Klouzek žlutavý (Suillus flavidus)

Neobvyklý druh vyvíjející se pod dvoujehličnatými borovicemi (B. forestis, B. bahenní a B. kolenní a jejich kříženci) na rašeliništích. Druh je evidován v rámci vyhlášky MŽP 395/1992 Sb. jako silně ohrožený druh a v rámci Červeného seznamu makromycetů.

Liší se do jisté míry srovnatelným a běžným klouzkem kravským (Suillus bovinus), který se může vyvíjet ve srovnatelných životních podmínkách, mimo jiné i blízkostí prstence. Viz také klouzek obecný (Suillus luteus) a patří mezi druhy pro opravu zákona o zvláště chráněných druzích. Je zákonem zajištěn podle vyhlášky č. 395/92 Sb. a navíc je zařazen do Červeného seznamu hub (makromycetů) České republiky jako evropský ohrožený druh.

Základní charakteristika Klouzka žlutavého

Doba výskytuČervenec, srpen a září
Místo výskytuPodmáčené stanoviště, rašeliniště,
Užitná hodnotaJedlá houba
Tvar třeněŠtíhlý, protáhlý a válcovitý
Barva třeněŽlutý, špinavě žlutý a bílý
Konzistence třeně a dužninyGelatinózní
Povrch třeněPokroucený, pokryt žlutými kapičkami
Povrch kloboukuŽíhaně slizký
Barva kloboukuŠpinavě žlutý až žlutohnědý
Tvar kloboukuKuželovitý, klenutý až rozložený
VůněNenápadná
ChuťNakyslá
HymenoforRourky
Prsten
PochvaNení

Klíčové znaky Klouzka žlutavého

Klobouk je 20-80 mm, slizký, kuželovitý, poté plochý. Barvy jsou žlutohnědé, žlutavé nebo žlutohnědé s olivovými tóny. Průběžně je i žíhaný. Rourky se jemně soustřeďují na třeň a jsou žluté nebo žlutohnědé, bez námahy odlišitelné od klobouku. Póry jsou rozsáhlé (2-3 mm), žluté, později žlutohnědé.

Třeň je 20-80 x 5-15 mm, srovnatelný s barvou klobouku, kulatý a dutý, často ohnutý, zpočátku hnilobný, později suchý. Na třeni zůstává po celé délce slizký prsten, zbarvený hnědavě kaštanově od výtrusů. Ve stáří téměř zmizí. Dužnina je jemná, špinavě žlutá, někdy s hnědým nebo oranžovým nádechem uvnitř třeně. Na řezu nemění barvu. Obsahuje poněkud štiplavou chuť a citlivou ovocnou vůni.

Výskyt Klouzka žlutavého

Vyvíjí se od července do října, zásadně na podmáčených, kyselých stanovištích a je příbuzná s borovicemi se dvěma jehlicemi v trsu. Vyskytuje se především v kobercích rašeliníku.

Možnost záměny

Klouzek sibiřský (Suillus sibiricus), který se vyvíjí pod borovicí klečí (Pinus cembra), má tmavší čepičku a není slizký.

Klouzek žlutavý – Recept

Klouzci s oříšky schovaní v sýru

  • 400 g klouzků
  • 100 g vlašských ořechů
  • 2 cm široký plátek másla
  • 1 lžička oleje
  • 2 lžíce petržele (lístků drobně nakrájených)
  • špetka soli
  • 2 kulaté sýry typu Camembert nebo Hermelin (1 ks=120g)

Očistěte třeně hub a nakrájejte je na menší kousky (v závislosti na odhadované velikosti hub). Vložíme je do nádoby s rozpuštěným máslem a olejem a bez úpravy smažíme téměř 8 minut. Poté do pánve přidejte ořechy nakrájené na lepší kousky s řezem a smažte další 2 minuty. Osolíme, přidáme petrželku, rozmixujeme, necháme vychladnout a poté směs rozdělíme na dvě části. Sýry podélně rozkrojíme, jednu polovinu sýra průběžně hustě pokryjte houbovou směsí a poté přiklopte druhou polovinou sýra.

Naplněné sýry dobře zabalte, vložte je do lednice a zatěžkejte něčím těžším (například sklenici od okurek). Po třech dnech nakrájejte sýry na klínky a jezte je s chlebem. Nebo místo klouzků můžete použít žampiony nebo hlívu ústřičnou. Nesmíme opomenout ořechy, které náplni umožňují mimořádně skvělou chuť.


Mohlo by Vás zajímat

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.