Třepenitka cihlová (Hypholoma sublateritium)

Třepenitka cihlová

Třepenitka cihlová je jedna z nejedlých hub, jejíž sběr není kvůli kousavé chuti předepsán. Vyvíjí se samostatně až ve svazcích od července do konce listopadu na dřevě listnáčů, vzácněji na jehličnanech. Od srovnatelné, a především hojnější Třepenitky svazčité se pozná podle silnějších plodnic, cihlově oranžového klobouku a absence jedovatých zelených tónů uvnitř listů a jinde na plodnicích.

Přestože je její chuť nepříjemně nahořklá, několik houbařů ji bez újmy na zdraví sní. Ať tak či onak, nelze ji doporučit k jídlu a sběru. Sublateritium znamená téměř cihlově červený.

Základní charakteristika Třepenitky cihlové

Doba výskytuČervenec, srpen, září, říjen, listopad
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les, parky, sady, zahrady, mýtiny
Užitná hodnotaNejedlá houba
Tvar třeněVálcovitý (později dutý)
Barva třeněBílá, ale u báze rezavě hnědý
Konzistence třeně a dužninyFlexibilní — bělavá a nezměněná dužnina
Povrch třeněHladký a lysý
Povrch kloboukuHladký a lysý (za vlhka lepkavý)
Barva kloboukuČervená a okrová (uprostřed tmavá barva)
Tvar kloboukuPolokulovitý, plochý, vypouklý
VůněNevýrazná
ChuťHořká
HymenoforLupeny jsou hustě žluté, následně olivově hnědé až skoro černé
PrstenMá (velmi nevýrazný, ale pavučinkový)
PochvaNemá

Klíčové znaky Třepenitky cihlové

Klobouk je 30-100 mm široký, zprvu polokulovitý, kuželovitý nebo zvoncovitý, později zakřivený do přibližně stejné výšky. Zřídka disponuje mdlým středovým hrbolkem, poněkud hygrofánní, uprostřed je cihlově červený až rudohnědý, na okraji žlutavě okrový. Okraj klobouku je v mládí podehnutý, se zvláštními zbytky bělavé žilnatiny.

Lupeny bývají spíše hustší, připojené ke třeni až těsně propojené, s velkým zastoupením lupénků, na počátku šedavé nebo světle šedožluté, později purpurově šedavě olivové. Třeň je 40-120 x 5-12 mm, okrouhlý a dutý, obvykle poněkud zúžený směrem k bázi, pod kloboukem světle žlutý, na bázi žíhaně hnědý, v mládí zajištěný přecházejícími bělavými vlákny. Tkáň je žlutavá, na bázi korunky žíhaná, hnědá. Vůně je nijak zvlášť výrazná, chuť nepříjemně nahořklá. Výtrusný prach je matně fialově hnědý. Výtrusy jsou kulovité, 6-8 x 3-5,5 µm, s mohutným zárodečným pórem.

Výskyt Třepenitky cihlové

Vyvíjí se od července do listopadu, pravidelně ve velmi nápadných trsech na tlejících pařezech listnatých stromů (duby, buky, břízy), jednou za čas i na jehličnanech, padlých kmenech a na surové listnaté hrabance.

Možnost záměny

Třepenitka maková (Hypholoma capnoides) a třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) disponují menšími plodnicemi se žlutým, žlutozeleným, žlutooranžovým nebo oranžovým kloboukem, bez nezaměnitelných rudých odstínů. Zcela srovnatelná je šupinovka kozincová (Pholiota astragalina), která se vyvíjí nejčastěji samostatně nebo možná ve velmi malých svazečcích na starém dřevě jehličnanů. V každém případě nemá šedopurpurové lupeny ani ostrou nahořklou dužninu ve stáří.

Třepenitka cihlová do kuchyně nepatří

Je klasifikována jako nejedlý typ houby. Má mimořádně nechutnou a nahořklou chuť, a přestože disponuje masitými plodnicemi a nádhernou vůni, je lepší si ji nevybírat a nechat ji v lese tam, kde jste ji našli.


Další třepenitky

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook