Oříškovec Tulasneův (Hydnotrya tulasnei)

Oříškovec tulasneův je jedlá houba, která patří do skupiny vřeckovýtrusných. Roste nehojně, spíše vzácně, ve skupinkách těsně pod povrchem půdy. Plodnice ale občas částečně vyčnívají na povrchu, většinou pod listnatými stromy, někdy ale také pod jehličnany. Najdeme ho v listnatých a smíšených lesích, někdy ale také v jehličnatých lesích v období od června do října. Má aromatickou vůni a kořenitou chuť, po tepelném zpracování připomíná chuť květáku. V kuchyni se používá jako koření.

Základní charakteristika Oříškovce Tulasneovo

Doba výskytučerven – říjen
Místo výskytulistnaté, smíšené a jehličnaté lesy
Užitná hodnotajedlá houba
Tvar třeněnemá třeň
Barva třeně
Konzistence třeně a dužniny
Povrch třeně
Povrch kloboukujamkatý a hrbolkatý
Barva kloboukuokrová, hnědá
Tvar kloboukukulovitý
Vůněaromatická
Chuťkořenitá
Hymenoforjiné
Prstennemá 
Pochvanemá

Klíčové znaky Oříškovce Tulasneovo

Plodnice: mají nepravidelný a zprohýbaný tvar, jsou hlízovité, široké 20 – 80 mm, na řezu s patrnými nepravidelnými labyrintickými chodbami, které jsou vystlané rouškem. Některé dutiny ústí na povrch a touto cestou jsou uvolňovány výtrusy. Barva plodnic je okrově hnědá až červenohnědá.

Mikroskopie: vřecka s neamyloidním vrcholem, výtrusy jsou tlustostěnné, kulovité o průměru 22 – 32 µm. Později červeně okrové, ornamentované velkými bradavkami. Výtrusný prach je hnědý. 

Výskyt Oříškovce tulasneovo

Oříškovec tulasneův roste nehojně, spíše vzácně, ve skupinkách těsně pod povrchem půdy, plodnice ale občas vyčnívají nad povrch. Roste většinou pod listnatými stromy (habr, dub, buk), občas ale také pod jehličnatými. Najdeme ho proto spíše v listnatých nebo smíšených lesích, občas v jehličnatých v období od června do října.

Možnost záměny

Bělolanýž obecný (Choiromyces meandriformis) – jedlá, jen jako koření použitelná houba. Plodnice rostou těsně pod povrchem půdy, dorůstají do velikosti 5 – 15 cm a mohou vážit až 0,5 kg. Plodnice mají nepravidelný tvar a světlou barvu. Často ho můžeme nalézt na místech, kde ryjí divoká prasata, která ho vyhledávají. Roste v hlinitopísčitých půdách v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích v období od července do září.

Oříškovec tulasneův recept

Tuto houbu používáme jen jako koření.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.