Strmělka nálevkovitá (Clitocybe gibba)

Clitocybe gibba

Strmělka nálevkovitá (Infundibulicybe gibba, syn. Clitocybe gibba, Clitocybe infundibuliformis) je výjimečně hojným druhem strmělky vyvíjející se od pozdního jara do sklizně pod listnatými i jehličnatými stromy, zejména na kyselých substrátech. Nejčastěji se vyvíjí ve svazcích od května do prosince a pravidelně tvaruje pásma severní polokoule. Vyvíjí se po celé klidné severní straně rovníku, v severní Africe a Austrálii.

Do hledáčku biomedicíny se dostal poté, co se při screeningu 95 druhů stopkovýtrusných organismů zjistilo, že obsahují látky, které potlačují pohyb trombinu. Trombin by mohl být klíčovou serinovou proteinázou koagulační kaskády a následně je vhodným cílem pro usměrňování srážení krve. Výsledky tohoto výzkumu byly slibné pro další výzkum s cílem objevit přesvědčivý a bezpečný inhibitor trombinu, a to tím spíše, že látky ve strmělky nevykazovaly žádný inhibiční účinek na trypsin (Doljak et al., 2001). Každopádně od té doby nebyl podrobně popsán žádný podnětný kritický výzkum v této oblasti.

Základní charakteristika Strmělky nálevkovité

Doba výskytuKvěten, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Místo výskytuJehličnatý les, listnatý les, smíšený les
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněVálcovitý (spíše tenký)
Barva třeněHnědá, okrová
Konzistence třeně a dužninyPružná (dužnina tuhá, světlá)
Povrch třeněHladký
Povrch kloboukuPlstnatý a lysý
Barva kloboukuHnědá, okrová (kožově hnědavý)
Tvar kloboukuVmáčklý, s hrbolkem (hrbolek být ale nemusí)
VůněPříjemná, nevýrazná)
ChuťKořenitá, chutná po hořkých mandlích
HymenoforLupeny — úzké, husté, sbíhají na třeň, bělavé až krémové
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Strmělky nálevkovité

Klobouk je 30-80 mm široký, zprvu rovný až vyhlazený, předtím dlouho nálevkovitý, se štíhlým, zvlněným, někdy slabě brázditým okrajem, často se středovým hrbolkem. Pokožka klobouku je holá, jemně plstnatá, světle béžová, světle okrová až hrubě hnědá, v některých případech s růžovým nebo oranžovým nádechem.

Lupeny jsou tlusté, v mládí bílé, později nažloutlé, dlouhé, splývající ve třeň. Třeň je kulatý a dutý až okrajově kyjovitý, 25-60 x 4-10 mm, bělavý nebo světle krémový, obvykle světlejší než klobouk. Dužnina je bělavá, pevná a všestranná. Vůně je citlivá, srovnatelná s vůní špičky obecné (Marasmius oreades). Chuť je mírná. Výtrusy jsou bělavé. Výtrusy jsou elipsoidní, 5,5-8 x 3,5-5 µm, průsvitné, hladké.

Výskyt Strmělky nálevkovité

Vyvíjí se od května do prosince, hojně, zpravidla ve svazcích, v listnatých, méně často jehličnatých lesích.

Možnost záměny

Výjimečně srovnatelná je strmělka žebernatá (Infundibulicybe costata), často s výraznější vůní a nápadnou kresbou okraje klobouku, ale zejména se vůbec nepodobá stélce trubkovité, která se jeví jako červenohnědá reakce s KOH. Strmělka šupinkatá (Infundibulicybe squamulosa) zahrnuje texturovaný střed klobouku.

Strmělka nálevkovitá v kuchyni

Modifikovaný recept pro Strmělku nálevkovitou

Ingredience

  • Strmělka
  • Voda
  • Ocet
  • Sůl
  • Bobkový listopad nové koření
  • Pepř
  • Cibule
  • Kapie
  • Mrkev

Postup

Houby očistěte, odřízněte třeně a kloboučky omyjte vlažnou vodou. Zhruba na 1 kg hub vložíme do hrnce společně s 1/2 l vody a 1/4 l octa, půl malé lžičky soli, 2 bobkové listy, 5 zrnek nového koření a 10 zrnek pepře. Přivedeme k varu, vložíme houby nakrájené na větší kousky a dusíme 10 minut.

Odstavíme do druhého dne. Druhý den připravíme nový nálev, necháme povařit (samotné) a odstavíme do chladu. Nakrájej 1 velkou cibuli na proužky, můžete přidat kapii a mrkev. Scedíme houby z minulého dne a vložte je do nálevu a pak je střídejte s připravenou zeleninou. Zalijte je připraveným nálevem a přikryjte. Po dvou dnech lze konzumovat nebo dezinfikovat 20 minut při 90 °C. Při podávání doporučujeme pokropit olejem a použít nový pepř.


Další strmělky

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.