Prášivka černající (Bovista nigrescens)

Zdroj obrázku: nahoubach.cz

Prášivka černající nebo také Prášivka černavá je jedlá a chutná houba, ale pouze v mládí, dokud je dužnina čistě bílá. Prášivky bývají často zaměňovány s Pýchavkami, liší se však hlavně absencí neplodné spodní části plodnice a také tím, že mají dvojitou okrovku. Roste hojně, nejčastěji ve vyšších polohách ve skupinách, často společně s Pečárkami v půdě, která je bohatá na dusík. Nalezneme ji na pastvinách, loukách, pasekách, travnatých cestách, stráních, zahradách, polích nebo také v parcích v období od června do října. Má nevýraznou chuť a houbovou vůni. V kuchyni jsou mladé plodnice výborné do houbových směsí, do polévek, jako mozeček nebo také smažené v trojobalu.

Základní charakteristika Prášivky černající

Doba výskytučerven – říjen
Místo výskytupastviny, louky, paseky, stáně, zahrady, pole, parky, travnaté cesty (půda bohatá na dusík)
Užitná hodnotajedlá houba
Vnější okrovkav mládí bílá, tenká, hladká až plstnatá, později žloutnoucí a šednoucí
Vnitřní okrovkapapírovitá, tuhá, hnědá až černohnědá až černá
Konzistence dužninypružná a měkká, později suchá a prášivá
Teřichbílý, později hnědnoucí, nakonec tmavě hnědý a prášivý
Povrch kloboukuhladký
Barva kloboukubílá
Tvar kloboukukulovitý
Vůněhoubová
Chuťnevýrazná
Hymenoforjiné (pružný, měkký, později černohnědá až černá vnitřní okrovka pokrývající teřich)
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Prášivky černající

Klobouk: plodnice jsou kulovité, hladké, 15 – 90 mm široké, bez neplodné spodní části. V mládí bílé, v dospělosti hnědočerné.

Teřich: v mládí bílý, později hnědnoucí, nakonec až tmavě hnědý a prášivý.

Vnější okrovka: je bílá, později žloutnoucí a šednoucí, hladká až plstnatá, tenká, často rozpraskaná, postupně rozrušená a odpadává, tím odhaluje vnitřní okrovku. 

Vnitřní okrovka: papírovitá, tuhá, hnědá až černohnědá, v dospělosti v horní části s nepravidelným otvorem, který se stářím zvětšuje.

Dužnina: je v mládí v teřichu bílá, měkká a pružná, v dospělosti hnědočervená, vatovitá, suchá a prášivá.

Mikroskopie: výtrusy 4 –  µm, bradavčité a kulovité, s až 10 µm dlouhým přívěskem. 

Výskyt Prášivky černající

Prášivka černající roste hojně, ve skupinách, nejčastěji ve vyšších polohách v půdách bohatých na dusík, často společně s Pečárkami.  Nalézt ji můžeme  na pastvinách, loukách, pasekách, travnatých cestách, stráních, zahradách, polích nebo také v parcích v období od června do října.

Možnost záměny

Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum) – v mládí výborná jedlá houba která patří k nejhojnějším pýchavkám. Má výtečnou chuť a léčivé i protirakovinotvorné účinky. Nalézt ji můžeme listnatých, jehličnatých i smíšených lesích. Nebo také na pastvinách, v parcích, zahradách, křovinách, na mýtinách, pasekách, loukách nebo polích v období od června do října.

Prášivka černající recept

Doporučit Vám můžeme níže popsaný recept, který byl původně míněný pro pýchavky, nicméně díky podobnosti pýchavek a prášivek je můžete s chutí využít i pro prášivky.

Pýchavky (prášivky) s paprikami

Ingredience:

  • 4 hrnky oloupaných, na kousky nakrájených pýchavek či prášivek
  • 4 lžíce tuku
  • 1 cibule
  • 2 zelené papriky
  • 1 kelímek zakysané smetany
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 1 lžička mleté papriky
  • vývar z masoxu
  • sůl

Postup: 

Cibuli nakrájíme nadrobno a osmažíme ji na tuku. Přidáme papriku a pýchavky (prášivky), občas podlijeme vývarem a dusíme asi 15 minut. Poté přidáme papriky, které jsme nakrájeli na nudličky. Posolíme a dusíme, dokud nejsou papriky měkké. Nakonec zalijeme smetanou ve které jsme rozmíchali hladkou mouku a ještě chvíli povaříme. Podáváme např. s pečivem.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.