Ryzec šeredný (Lactarius turpis)

Ryzec šeredný je jedovatá houba, která po požití způsobuje silné žaludeční a střevní potíže.  Obsahuje vysoce mutagenní látku necatorin. Dříve byla známá také pod názvem Lactarius necator (necator – vrah). Tato houba je specifická produkcí bílého mléka, které je palčivé. Rozšířený je v celé Evropě a patří k nejhojnějším druhům. Najít ho můžeme v jehličnatých, listnatých a smíšených lesích, ale také mimo les na lesních cestách, pod smrky a břízami, někdy i pod borovicemi v období od července do listopadu. Vyhledává vlhké a kyselé půdy, vyskytuje se také například na rašelinných místech. 

Základní charakteristika Ryzce šeredného

Doba výskytučervenec – listopad
Místo výskytujehličnaté lesy, listnaté lesy, smíšené lesy, pod smrky, břízami, vlhké a kyselé půdy, rašelinná místa, lesní cesty
Užitná hodnotajedovatá houba
Tvar třeněválcovitý
Barva třenězelená, olivová
Konzistence třeně a dužninytvrdá, třeň později dutý
Povrch třeněhladký, za vlhka slizký
Povrch kloboukulysý, plstnatý, za vlhka slizký
Barva kloboukuzelená, olivová, hnědá, ve stáří černohnědá
Tvar kloboukuplochý, vmáčklý, klenutý
Vůněnevýrazná
Chuťnepříjemná, pálivá
Hymenoforlupeny
Prstennemá
Pochvanemá

Klíčové znaky Ryzce šeredného

Klobouk: je v mládí sklenutý, s dlouho podvinutým okrajem, později plochý až nálevkovitý, široký 50 – 150 mm. Jeho povrch je lysý, plstnatý, za vlhka slizký a má olivově zelenou až tmavě olivově hnědou barvu.

Lupeny: jsou husté, mírně sbíhavé, špinavě žluté, při poranění hnědnoucí. Ve stáří mají barvu tmavě hnědou nebo černohnědou.

Třeň: je válcovitý, v mládí plný, později dutý, 30 – 70 x 10 – 30 mm. Povrch třeně je hladký, za vlhka slizký. A má zelenou, olivovou barvu.

Dužnina: je pevná a tvrdá, špinavě žlutá, ve stáří a při poranění hnědnoucí. Roní bílé, hojné, velmi palčivé mléko, které je na vzduchu po delší době šedé nebo šedozelené. Vůně je nevýrazná, chuť nepříjemná, ostře palčivá.

Mikroskopie: výtrusy 6-8,5 x 5-6,5, žebernaté, široce elipsoidní, s hřebínky a spojkami utvářející síť. Výtrusný prach je světle smetanový.

Výskyt Ryzce šeredného

Ryzec šeredný roste hojně na vlhkých a kyselých půdách, v jehličnatých, listnatých a smíšených lesích, pod smrky a břízami, občas i pod borovicemi, ale také například na rašelinných místech nebo na lesních cestách.

Možnost záměny

Ryzec zelený (Lactarius blennius) – nejedlá houba která je známá také pod názvem slizký klobouček nebo klobouček bukový, roste především v bukových lesích, obvykle ve skupinách v období od července do října. Roní bílé, hojné mléko, které na vzduchu šedne. Chuť mléka i dužniny je mírná, během chvilky se ale změní na  silně palčivou. Klobouk je v mládí a za vlhka slizký, za sucha lesklý, olivově hnědý až šedozelený s tmavšími skvrnami.

Ryzec šeredný recept

Ryzec šeredný patří mezi jedovaté houby, proto jeho sběr ani konzumaci v žádném případě nedoporučujeme !!!


Mohlo by Vás zajímat

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.