Zimolez ovíjivý

Někteří lidé zimolez mylně označují jako růži z Jericha. Tento zimolez je stejně nádherný, ale méně žádaný než dříve zmíněná růže z Jericha. Svými popínavými prstenci může zdobit například starobylé příčky, které zakrývá. Zkrášluje prostředí, ve kterém roste, a jeho vůně vyvolává pocity uvolnění. Jeho sladká vůně prý posiluje sexuální touhy, a proto je zobrazován jako květ symbolizující lásku. Je navíc známý z různých legend, které se dochovaly.

Co je to – Zimolez ovíjivý

Jedná se o dřevinu s popínavými oddenky. Šplhá po různých podstavcích. Může být až dva metry dlouhý. Listy se vyvíjejí na krátkém řapíku. Mají zelenou barvu a oválný tvar. Květ je nezaměnitelný, zejména pro svou vůni. Koncentrace vůně se zvyšuje během večera. Primární květy se objevují v květnu a jsou trubkovité. Květy jsou žluté až bílé. Květenství může být navíc i oranžové. Koruna květu je následně zbarvená do červena. Jeho plody si také nespletete, protože jsou zbarvené do červena.

Odkud pochází

Vyskytuje se v západní a severní Evropě, kde se vyvíjí ve světlých listnatých lesích a na jejich okrajích, zpravidla na vlhkých písčitých až hlinitých půdách.

Druhy Zimolezu

Na světě se rozeznává přes 180 druhů zimolezů, ale spousta z nich je jedovatá!

  • zimolez lesklý (Lonicera nitida)
  • zimolez Maackův (Lonicera maackii)
  • zimolez Maximowiczův (Lonicera maximowiczii)
  • zimolez modrý (Lonicera caerulea)
  • zimolez Morrowův (Lonicera morrowii)
  • zimolez nejvonnější (Lonicera fragrantissima)
  • zimolez obecný (Lonicera xylosteum)
  • zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum)

Jak ho poznat – velikost, barva, vůně

Opadavý, větvený, až 7 m vysoký keř. Větve jsou obvykle poléhavé, prázdné, tu a tam purpurově naběhlé. Listy jsou obvejčité, zvětralé, eliptické, kožovité, celokrajné, na bázi klínovité nebo srdčité, obráceně vyklenuté smíšené na vršku. Květy obvykle v 6květých latách v úžlabí nejvyšších srostlých listů, přisedlé nebo krátce stopkaté, vonné (většinou večer), 2pyské, zpočátku bělavé, později se mění na rudé až fialové.

Jak chutná?

·        Chuť je navinule sladká, se silným aroma připomínajícím borůvky

Použití – Zimoleze ovíjivého

Zimolez je antiseptický, močopudný a přispívá k vykašlávání. Květy se používaly v lécích na kašel. Kdysi se používaly k tlumení bolestí hlavy, snižování horečky a zmírňování revmatických a kloubních bolestí.

Účinky bylinky

Zimolez tedy disponuje protizánětlivými a protirakovinnými účinky a tělu zároveň dodává vitamín C. Kromě toho obsahuje značné množství železa, vápníku, hořčíku, draslíku a fosforu.

Léčba

Jak jsme si výše pověděli, dokáže vyléčit kašel, ale také močové a ledvinové cesty při zánětu a slouží jako prevence proti rakovině a oxidativního poškození tkání. A co je opravdu důležité, zastavuje stárnutí!

Bylinka v kuchyni

Z květů se vyrábějí čaje, džemy, marmelády a octy. Používají se jako zkrášlení dortů a cukrovinek a jsou také skvělé pro výrobu vína.

Jak zařadit do jídelníčku?

Je na každém, jak začne zimolez konzumovat –jestli na snídani jako kompot s jogurtem, na svačinu jako dřeň nebo jako přílohu k hlavnímu jídlu.

Recept – Zimolez ovíjivý

Bobulky v cukru

  • 1 kg plodů zimolezu
  • 2 kg cukru

Vše jemně promíchejte, plňte do sklenic a zavíčkujte. Bez vaření vydrží až do jara.

Bylinka – pěstování

Pokud hledáte stálezelenou rostlinku, moc možností nemáte. Ideální volbou jsou zimolezy. Obecně se udává, že mají rádi slunné a částečně zastíněné prostory.

Kdy a kde pěstovat?

Lze ji vysévat v podzimním období, semena nejlépe vyklíčí, když nebudou překrytá substrátem. I tak to trvá až dva roky, než vyklíčí. Zimolez se mnohem rychleji rozroste z řízků odebraných z nekvetoucích stonků.

Zavlažování bylinky

Mladé sazeničky zalévejte častěji. Starší rostlinky potřebují pravidelný přísun vody.

Zastřižení a péče bylinky

Pokud chcete, aby plodina prospívala, měli byste zastřihnout staré a odkvetlé části až k nejbližším pupenům. Rostlina se omladí a další rok (obzvláště po větším zkracování) nenasadí květy.

Hnojení, zemina

Hoví si spíše v mírně zásadité vápnité zemině.

Sklízení bylinky

Nejranější druhy můžete začít sklízet už v druhé polovině května. U některých druhů plody dozrávají až v září. Zralé plody poznáte podle toho, že vám prakticky spadnou do ruky (tak jak je to u dalšího ovoce).

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.