Kačenka česká (Ptychoverpa bohemica)

kačenka česká

Houba s českým názvem — kačenka česká (Verpa bohemica) je houba z čeledi smržovitých. Kačenka česká je považována za jednu z nejchutnějších hub. Její kulinářské využití je mimořádně flexibilní.

Pro kulinářské účely má své opodstatnění, neboť svou okouzlující chutí a vůní připomíná lanýže. Je podobná smrži, od kterého se liší volným kloboučkem na výtrusnici. Je to jedna z našich nejrozšířenějších jarních hub. Vyvíjí se lokálně a sporadicky od března až května v listnatých nebo smíšených lesích, nejčastěji pod osikami, ale kromě toho i pod třešněmi, brusinkami apod. Má ráda teplejší oblasti a kyselé půdy. Kačenka česká patří k předním známým a vyhledávaným jarním druhům hub. Chuť kačenky je charakteristická a vynikající. Každopádně několik jedinců je na tuto houbu nepříznivě náchylných (vyvíjí se u nich alergie na houbu) — a není jich zase tak málo, jak se uvádí.

Základní charakteristika Kačenky české

Doba výskytuBřezen, duben, květen
Místo výskytuListnatý les, parky, sady, zahrady, křoviny
Užitná hodnotaJedlá a velmi chutná houba
Tvar třeněVálcovitý (5-12 cm)
Barva třeněBílá, okrová
Konzistence třeně a dužninyDutá a dužnina je bělavá a křehká
Povrch třeněVelmi jemně šupinatý
Povrch kloboukuPodélně žebernatý
Barva kloboukuHnědá, žlutá a olivová
Tvar kloboukuZvoncovitý
Vůněnevýrazná
ChuťNevýrazná
HymenoforJiné
PrstenNemá
PochvaNemá

Klíčové znaky Kačenky české

Klobouk je zvonkovitý, 20-60 mm vysoký a až 40 mm široký. Bohatý povrch klobouku (čepička) je žlutohnědý, olivově hnědý až hnědý, podélně hluboce žebernatý. Vnitřní část klobouku je hladká a světlejší. Klobouk je na vrcholu jakoby spojen s korunou. Třeň je nepředvídatelně okrouhlý a dutý, 50-150 (200) x 10-30 mm, bělavý, posléze přecházející v okrový, jemně vločkatý a štěpný.

V mládí je vatovitý a krátký, s jakoby nekontrastní čepičkou, často zřetelnou nad zemí. Při vývoji je třeň komůrkovitý nebo prázdný a jeho délka může několikrát převyšovat vzrůst klobouku. Dužnina je voskovitá a jemná, bez zvláštní vůně a chuti. Výtrusný prach je čistý a žlutooranžový. Výtrusy jsou kulaté nebo zaobleně vřetenovité, výjimečně expanzivní, 50-80 x 15-20 µm. Uvnitř osy se nacházejí dvě výtrusnice.

Výskyt Kačenky české

V nejteplejších oblastech se objevuje od konce února, zpravidla vyrůstá ze země od března do května, mírně dříve před nástupem teplejšího jarního klimatu a v některých případech se vyskytuje pouze v květnu. Vyvíjí se zpravidla ve světlých listnatých lesích, v sadech, parcích nebo dokonce v křovinách, pod jasany a osikami, ale také pod třešněmi. Vyhovují mu vápenité půdy. Někde se vyvíjí masově, jinde je téměř těžko nalezitelný i na velmi známých územích.

Možnost záměny

Může být zaměněna za příbuznou kačenku náprstkovou (Verpa conica), která je častěji menší a má hladký nebo méně žebrovaný klobouk. V případě pochybností lze oba druhy bezpečně rozpoznat mikroskopicky podle míry a počtu výtrusů ve vřetenu. Do jisté míry srovnatelný může být i smrž polovolný (Morchella semilibera), který však obsahuje klobouk spojený se třeněm až téměř do poloviny jeho výšky.

Vaření z kačenky české

Kačenka česká (Verpa bohemica) je velmi známou jarní jedlou houbou. Chutí se blíží smržům a je houbaři velmi ceněna. V každém případě může u citlivých jedinců vyvolat žaludeční potíže a v některých případech je označována za jedovatou. Pokud jste ji v poslední době neměli na talíři, ochutnávejte ji zpočátku opatrně.

Kačenka česká na slaninovém toastu

Ingredience

  • Kačenka česká
  • 1-3 plátky slaniny
  • 1-2 jarní cibulky
  • 1 lžíce másla
  • 1 kus bagety

Postup

Česká kačenka by měla být očištěna od zeminy. Zejména zvrásněný klobouk může být pastí na zeminu. Zbavíte se jí proudem vody a jemným kartáčkem. Poté kačenku nakrájejte na menší kousky. Bílé konce jarní cibulky nakrájejte co nejvíce nadrobno. Slaninu nakrájejte na menší, rozsáhlejší kousky. Slaninu opečeme na rozpálené pánvi, do doby, než neztuhne.Ve slaninovém tuku krátce osmahněte cibulku, přidejte máslo a Kačenku českou. Smažte asi po dobu 5 minut. Kačenka může být citlivá houba, takže byste ji neměli v pánvi trápit tak dlouho. Zvlášť pokud nemáte pánev plnou hub, ale spíše zeje velkou prázdnotou. Mezitím si připravte čerstvé topinky na suché pánvi nebo v topinkovači. Na chléb potom naservírujte nejlépe slaninu a poté osmažené houby a cibuli. Nakonec ozdobte trochou jarní cibulky.

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook