnatý a smíšený les
Užitná hodnotaNejedlá houba
Tvar třeně
Barva třeně
Konzistence třeně a dužninyDřevnatá
Povrch třeně
Povrch kloboukuHrbolatý, jamkatý, plstnatý
Barva kloboukuHnědá a žlutá
Tvar kloboukuPolokulovitý, excentrický
VůněAnýzová, aromatická, fenykl
ChuťJe nejedlý
HymenoforRourky
Prsten
Pochva

Klíčové znaky

Plodnice kloboukaté, bočně spojené nebo polorozlitá. Drží se na místě několik let. Klobouk 3-20 cm široký, 2-5 cm tlustý, zprvu hlízovitý, později kulovitý nebo srpovitý, po straně nebo na bázi přisedlý, neúnavný, pruhovaný, vrásčitý, žlutohnědý až žíhaně hnědý, později téměř tmavý, v mládí hladký nebo plstnatý, hrbolatý, později lysý. Okraj tlustý a dlouze leskle žlutý, oranžově hnědý až červenohnědý.

Rourky 0,5-1,5 cm dlouhé, vrstevnaté, oranžové až hnědé okrové, ve stáří hnědé, póry mohutné, přesné, upravené nebo protažené, barva stejná jako u rourek. Dužnina nového přírodního produktu lahodná, korkovitá, jemná, později pevná až dřevnatá, zkorodovaná matně hnědá. Čerstvý přírodní produkt voní jednoznačně po anýzu nebo fenyklu. Výtrusný prach bílý, protáhle elipsoidní, hladký, bezbarvý nebo poněkud nažloutlý, 6-8 x 3-4,5 µm.

Výskyt

Leden až prosinec opravdu hojně roste na ztrouchnivělých pařezech smrků, vzácněji i na jiných jehličnanech. Preferuje smrkové monokultury, v podstatě vykácené zóny na dřevě, korozivní půdy od bažin po vrchoviště.

V horských deštných lesích Malajsie můžete najít anýzovník, který voní jako anýz a vypadal jako anýz, který se také vyvíjí v tropických lesích.

Možnost záměny

Podobné zbarvení a ekologie jako u trámovky plotní (Gloeophyllum sepiarium). Trámovka potřebuje k životu trochu vlhkosti a snese vyšší teploty. Typicky proto může napadat a napadá např. zdi, šachty, zábradlí apod. Organismus se na začátku vyvíjí uvnitř dřeva, a když se plodnice objeví na povrchu, je obvykle nezbytné zlikvidovat konstrukci nebo část dřeva. Klobouk je 2-8 cm široký, polokruhovitý, vějířovitý až okrouhlý, sjednocený, uprostřed hnědý žíhaný, na okraji oranžový až žlutý, ve stáří černohnědý. Hymenofor — póry připomínají okvětní lístky, žluté až hnědé. Tkáň je zkorodovaná do hněda.

Recept

Nikdy se nepokoušejte vařit z těchto hub. Říká se, že každá věc se dá konzumovat alespoň jednou, jenže tady platí, že by to bylo i naposled.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.