Ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca)

Ohnivec rakouský

Ohnivec rakouský patří mezi nejedlé houby. Nalezneme ho ve smíšených a listnatých lesích, ale také v parcích v křovinách. Roste hojně v nížinách v období od února do května, při mírných zimách však už od prosince.

Základní charakteristika Ohnivce rakouského

Doba výskytu prosinec – květen
Místo výskytuv parcích v křovinách, ve smíšených  a listnatých lesích
Užitná hodnotanejedlá houba
Tvar třeněkrátký
Barva třeněv mládí bělavá, později narůžovělá, načervenalá nebo žlutavá
Konzistence třeně a dužninypružná
Povrch třeněplstnatý
Povrch kloboukulysý a hladký
Barva kloboukučervená
Tvar kloboukunálevkovitý, oválný
Vůněnevýrazná
Chuťnevýrazná
Hymenoforjiné
Prsten
Pochva 

Klíčové znaky Ohnivce rakouského

Klobouk: plodnice bývají široké 20 – 80 mm, tvar klobouku bývá nálevkovitý, oválný až ledvinovitý, později mělce otevřený, ve stáří pak téměř plochý s nepravidelným rozpraskaným a zvlněným okrajem. Vnější povrch klobouku  má v mládí bělavou barvu, později se změní na narůžovělou, načervenalou nebo i žlutavou a je pokrytý jemnou plstí která později mizí. Vnitřní povrch klobouku je sytě červený a hladký.

Třeň: je 5 – 20 x 3 – 5 mm dlouhý s barvou podobnou jako vnější povrch klobouku

Dužnina: je pružná s nevýraznou vůní a má bílou nebo bělavou barvu

Mikroskopie: výtrusy 25-40 x 12-15 µm, válcovité nebo elipsoidní, bezbarvé a hladké s velkým množstvím kapek na obou koncích. 

Ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca)

Výskyt Ohnivce rakouského

Ohnivec rakouský roste hojně, většinou v nížinách na tlejících větvičkách listnatých stromů. Najdeme ho v listnatých i smíšených lesích, ale také v křovinách podél cest nebo v parcích v období od února do května, při mírných zimách však už od prosince.

Možnost záměny

Ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea) – nejedlá houba, která roste vzácně na drobných tlejících zbytcích listnatých dřevin, nejčastěji na březích potoků. Plodnice Ohnivce šarlatového jsou křehčí a tenčí s vlákny na vnější straně klobouku, která jsou rovná s krystalky inkrustace.

Ohnivec jurský (Sarcoscypha jurana) – nejedlá houba, která roste vzácně na tlejících větvičkách lip od pozdního podzimu do jara. Plodnice Ohnivce jurského jsou rozděleny na klobouk a třeň, kdy klobouk bývá nejdříve miskovitý, později téměř plochý v karmínově červené barvě. Třeň je velmi krátký, často úplně chybí.

Ohnivec rakouský do kuchyně nepatří

Ohnivec rakouský patří mezi nejedlé houby, rozhodně tedy nedoporučujeme jej sbírat a konzumovat.

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.