Hlíva dubová (Pleurotus dryinus)

hliva dubova

Popisuje se jako roztroušený organismus, který se vyvíjí od léta do sklizně, nejčastěji samostatně, na živém i mrtvém dřevě listnatých a jehličnatých stromů. Do jisté míry je v rozporu se svým názvem a nejčastěji se vyskytuje v kulturních lesích na živých smrcích, kde se zpravidla vyvíjí z mrazových zranění. Od ostatních druhů se pozná podle vytvořených zlomkovitých žilek (v dospělosti patrných jako úlomky plachetky) a plstnatého až šupinatého klobouku. Je konzumní, ale zároveň tuhá.

Základní charakteristika Hlívy dubové

Doba výskytuSrpen, září, říjen, listopad, prosinec
Místo výskytuListnatý les, smíšený les, parky, sady, zahrady, mýtiny
Užitná hodnotaVýborné houby, zvláště když jsou mladé
Tvar třeněVálcovitý až kuželovitý
Barva třeněBílá až krémová
Konzistence třeně a dužninyTvrdá, pružná bílá a později žloutnoucí dužina
Povrch třeněHladký, se zbytky plachetky
Povrch kloboukuLysý a zamlada hnědě vločkatý
Barva kloboukuBílá a šedá
Tvar kloboukuPlochý, excentrický a klenutý
VůněNevýrazná
ChuťPříjemná, nevýrazná a sladká
HymenoforLupeny jsou bílé, později žloutnoucí
PrstenMá v raném stádiu
PochvaNemá

Klíčové znaky Hlívy dubové

Klobouk je 40-150 mm široký, masitý, zpočátku je sklenutý s podehnutým okrajem, později rovný, na svrchní straně bělavý, šedavý až světle šedohnědý, plstnatý, předtím dlouze rozdělený na malé skvrny. Okraj klobouku je v mládí spojen s okrajem bělavým rubem, jehož zbytky zůstávají na okraji až do dospělosti. Lupeny jsou bělavé nebo krémové, později žloutnoucí, scházející na třeň.

Třeň je okrouhlý a dutý, 20-60 x 10-30 mm, častěji nepravidelný, výstřední nebo postranní, plstnatý, bělavý, žloutnoucí, v mládí s prstencovitými zbytky vela. Dužnina je pružná nebo možná pevná, bělavá, při poranění žloutnoucí. Vůně je mdlá, půvabně houbová. Chuť je mírná a oříšková. Výtrusný prach je bělavý. Výtrusy jsou elipsoidní až kulaté, duté, 9-15 x 3-5 µm, průsvitné, hladké.

Výskyt Hlívy dubové

Vyvíjí se již od srpna pouze do prosince, a to pouze roztroušeně, nejčastěji samostatně nebo v malých shlucích po dvou až třech plodnicích, na oslabených živých kmenech nebo pařezech listnáčů (dub, buk, topol) i jehličnanů, v rámci ČR navzdory druhovému názvu nejpravidelněji na smrkovém dřevě.

Možnost záměny

Charakteristickými znaky jsou přítomnost žilnatiny a žloutnutí dužniny. Například hlíva jilmová (Hypsizygus ulmarius) může mít srovnatelnou strukturu pokožky klobouku, ale chybí u něj velum. Vzhled plodnice a tuhou dužninou mohou navíc připomínat hlívu dubovou některé z houževnatců, jako je například houževnatec pohárovitý (Lentinus cyathiformis), který se vyvíjí na topolech, nebo houževnatec šupinatý (Neolentinus lepideus), který rozkládá dřevo jehličnanů. Houževnatci mají při vývoji pilovité okraje lupenů.

Hlíva — Recept

Hlíva s dýní

Ingredience:

  • Hlíva
  • Dýně
  • Petržel
  • Česnek
  • Cibule
  • Olivový olej
  • Balzamikový ocet
  • Sůl a pepř
  • Tymián
  • Voda
  • Bramborová kaše

Postup

Nejprve si vezmeme hlívu, kterou očistíme, nakrájíme na půlky a pak jemně natrháme. Následně vezmeme petrželku, kterou nasekáme najemno. Cibulku si nakrájíme na měsíčky a česnek necháme v celých měsíčcích. Přineseme půlku dýně, ze které vydlabeme zrníčka a nakrájíme na měsíčky. Následně dáme do pekáče nejprve dýni a hlívu, potom cibuli a česnek s petrželkou. Zalijeme olejem a octem, opepříme, osolíme a posypeme tymiánem.

Celou směs necháme zapéct. Po určité době vytáhneme pekáč z trouby a podlijeme lžičkou vody. Vodou setřeme připečené šťávy, a ty následně vmícháme do směsi. Na talířek naneseme potřebné množství kaše a na ní dáme směs.


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.