Fenykl obecný

Ve středověku byl fenykl symbolem čarodějnic a ďábelských sil. Proto se větvičky fenyklu dávaly nad vchody nebo se zapichovaly do klíčových dírek. Později se jeho semena stala všudypřítomnými jako prostředek ke zlepšení zažívání. Fenykl čistí a posiluje oči a má četné ozdravné účinky, které potvrdila medicína. Kromě toho se využívá v cukrářství a parfumerii.

Co je to – Fenykl obecný

Fenykl obecný (latinsky Foeniculum vulgare) je velmi vysoká rostlina, která svým vzhledem připomíná běžnější kopr. Obsahuje silný kořen a žlutě zbarvené květy, které rozkvétají v hojném množství.

Odkud pochází

Fenykl je možné označit jako běžnou bylinu svého rodiště, Středomoří. V každém případě se navíc vyskytoval v Malé Asii. Za jeho rozšíření po celé Evropě můžeme poděkovat starověkým Římanům.

Druhy

  • Fenykl sladký
  • Fenykl boloňský
  • Fenykl hlíznatý
  • Fenykl obecný pravý

Jak ji poznat – velikost, barva, vůně

Rychle rostoucí vytrvalá bylina dorůstající výšky až 2 metrů. Stonek je prázdný a nese jemně zpeřené listy. Zahrnuje dlouhý a pevný kořen, který je téměř nemožný vytáhnout. Hroznovité květenství (tzv. složené okolík) má sytě žluté květy. Kvete od července do konce srpna. Plodem je dvounažka, která je běžná u čeledi miříkovitých. Plod je výjimečně aromatický. Zeleninový fenykl se stonkovou hlízou se vyvíjí jako jednoletá rostlina.

Použití – Fenykl obecný

Fenykl se začal používat v kuchyni při přípravě jídel. Následně se jeho účinky rozšířili jak do léčitelství, tak do kosmetiky.

Účinky bylinky

  • Působí proti křečím
  • Pomáhá proti plynatosti a nadýmání
  • Usnadňuje zažívání
  • Protizánětlivé účinky
  • Antibakteriální účinky
  • Podporuje tvorbu mléka

Léčba

Fenykl je obzvláště oslavován pro svůj užitečný vliv v průběhu kojení. Seznam jeho účinků je však mnohem širší. Sušené plody přispívají k běžnému trávení, vývoji střev, vylučování, udržování zdravé mikroflóry a v neposlední řadě k podpoře chuti k jídlu. Jsou prevencí rakoviny a podporují běžnou ochranu organismu. Ženy jej mohou konzumovat na ochranu komfortu před a uprostřed měsíčního cyklu, fenykl je navíc doporučován i při menopauze. Díky němu se udržují typické schopnosti kardiovaskulárního a dýchacího systému. Protože podporuje vylučování moči, je vhodný pro detoxikaci. Má příznivý vliv na vylučování tělesných tekutin a nesmíme opomenout zmínit jeho pozitivní vliv na játra a zejména na jejich cholerézu.

Bylinka v kuchyni

Fenykl je dobře známým kořením s poněkud sladkou chutí a mírně nápadnou vůní. V zásadě se používá ve středomořské kuchyni, je úžasný ve slaném a sladkém pečivu a hodí se například k chlebu. Hodí se k nakládání zeleniny, masových směsí nebo k rybám. Ochucuje bylinkové máslo, sýry a tvaroh.

Recept – Fenykl obecný

Čaj z fenyklu

Připravte si nálev tak, že 1 čajovou lžičku zalijete 1/4 l vroucí vody a necháte ji 15 minut působit. Užívá se teplý 2krát denně, ráno a večer. Odvar pro vnější využití – 2 čajové lžičky plodu fenyklu přelijeme 1/4 l vody, necháme povařit a 15 minut necháme louhovat.

Fenykl obecný – pěstování

Nehledejte při pěstování fenyklu žádné složitosti!

Kdy a kde pěstovat?

Semena fenyklu jsou srovnatelná s kmínem a hodí se do teplejších obytných prostor s bohatou, dobře propustnou půdou. Ať už se rozhodnete pěstovat fenykl aromatický nebo hlíznatý, dopřejte oběma hojnost denního světla. S předpěstováním fenyklu začněte již na konci března a v polovině května přesaďte vyvinuté sazenice na upravený záhon. Fenykl můžete vysévat rovnou na záhon v květnu nebo nejpozději na konci června do maximální hloubky 2 cm. Sazenice by měly být od sebe vzdáleny 20 cm a 30 cm od následujícího řádku.

Zavlažování bylinky

Semena stačí zalévat přiměřeně, tak aby byl substrát vlhký, ale ne přemokřený.

Hnojení, zemina

Bylinka má ráda půdu bohatou na živiny a vápník a vzhledem ke svému dlouhému kořeni i přiměřeně hlubokou půdu. Fenykl se pěstuje samovýsevem. Ke zrání semen potřebuje dostatek slunce a tepla. Zajistěte před mrazem.

Sklízení bylinky

Sklízí se listy a výhonky. Zralé listy se sklízí od srpna do září. Nedozrávají najednou, a proto se sklízí pravidelně i v hnědém stavu –zralé květenství a semena se dají lehce vyklepat.

Od Milena Snopovská

Studuji marketing, baví mě psát, vařit, cestovat a sportovat na rekreační úrovni (cyklistika, běžky, běhání, plavání a spoustu dalších). Nejraději mám chvíle strávené se svým bíglem Francisem.