Smrž polovolný (Morchella semilibera)

Dlouhou dobu byly smrže přiděleny do izolovaného druhu Mitrophora, molekulární informace však ukazují, že tento druh a jemu příbuzné druhy jsou vnitřní strukturou v rámci smržů (rod Morchella) vysokého smrže (Morchella elata). V písemných pramenech se o něm často hovoří jako o konzumovatelné a špičkové houbě, ale ani zdaleka se nedá srovnávat s jinými smrži nebo kačenkami, je totiž mdlý. Je mnohem lepší ji chránit než pozřít.

Základní charakteristika Smrže povolného

Doba výskytuDuben a květen
Místo výskytuVe světlých hájích, zahradách, sadech
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý, zúžený
Barva třeněBělavý a bělavě krémový
Konzistence třeně a dužninyTřeň je dutý, otevřený, vločkatý a křehký, Dužnina je tenká a masitá
Povrch třeněBrázditý a vrásčitý
Povrch kloboukuBrázditý, výrazně rozbrázděný
Barva kloboukuHnědý, hnědoolivový, hnědočerný
Tvar kloboukuKuželovitý, zvonovitý
VůněNenápadná
ChuťNenápadná
Hymenofor
Prsten
PochvaNemá

Klíčové znaky Smrže povolného

Plodnice se skládá ze změněného apothecia a je zřetelně rozdělena na klobouk a třeň. Klobouk je 10-50 mm vysoký, až 35 mm široký, nálevkovitý nebo zvoncovitý, v některých případech žlutohnědý, pravidelněji olivově hnědý až hnědý, s ostrými, za sucha hnědočernými svislými žebry, spojenými spodními šikmými spojkami, klobouk je v jamkách mezi žebry světlejší. Klobouk se vyvíjí ke třeni přibližně v polovině výšky a okraj takto zůstává volný. Na povrchu klobouku se nachází vrstva zralých výtrusů, ale okraje žeber jsou obvykle sterilní. Spodní vrstva klobouku je světlejší.

Třeň je ojediněle okrouhlý a dutý, 40-150 x 15-30 mm, v některých případech na bázi rozšířený, prázdný, bělavý nebo (později) nažloutlý, hustě vločkatý, v mládí často jednoduchý, ale v době vývoje může být jeho délka několikrát větší než výška klobouku. Dužnina je čerstvá, chudá, bělavá, bez nezaměnitelné chuti nebo vůně. Výtrusný prach je bílý. Výtrusy jsou zakřivené, 20-30 x 12-18 µm, hladké. Uvnitř se nachází osm výtrusů.

Výskyt Smrže povolného

Vyvíjí se roztroušeně, nejčastěji v obrovských svazcích, v některých případech výjimečně nevyčerpatelně. Vyskytuje se zásadně v lužních lesích, křovinách, na zadních cestách, v sadbách a zahradách, se sklonem k trávě nebo bylinám pod jasany, vrbami, topoly, třešněmi nebo jabloněmi. Vyskytuje se od bažin až po podhorská pásma.

Možnost záměny

Mohl by to být tvarově mimořádně variabilní druh, ale je jako smrž vyvíjející se na území České republiky, který nemá v celé délce klobouk přirostlý ke třeni, a tak nejsou problémy s jeho rozpoznatelným důkazem (vůbec ne jako u jiných druhů smržů). Stejně jako u vzácnější kačenky české (Verpa bohemica) a kačenky náprstkové (Verpa conica) je klobouk spojen s vrcholem třeně.

Smrž povolný – Recept

Smrž s makaróny

Ingredience:

  • houby
  • olivy naložené v oleji
  • čerstvá koktejlová rajčata
  • sůl
  • těstoviny

Postup:

Opracované smrže nakrájené napříč na kolečka opečeme na oleji. Přidejte uvařená a oloupaná koktejlová rajčata, vypeckované olivy naložené v oleji, osolte a krátce promíchejte na prudkém ohni. Podávejte na horkých makaronech.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.